Důvodem, proč světové indexy neobsahují žádnou expozici vůči Číně, je skutečnost, že čínská ekonomika není považována za „rozvinutou“.
Expozice vašeho portfolia vůči Číně může být mnohem nižší, než si myslíte, že je vhodné.
Vezměme si světový index FTSE, který jeho tvůrce – společnost FTSE Russell – popisuje jako „index vážený tržní kapitalizací, který reprezentuje výkonnost akcií s velkou a střední kapitalizací ze segmentu rozvinutých a pokročilých rozvíjejících se zemí“ světových akciových trhů a pokrývá „90-95 % investovatelné tržní kapitalizace“. Vzhledem k tomu, že čínská ekonomika je druhou největší na světě, omluví vás, že tento index zahrnuje značnou expozici vůči čínskému akciovému trhu.
Ale mýlili byste se. Skutečná alokace je nulová.
FTSE Russell není sám, kdo do Číny nealokuje nic ze svého světového indexu. Činí tak i MSCI. Podle této firmy její index MSCI World „zachycuje zastoupení velkých a středních podniků na 23 rozvinutých trzích…, a pokrývá přibližně 85 % tržní kapitalizace každé země upravené o free float“. Čínu v něm nenajdeme.

Podobný, i když méně extrémní příběh vyprávějí světové dluhopisové indexy. Podle Banky pro mezinárodní platby činí podíl Číny na celkovém světovém vládním dluhu 16,5 %. Přesto je úroveň čínské expozice v indexu FTSE All World Government Bond Index pouhá 3 %. V indexu Bloomberg Global Aggregate Treasuries je nepatrně vyšší, a to 9,3 %, ale stále nižší než podíl Číny na celkovém světovém vládním dluhu.
Důvodem, proč tyto světové indexy neobsahují žádnou expozici vůči Číně, je skutečnost, že čínská ekonomika není považována za „rozvinutou“. Není ani v kategorii „Advanced Emerging“, která by jí umožnila být v indexu FTSE World. Místo toho je čínská ekonomika zařazena přímo do kategorie „rozvíjejících se“.
Dovolte mi zdůraznit, že FTSE Russell a MSCI mají pro svá klasifikační schémata dobré důvody. Důvodem, proč upozornit na jejich důsledky, je skutečnost, že si je uvědomuje poměrně málo investorů mimo tajemný svět konstrukce indexů.
Je Čína skutečně rozvíjející se zemí?
Přesto se mnohým zdá, že klasifikovat Čínu jako rozvíjející se ekonomiku není zcela správné. Žádná jiná země v nedávné historii – možná nikdy – nebyla tak dominantním hráčem ve světové ekonomice a zároveň nebyla klasifikována jako rozvíjející se.
Každopádně důležitější investiční otázkou není, jak Čínu klasifikovat, ale jak velká by měla být v první řadě alokace našeho portfolia do této země. Odpověď podle ekonomické teorie zní, že alokace dlouhodobého investora typu „kup a drž“ by se měla rovnat podílu země na celkovém objemu. U čínských dluhopisů je tato standardní alokace 16,5 %; u akcií je to 13,0 %. Pokud bychom se zaměřili na HDP, podíl by se blížil 20 %. Pokud byste tedy chtěli Čínu nadvážit, chtěli byste alokaci nad těmito úrovněmi; pro podvážení byste chtěli nižší procenta.

Budete muset podniknout několik dalších kroků, abyste se vyrovnali výchozím procentům, natož abyste je překročili. Dokonce i ty světové akciové indexy, které poskytují expozici vůči Číně, mají alokace mnohem nižší. Například index FTSE All-World a indexy MSCI ACWI mají každý 3,6% alokaci na čínské akcie. Důvodem těchto nižších než očekávaných alokací je skutečnost, že poskytovatelé indexů vypočítávají podíl dané země na celkovém indexu pouze na základě akcií dostupných pro cizince – což není případ většiny čínských akcií.
Chcete-li zvýšit svou expozici vůči čínskému trhu nad rámec toho, co je zahrnuto v indexovém fondu, musíte investovat do ETF, který je srovnáván pouze s čínským trhem. ETF založený v USA, který spravuje nejvíce aktiv, je iShares MSCI China ETF.