account_circle
GLOBÁLNÍ TRHY – evropské akcie se drží blízko 14měsíčního maxima, libra šterlinků posiluje

GLOBÁLNÍ TRHY – evropské akcie se drží blízko 14měsíčního maxima, libra šterlinků posiluje

Evropské akcie se v úterý držely poblíž 14měsíčního maxima po lepších než očekávaných údajích o čínské ekonomice, zatímco libra šterlinků vzrostla poté, co údaje o růstu mezd rovněž překonaly odhady a podpořily očekávání dalšího zvýšení úrokových sazeb Bank of England.

Evropské akcie se v úterý držely poblíž 14měsíčního maxima po lepších než očekávaných údajích o čínské ekonomice, zatímco libra šterlinků vzrostla poté, co údaje o růstu mezd rovněž překonaly odhady a podpořily očekávání dalšího zvýšení úrokových sazeb Bank of England.

Široký evropský index STOXX 600 vzrostl o 0,3 % a obchodoval se jen těsně pod nejvyšší úrovní od února 2022, které dosáhl o den dříve. V kladném teritoriu jej udržely evropské bankovní akcie, které získaly 1,4 % před výsledky amerických velkých zvířat Goldman Sachs a Bank of America, které se objevily později během dne.

Kombinace levného ocenění, známek toho, že znovuotevření Číny podporuje evropské firmy, slabého dolaru a zmírňující se inflace podpořila v posledních měsících evropské akcie.

Futures na americký index S&P 500 vzrostly o 0,3 %.

Zdroj: Getty Images

Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,5 %, čímž překonala očekávání většiny ekonomů, jak ukázaly v úterý zveřejněné údaje.

To pomohlo čínskému jüanu , australské a novozélandské měně vystaveným Číně a akciím čínských blue chips k posílení, ale nejednotnost oživení znamenala, že zisky nebyly všeobecné. Hongkongské i australské akciové indexy klesly.

Samostatné údaje o čínské aktivitě, které byly rovněž zveřejněny v úterý, ukázaly, že tovární výroba zrychlila, ale nesplnila očekávání, zatímco růst investic do fixních aktiv nečekaně zpomalil.

„Hlavní číslo je pozitivním překvapením a celkově se jedná o dobrý soubor čísel, i když nerovnoměrný, což se odráží v reakci trhů,“ uvedl David Chao, globální tržní stratég pro Asii a Tichomoří ve společnosti Invesco.

„Teze trhu, že Čína opouští pandemii a růst bude tažen spotřebou, zůstává nedotčena. I když je oživení na dobré cestě, nemyslím si, že by hospodářský růst z toho, co jsme zatím viděli, příliš překračoval očekávání.“

Chao uvedl, že slabší investice do nemovitostí během čtvrtletí ukazují, že se tento problémový sektor nezotavil a mohl by letos opět brzdit hospodářský růst Číny.

Index čínských realitních firem kótovaných na burze v Hongkongu se propadl o 1,4 %.

OČI UPŘENÉ NA BANK OF ENGLAND

V Evropě se míra nezaměstnanosti ve Velké Británii za tři měsíce do února nečekaně zvýšila, ale růst mezd zůstal vyšší, než se předpokládalo, což podtrhuje obavy z přilnavosti inflace v Británii a očekávání, že Bank of England bude muset pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Zdroj: Bloomberg

To poslalo libru vzhůru a naposledy si vůči dolaru polepšila o 0,52 % na 1,2442 USD a směřovala zpět k desetiměsíčnímu maximu z minulého týdne a o něco posílila i vůči euru.

„Údaje, nebo alespoň jejich část týkající se příjmů, byly o něco silnější, než se očekávalo, i když hlavní čísla byla o něco slabší, a rozhodně se zdálo, že podpořily názor trhu, že Bank of England bude opět zpřísňovat politiku,“ uvedla Jane Foleyová, vedoucí oddělení měnové strategie v Rabobank.

To podle ní vyhnalo libru výše a „přináší to rizika, že Bank of England by mohla jít ne jednou, ale dvakrát“.

Euro vůči dolaru vzrostlo o 0,46 % na 1,09775 USD a rovněž zamířilo zpět k 14měsíčnímu maximu z minulého týdne.

Výnosy evropských a amerických státních dluhopisů s delší splatností nadále rostly. Výnosy německých desetiletých dluhopisů dosáhly 2,502 %, což je nejvyšší hodnota od 15. března. Výnosy desetiletých státních dluhopisů dosáhly 3,608 %, což odpovídá zhruba třítýdennímu maximu z předchozího dne.

Jinde australská centrální banka v dubnu zvažovala jedenácté zvýšení sazeb, než se rozhodla dát si pauzu, ale byla připravena dále zpřísňovat, pokud se inflace a poptávka neochladí, ukázal zápis z dubnového zasedání australské centrální banky Reserve Bank of Australia.

Americká ropa klesla o 0,26 % na 80,64 USD za barel. Ropa Brent ztratila 0,35 % na 84,45 USD. Zlato bylo částečně vyšší díky měkčímu dolaru, spotová cena vzrostla o 0,4 % na 2 003 USD za unci.

Předchozí článek

Webinář: Proč je akciový index S&P 500 tolik populární?

Další článek

Goldman Sachs vybírá 4 akcie, které jsou příležitostí pro e-commerce v hodnotě 5 bilionů dolarů - včetně jedné se 70% růstem

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies