V poněkud překvapivém sledu událostí se v důsledku zavedení politiky prezidenta Donalda Trumpa “America First” staly mezinárodní trhy pro investory stále atraktivnější. Nedávný přehled mezinárodních akcií – odděleně od Spojených států – naznačuje, že dosahují lepších výsledků, než jaké byly v posledních letech k vidění. Důkazem toho jsou fondy iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM) a iShares MSCI EAFE ETF (EFA), které v roce 2025 vzrostly o více než 7 %, resp. 11 %.
Současně ve stejném roce všechny tři hlavní americké průměry klesly. Nasdaq Composite se ocitl v oblasti korekce, zatímco S&P 500 se za podobných okolností krátce ponořil. Kromě toho se index Russell 2000 s malou kapitalizací nacházel blízko medvědího trhu, který je charakterizován poklesem o 20 % a více z vrcholové pozice.
Tento prudký nárůst zájmu o mezinárodní akcie se odehrál na pozadí nedávných výkyvů na americkém akciovém trhu. Nedůsledná celní politika Trumpovy administrativy ovlivnila nálady spotřebitelů i podniků, což vedlo k pochybnostem o narativu o “výjimečnosti USA” a přesvědčilo investory, aby hledali potenciálně vyšší výnosy jinde.

Jeremy Folsom, analytik investiční strategie ve Wells Fargo Investment Institute, tento týden napsal: “Ačkoli se americkým akciím v nedávné historii dařilo, investoři, kteří zůstávají koncentrováni pouze na jeden trh, mohou svá portfolia vystavit rizikům specifickým pro jednotlivé země, jako jsou změny politických režimů a další idiosynkratické faktory.”
Folsom pokračoval: “Doporučili jsme investorům, aby i nadále investovali do akcií rozvinutých trhů (DM) vzhledem k atraktivnímu ocenění a do akcií rozvíjejících se trhů (EM) kvůli potenciálnímu růstu. Jsme přesvědčeni, že obojí může pomoci zajistit diverzifikaci portfolií.”
Citigroup, která odráží změnu názoru, nedávno snížila hodnocení amerických akcií z kategorie overweight na neutral a toto rozhodnutí přisoudila “pauze ve výjimečnosti USA”. Stratég firmy Dirk Willer klienty informoval: “Tok zpráv z americké ekonomiky bude v nadcházejících měsících pravděpodobně zaostávat za [zbytkem světa], a přinejmenším z taktického hlediska je proto nepravděpodobné, že by se americká výjimečnost vrátila.”
Stejně tak i banky HSBC a BCA Research revidovaly své názory na americký trh. V lednu stratég Bank of America Michael Hartnett klientům sdělil, že vrchol “americké výjimečnosti” se blíží, přičemž uvedl důkazy, jako je pokles nadměrných fiskálních výdajů USA.
Nyní je zřejmé, že pohled na trhy, které byly kdysi odepisovány, se dramaticky mění, zejména v případě Německa a Číny. Německý index DAX letos vzrostl o více než 15 % poté, co největší evropská a třetí největší světová ekonomika učinila rozhodnutí zvýšit výdaje na obranu a infrastrukturu v reakci na Trumpův signál o nedostatečném závazku k obraně Evropy ve válce proti Rusku na Ukrajině.
Podle NBC News Trumpova administrativa zvažuje, že se vzdá velení NATO, které Spojené státy drží od dob Dwighta D. Eisenhowera. Optimistické přijetí tohoto potenciálního zvýšení výdajů ze strany investorů zvyšuje naděje pro stagnující německou ekonomiku, která se v letech 2023 a 2024 jen o vlásek vyhnula recesi, a prospívá i širšímu kontinentu. Také index STOXX Europe 600 si letos polepšil o zhruba 9 %, k čemuž přispěla rally německých akcií.
Trevor Yates, hlavní investiční analytik společnosti Global X, řekl: “Myslím, že to bude mít efekt na zbytek ekonomiky a pak také na různá odvětví. Myslím, že to bude mít vliv i na spotřebitele, už jen vzhledem k tomu, jak velkému tlaku byli v posledních několika letech vystaveni.” Yates později obhajoval přístup skupiny ETF k investorům.
Katie Stocktonová, zakladatelka společnosti Fairlead Strategies, řekla: “Myslíme si, že mezinárodní trhy mají potenciál vést si po většinu letošního roku lépe než trhy v USA,” a naznačila, že pro investory může být vhodná doba, aby zvážili změnu svých strategií.

Také Čína zažívá vzestup díky atraktivnímu ocenění a vzestupu DeepSeek, což omlazuje zájem investorů o akciový trh. ETF iShares MSCI China (MCHI) letos vzrostl o přibližně 21 %, zatímco ETF iShares China Large-Cap (FXI) o více než 22 %.
Nedávný politický vývoj, zejména kolísavá celní politika prezidenta Trumpa, přiměl investory k úvaze, že probíhající změny v globálních vztazích mohou být podstatnější, než se původně předpokládalo, což naznačuje, že rally na mezinárodních trzích může mít potenciál udržitelnosti.
Dario Perkins, výkonný ředitel globálního makra ve společnosti TS Lombard, k tomuto víceúrovňovému obratu událostí poznamenal: “Trump se naopak stal katalyzátorem velkých politických změn.” Perkins varuje, že ačkoli by tyto politické změny mohly znamenat začátek zásadního přeskupení mezinárodního obchodu a skutečného vyrovnání globální poptávky, “nenechte se mýlit – recese v USA by položila celý svět.”