S rostoucím očekáváním kolem rozhodnutí Federálního rezervního systému o úpravě úrokových sazeb obchodníci projevují rostoucí důvěru, že by Federální rezervní systém mohl v nadcházejícím týdnu opět snížit úrokové sazby. Stále však přetrvává několik potenciálních překážek, které toto přesvědčení zpochybňují, a to především v souvislosti se zprávou o listopadovém indexu spotřebitelských cen (CPI), která bude zveřejněna ve středu.
Odborníci očekávají meziměsíční růst celkového CPI o 0,3 % a jádrového CPI, který podle Dow Jones nezahrnuje kolísavé ceny související s potravinami a energiemi. Kromě toho se předpokládá, že listopadový index cen výrobců (PPI), jehož zveřejnění je naplánováno na čtvrtek, zaznamená přírůstek 0,2 % v jádrovém i celkovém ukazateli.
Sestavu několika složek CPI a PPI pak budou hodnotit ekonomové, kteří se pokusí předpovědět Federálním rezervním systémem preferovaný ukazatel inflace – index výdajů na osobní spotřebu. Přestože se výpočty zdají být poněkud komplikované, pohled Wall Street je zřetelný – Federální rezervní systém se příští týden přikloní k dalšímu snížení sazeb, pokud údaje o inflaci splní nebo klesnou pod očekávání stanovená v obou zprávách.

Po zveřejnění listopadové zprávy o zaměstnanosti ekonom amerického bankovního domu Bank of America Aditya Bhave souhlasil s tím, že inflace stojí pro prosincové rozhodnutí Federálního rezervního systému významněji. Stejný pohled zachoval i ve své poznámce, v níž uvedl: “Navrhli jsme, že Fed v prosinci nesníží, pokud údaje o CPI a PPI z tohoto týdne poukážou na jádrovou inflaci PCE vyšší než 0,30 %. Tohoto názoru se držíme.”
Na druhé straně několik kolegů z Wall Street zastává názor, že laťka pro udržení současných úrokových sazeb centrální bankou může být nastavena výše. Obchodní oddělení banky JPMorgan ve své poznámce zveřejněné v úterý uvedlo, že obchodníci s dluhopisy by měli nadále sázet na snížení sazeb, pokud údaj o CPI nepřekročí 0,40 %.
Podle nástroje CME FedWatch Tool současné obchodování na trhu s futures na Fed funds vykazuje 86% šanci na snížení úrokových sazeb v příštím týdnu. To je výrazný nárůst oproti 73% předpovědi z předchozího týdne. Centrální banka letos již dvakrát snížila výpůjční náklady: v září o půl procentního bodu a v listopadu o čtvrtinu. V současné době se referenční sazba Fed Funds nachází na úrovni 4,50 % až 4,75 %.
Pokud se Federální rezervní systém skutečně rozhodne sazby snížit, bude to znamenat již třetí zasedání v řadě, na kterém centrální banka svou referenční sazbu snížila. Toto rozhodnutí přichází navzdory tomu, že inflace zcela nedosahuje svého 2% cíle. Možnými příčinami dalšího snižování ze strany Federálního rezervního systému by mohly být obavy týkající se trhu práce a politické vnímání.

Bhave se také podělil o svůj pohled na předpokládané kroky Federálního rezervního systému: “Také si myslíme, že snižování je z politického hlediska cestou nejmenšího odporu. Několik účastníků FOMC uvedlo, že podle nich existuje značný prostor pro další snižování. Vzhledem k tomu by nesnížení v prosinci mohlo být vnímáno jako předjímání fiskální nebo obchodní politiky nastupující administrativy. To je něco, co Powell výslovně řekl, že Fed dělat nebude.”
Následujících několik dní se ukáže jako klíčových, protože vyjdou najevo údaje o CPI a PPI. Vzhledem k tomu, že obchodníci, ekonomové a odborníci na trhu na tyto statistiky netrpělivě čekají, bude mít rozhodnutí centrální banky skutečně široké a trvalé důsledky pro Wall Street a širší ekonomiku.