account_circle
Zlato znovu roste. Trh čeká na jasnější signály z obchodních jednání USA

Zlato znovu roste. Trh čeká na jasnější signály z obchodních jednání USA

Zlato v úterý zaznamenalo mírný růst, který smazal pondělní pokles, a znovu potvrdilo svou pozici klíčového aktiva v nejistém globálním prostředí. Cena tohoto vzácného kovu stoupla o 0,5 % na 3 360,86 USD za unci, když investoři zareagovali na smíšené signály přicházející ze Spojených států ohledně vývoje mezinárodních obchodních jednání. Vývoj na trhu s drahými kovy tak zůstává citlivý na politické prohlášení a diplomatické nuance, které ovlivňují celosvětové ekonomické vztahy.

Hlavní příčinou aktuálního posílení zlata je opět nejistota, tentokrát kolem americké obchodní politiky. Prezident Donald Trump sice prohlásil, že je otevřen dalším jednáním s klíčovými partnery, včetně Evropské unie, ale zároveň označil nedávno zaslané dopisy s návrhy celních sazeb za „dohody“. Tento protichůdný jazyk vyvolal mezi investory zmatek a posílil obavy, že jednání nemusí být tak konstruktivní, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Zdroj: Bloomberg

Zlato jako bezpečný přístav těží z podobných momentů zmatku a napětí. Letos již posílilo o více než 25 %, přičemž v dubnu dosáhlo historického maxima přes 3 500 USD za unci. Důvodem bylo právě agresivní a nevyzpytatelné chování Spojených států vůči svým obchodním partnerům, které investory přimělo hledat útočiště v tradičně spolehlivých aktivech, mezi něž zlato bezesporu patří.

V posledních třech měsících se však růst ceny zlata zpomalil. Investoři jsou opatrnější a často vyčkávají, než znovu nakoupí za aktuálně vysoké ceny. Roli hraje i nejistota ohledně dalšího vývoje obchodních vztahů mezi USA a zbytkem světa. Výsledná „režim vyčkávání“ je tak logickou reakcí trhů, které si nejsou jisté, zda současné hodnoty odpovídají riziku, které ve světové ekonomice skutečně existuje.

Podle Fawada Razaqzady, analytika ze společnosti City Index, se trh momentálně drží stranou větších pohybů. Jeho prognóza pro zlato je „opatrně optimistická“, zejména pokud by se obchodní jednání zhoršila. „Pokud se situace vyhrotí ještě před srpnem, můžeme být svědky opětovného testování, nebo dokonce překonání předchozích rekordních hodnot,“ uvedl Razaqzada. Jeho výhled tak naznačuje, že i malý posun směrem k obchodní eskalaci by mohl zlato znovu katapultovat nad hranici 3 500 dolarů.

Zlato ale není jediné aktivum, které sleduje pohyby v mezinárodním obchodě. Bloomberg Dollar Spot Index, který měří sílu amerického dolaru vůči koši měn, zůstal po pondělním růstu o 0,3 % stabilní. Posílení dolaru obvykle vytváří tlak na cenu zlata, protože zlato se obchoduje právě v dolarech a silnější měna ho činí dražším pro zahraniční kupce. Současná stabilita indexu však napovídá, že trh s drahými kovy reaguje především na politické nejistoty, nikoli na měnové pohyby.

Mezitím se další drahé kovy chovaly různorodě. Stříbro, které v předchozí seanci zaznamenalo 14leté maximum, zůstalo beze změny. Jeho volatilita je často vyšší než u zlata a reaguje více na průmyslové ukazatele. Platina a palladium, využívané zejména v automobilovém průmyslu, v úterý mírně vzrostly, což může signalizovat určitou důvěru v průmyslové oživení, nebo spíše spekulativní pohyb investičního kapitálu.

Zdroj: Getty Images

Celkově tak trh se zlatem nadále funguje jako barometr geopolitické a ekonomické nervozity. Smíšené signály z Bílého domu, nejistota kolem celních opatření a nepřehledné diplomatické výstupy zvyšují napětí a tlačí investory k opatrnosti. Zlato, jako tradiční bezpečný přístav, z těchto okolností jednoznačně profituje. Vývoj v následujících týdnech, zejména v souvislosti s potenciálním posunem ve vyjednávání obchodních dohod nebo dalším krokem Trumpovy administrativy, určí, zda zlato udrží současné pozice, nebo se opět vydá výš.

Předchozí článek

Zlato v záři celních válek: Roste zájem investorů i cena. Jak na něj sází profesionálové

Další článek

Americký akciový trh čeká náročnější období. Historie napovídá, že závěr července bývá zrádný

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies