account_circle
Zlato pokračuje v poklesu, uklidnění obav z obchodní války ochladilo poptávku po bezpečných aktivech

Zlato pokračuje v poklesu, uklidnění obav z obchodní války ochladilo poptávku po bezpečných aktivech

Ceny zlata v pondělí dále oslabovaly, přičemž pokračovaly ve snižování ze svého rekordního maxima dosaženého minulý týden. Tento vývoj odráží změnu nálady na globálních trzích, kde investoři vnímají jisté zmírnění obchodních napětí mezi Spojenými státy a Čínou jako signál k opuštění bezpečných přístavů a návrat k rizikovějším aktivům.

Spotová cena zlata klesla až o 1,6 % na 3 268 USD za unci, čímž od středečního vrcholu nad 3 500 USD ztratila více než 5 %. Tento prudký propad naznačuje, že investoři rychle přehodnocují svá očekávání ohledně potřeby ochrany před tržními turbulencemi, která byla v posledních měsících klíčovým hnacím motorem růstu zlata.

Zdroj: ŠkolaInvestorů.cz

Jedním z hlavních faktorů, které vedly ke změně sentimentu, byla zpráva prezidenta Donalda Trumpa z pátku, že odložení zvýšení „vzájemných“ cel na čínské zboží je nyní nepravděpodobné. Tento komentář vyvolal spekulace, že by některé asijské země mohly uzavřít prozatímní obchodní dohody s USA ještě před uplynutím 90denní lhůty v červenci. Trumpova administrativa mezitím připravila rámec pro vyjednávání s přibližně 18 zeměmi, což bylo trhy interpretováno jako snaha zmírnit globální napětí.

Podle Charu Chanany, stratéga společnosti Saxo Capital Markets Pte., sice na trzích zavládl určitý nervózní klid, ale představa, že by dohody mohly být dosaženy během několika málo týdnů, je zatím příliš optimistická. Chanana zároveň upozornil, že i přes pozitivní signály zůstává cesta ke stabilnímu řešení obchodních sporů dlouhá a nejistá.

Výprodej zlata se zrychlil také kvůli technickým faktorům. Obchodníci spekulovali, že růst ceny zlata byl v posledních týdnech příliš prudký a předběhl fundamentální ukazatele, jako je vývoj dolaru a reálných úrokových sazeb. Manažeři hedgeových fondů v New Yorku snížili své čisté dlouhé pozice v futures a opcích na zlato na nejnižší úroveň za posledních 14 měsíců, jak ukazují aktuální data Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC).

Dalším varovným signálem bylo chování na opčním trhu. Podle Barclays Plc zaznamenal minulý týden ETF SPDR Gold Shares rekordní objem obchodů s opcemi, přesahující 1,3 milionu kontraktů. Tento jev by podle Barclays mohl naznačovat krátkodobé přehřátí trhu, protože ceny zlata rostly rychleji než základní makroekonomické faktory.

Zdroj: Getty Images

Přesto je nutné dodat, že cena zlata si v roce 2025 stále připsala působivých přibližně 25 %, čímž překonala výkonnost téměř všech hlavních tříd aktiv. Tento růst byl podpořen agresivní obchodní politikou prezidenta Trumpa, která vyvolala obavy o stabilitu světové ekonomiky, a zvýšenou poptávkou po bezpečných aktivech.

Významnou roli hrály i jiné faktory – příliv prostředků do burzovně obchodovaných fondů krytých zlatem, pokračující nákupy centrálních bank, především těch asijských, a známky silné spekulativní poptávky v Číně, která přetrvávala i navzdory poklesu fyzické spotřeby zlata v této největší kupující zemi.

K pondělnímu odpoledni v Singapuru se spotová cena zlata stabilizovala na hodnotě 3 293 USD za unci, což znamenalo pokles o 0,8 % oproti předchozímu dni. Bloomberg Dollar Spot Index, měřící sílu amerického dolaru vůči koši hlavních měn, klesl o 0,1 %, což obvykle bývá pro zlato podpůrné, tentokrát však nepřineslo výraznou úlevu.

Kovy jako stříbro a palladium rovněž oslabily, zatímco platina zůstala téměř beze změny. Tento širší pokles drahých kovů reflektuje změnu dynamiky na trzích, kde se investoři odklánějí od bezpečných útočišť ve prospěch rizikovějších investic, jako jsou akcie a průmyslové komodity.

Celkově lze říci, že trh se zlatem vstoupil do fáze korekce po mimořádně silném růstu, který byl do značné míry poháněn geopolitickými riziky a ekonomickou nejistotou. Klíčové nyní bude sledovat, zda uklidnění obchodních vztahů mezi USA a Čínou přetrvá a jak se budou vyvíjet makroekonomické ukazatele v dalších týdnech.

Předchozí článek

Asijské akcie rostou, dolar je vydán na milost a nemilost obchodním rozmarům USA

Další článek

Bernstein: Může být „nejhorší“ pro Google tím nejlepším?

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies