Evropští akcioví investoři by se měli letos vyhýbat akciím polovodičů a vsadit na banky, tvrdí Gerry Fowler, vedoucí evropské akciové strategie UBS.
Ve čtvrtečním rozhovoru pro pořad CNBC „Street Signs Europe“ Fowler poznamenal, že úrokové sazby v Evropě se budou zvyšovat, což by mělo přispět k pozitivním revizím zisků a zvýšit ceny akcií o 20 % oproti současným úrovním.
″Evropské banky byly jedním z našich oblíbených sektorů a stále jím jsou,“ řekl Fowler, který do švýcarské investiční banky nastoupil koncem loňského roku po sedmiletém působení na pozici manažera fondu u správce aktiv Abrdn.
„Myslíme si, že sazby v Evropě půjdou nahoru a budou nadále přispívat k pozitivním revizím zisků, ale zároveň jsou stále levné,“ dodal.
Pro banky je výhodné, když úrokové sazby rostou, protože se zvyšuje rozdíl – neboli čistá úroková marže – mezi úroky získanými z úvěrů a úroky zaplacenými z vkladů, což se promítá do vyšších zisků banky.

V prostředí pozitivních úrokových sazeb by banky generující zisk měly být oceněny poměrem ceny k účetní hodnotě (P/B) alespoň 1, poznamenal Fowler, ale několik dobře vedených bankovních akcií se obchoduje pod touto úrovní. Dodal, že „nikdo si tento jev ve skutečnosti nepřipouští“, a to navzdory „strukturálně vyššímu“ ziskovému potenciálu.
Hodnota P/B vyšší než 1 znamená, že celková tržní hodnota banky je vyšší než její aktiva, která zahrnují potenciální zisky z úvěrů. To znamená, že investoři oceňují růst budoucích zisků.
Jinde na amerických burzách SVB Financial ve čtvrtek odhalila plány na navýšení kapitálu o více než 2 miliardy USD ve snaze kompenzovat ztráty z prodeje dluhopisů.
Toto oznámení podnítilo výprodej v celém finančním sektoru, protože investoři se stále více obávají, že vyšší úrokové sazby povedou k tomu, že banky budou čelit ztrátám z úvěrů v důsledku nesplácení dlužníků. Finanční sektor byl v rámci indexu S&P 500 nejhorším sektorem s poklesem o 4,1 %, což je jeho nejhorší den od roku 2020.


Podle údajů společnosti FactSet bylo v indexu Stoxx Europe 600 Banks 24 bank s poměrem P/B nižším než 1. Podle průměrné cílové ceny 18 analytiků by akcie britské banky Barclays měly v příštích 12 měsících vzrůst nejvíce z celého seznamu, a to o 46 %.
Index je investorům přístupný prostřednictvím řady ETF, například od společností iShares (Ticker EXV1-DE) a Lyxor (Ticker BNK-FR).
Opatrně k akciím čipů a farmaceutickým společnostem
Fowler nabádá k opatrnosti u akcií polovodičů – což je v letošním roce poněkud horký sektor – což označil za „taktické rozhodnutí“.
Ačkoli řekl, že „nemá absolutně žádný problém s polovodiči a polovodičovým zařízením“, poznamenal, že jedním z letošních témat bank bylo, že pokud euro silně vzroste, evropské společnosti s velkou dolarovou expozicí by mohly skončit s výrazným protivětrem v oblasti zisků.
To by podle něj mohlo mít dopad na řadu polovodičových společností se sídlem v Evropě, i když ne na nizozemského výrobce nástrojů pro výrobu čipů ASML, který fakturuje zákazníkům v eurech.

Silné euro by zasáhlo také evropské farmaceutické společnosti, dodal Fowler.
Na druhou stranu doporučil investorům, aby se vyhnuli sektorům, kterým se v Evropě loni dařilo, jako jsou defenzivní společnosti a společnosti vystavené silnému růstu v USA a silnému dolaru. Poznamenal, že v letošním roce bude americký růst slabý a dolar slabý, což z farmaceutických firem a firem vyrábějících produkty pro domácnost a osobní potřeby činí slabou volbu.