Ve světle nedávných aktivit na trhu dluhopisů se objevují signály, které ukazují na dosažení zenitu výnosů dluhopisů. Pokud bude tento vývoj pokračovat, promění se značná část akcií v atraktivní aktiva pro investory. Tento masivní růst amerických státních dluhopisů byl poháněn především očekáváním, že Federální rezervní systém bude udržovat vysoké úrokové sazby, aby se vypořádal s inflací.
Tato vlna tento týden krátce zvýšila výnos desetiletých státních dluhopisů mírně nad 5 %, což znamená několikaletý vrchol z letního dna těsně pod 3,7 %. Několik základních faktorů naznačuje, že dynamika nárůstu výnosů již pravděpodobně dosáhla svého vrcholu, což činí trajektorii poklesu výnosů pravděpodobnou.
Desetiletý státní dluhopis klesl přibližně na 4,86 % z nedávného maxima 5,02 % zaznamenaného v pondělí ráno. To znamená, že kupující rychle vstupují na trh, čímž posouvají cenu dluhopisu vzhůru a zároveň snižují výnos. Připravenost těchto investorů zůstat na trhu by mohla výnos dále snížit. Výnos je téměř 2,5 procentního bodu nad předpokládanou průměrnou roční mírou inflace pro nadcházející desetiletí, jak naznačují údaje z Fedu v St. Louis.
Takto výrazný rozdíl, jeden z největších od finanční krize v letech 2008-09, by navíc mohl vyvolat zvýšený zájem potenciálních kupců dluhopisů. Napodobení takového trendu by se mohlo ukázat jako velmi výhodné pro tzv. defenzivní akcie. V letošním roce tyto akcie zaostávaly za indexem S&P 500, ale brzy by se mohly ukázat jako vítězové trhu.

Společnosti působící v rámci defenzivních sektorů prodávají produkty, které jsou odolné vůči změnám ekonomického klimatu, a proto jejich zisky zůstávají stabilní, i když zisky v jiných sektorech klesají. Tato odvětví proto v takových dobách slouží jako bezpečné útočiště pro investice. Jednou z hlavních výhod je, že tyto defenzivní akcie mají předpoklady přinášet stabilní a značné dividendy, což je vlastnost, která je činí lákavějšími, když výnosy dluhopisů klesají. To je obvyklý jev, když ekonomika oslabuje nebo klesá míra inflace.
Komunální služby by mohly být ukázkovým příkladem této dynamiky ve hře. Fond Utilities Select Sector SPDR (XLU), který zastřešuje regulované utility včetně Duke Energy (DUK) a Dominion Energy (D), utrpěl v tomto roce téměř 17% propad. To ostře kontrastuje s dvoucifernými zisky, které zaznamenal index S&P 500, a představuje tak potenciálně nejhorší roční nevýkonnost v historii tohoto sektoru podle Dow Jones Market Data.
Negativní výkonnost lze přičíst především prudkému nárůstu výnosů dluhopisů. Proto by trvalý pokles těchto výnosů mohl tyto akcie oživit. Podle Citi vykazovaly utility v rámci indexu S&P 500 v posledním půlstoletí negativní korelaci s desetiletými výnosy. Tato korelace naznačuje růst akcií utilit v měsících klesajících výnosů.
Podobný scénář vykazují i odvětví spotřebního zboží a zdravotní péče. Burzovně obchodovaný fond Vanguard Consumer Staples (VDC), který zahrnuje významné hráče, jako jsou Procter & Gamble (PG) a Coca-Cola (KO), se letos zmenšil o přibližně 6 %. Podobný pokles zaznamenal i fond Health Care Select Sector SPDR (XLV), který je domovem významných firem jako UnitedHealth Group (UNH) a Johnson & Johnson (JNJ). Oběma odvětvím se obvykle daří v měsících, které se vyznačují poklesem desetiletých výnosů.

Fond Technology Select Sector SPDR (XLK), v němž sídlí giganti jako Microsoft (MSFT) a Alphabet (GOOGL), v letošním roce výrazně překonal výkonnost indexu S&P 500. Navzdory nedávné stagnaci, kdy fond poklesl ze svého rekordního letního maxima, technologické akcie obecně pozitivně reagují na pokles desetiletých výnosů.
Celkově lze říci, že pokud bude vývoj výnosů dluhopisů pokračovat, mohly by tyto sektory představovat klíčové nákupní příležitosti pro náročné investory. Vzhledem k potenciálním výhodám investic do těchto sektorů by mohl nastat ideální čas k prozkoumání jejich potenciálu. Tento přesvědčivý vývoj výnosů dluhopisů by skutečně mohl představovat zajímavé investiční příležitosti v těchto čtyřech sektorech.