account_circle
Tesla pod tlakem: Tři banky snížily cílovou cenu, investoři ztrácejí důvěru

Tesla pod tlakem: Tři banky snížily cílovou cenu, investoři ztrácejí důvěru

Společnost Tesla čelí narůstající skepsi ze strany Wall Street. Tři významné investiční banky – Goldman Sachs, UBS a Mizuho – ve stejný den snížily cílovou cenu akcií společnosti, čímž potvrdily měnící se náladu na trhu vůči této kdysi neochvějné technologické ikoně. Přestože každá banka zachovává jinou míru optimismu, jedno je zřejmé: analytici i investoři přehodnocují budoucnost Tesly v novém geopolitickém a ekonomickém prostředí.

Různý tón, ale stejný směr: snižování cílových cen

UBS byla ze tří bank nejrazantnější. Snížila cílovou cenu na 190 dolarů z původních 225 dolarů, což představuje přibližně 30% pokles oproti aktuální ceně akcií. Analytik Joseph Spak navíc potvrdil své prodejní doporučení. Upozornil, že současné tržní očekávání ohledně ziskovosti Tesly v roce 2025 jsou stále příliš vysoká, a varoval, že po výsledcích za první čtvrtletí 2025 může dojít k dalším negativním revizím.

Goldman Sachs přistoupil k úpravě opatrněji. Jeho analytik Mark Delaney sice snížil cílovou cenu z 275 na 260 dolarů, ale zachoval neutrální doporučení. Upozornil na rizika spojená s oslabením poptávky po elektromobilech, zhoršujícím se spotřebitelským sentimentem a náklady, které ponesou firmy kvůli novým celním politikám, zejména vůči Číně. Delaney však rovněž zdůraznil, že Tesla má stále dlouhodobý potenciál díky svému zaměření na umělou inteligenci, což by mohlo být pro investory do budoucna klíčové.

Z trojice byl nejpozitivnější Vijay Rakesh z banky Mizuho. I on upravil cílovou cenu směrem dolů, z 430 na 375 dolarů, což je ale stále o 38 % výše, než je aktuální cena akcií. Zároveň ponechal doporučení outperform, tedy nákup. Podle Rakeshe zůstává Tesla lídrem na americkém trhu s elektromobily, ačkoli si začíná všímat oslabování podílu v Evropě a Číně, kde roste konkurence zejména ze strany místních výrobců.

Tesla Inc. (TSLA)

Pád akcií a rostoucí nervozita investorů

Na tyto zprávy trh reagoval okamžitě. V předobchodní fázi se akcie Tesly propadly o více než 3 %, čímž se prohloubil jejich celkový letošní pokles na 33 %. Tím pádem Tesla prakticky vymazala většinu zisků, které nabrala po volbách, a investoři se nyní nacházejí ve stavu zvýšené nejistoty.

Hlavní příčiny tohoto vývoje jsou přitom zcela konkrétní: globální obchodní napětí, rostoucí cla, zpomalení spotřebitelské poptávky a politická rizika. Všechny tyto faktory působí souběžně a činí investiční rozhodování výrazně složitějším než v předchozích letech.

Cla a geopolitika jako nové tržní riziko

Jedním z klíčových prvků obav je nově zavedené americké clo na čínský dovoz, které dosahuje až 125 %, a zároveň čínská odplata v podobě 84% cla na americké výrobky. To zasahuje nejen automobilový průmysl, ale i segmenty jako Tesla Energy, který je pro firmu důležitý z hlediska diverzifikace příjmů. Pokud se obchodní válka mezi USA a Čínou ještě více rozhoří, může Tesla ztratit významné exportní trhy, nebo čelit zvýšeným nákladům na výrobu a distribuci.

Znepokojení přináší i role Elona Muska v nové administrativě Donalda Trumpa. Jeho blízkost k vládě sice může přinést výhody v některých oblastech, ale zároveň budí politické kontroverze, které mohou ovlivnit vnímání společnosti u části veřejnosti i investorů.

AI jako naděje, ale ne záruka

Zatímco elektromobily čelí výzvám, Tesla stále klade důraz na rozvoj umělé inteligence, a to zejména v oblasti autonomního řízení a výpočetních systémů. Právě v této oblasti někteří analytici vidí dlouhodobý potenciál, který by mohl Teslu odlišit od konkurence a přinést nový impuls růstu.

Goldman Sachs ale připomíná, že tento potenciál je stále spíše vizí než realitou, a v krátkodobém horizontu pravděpodobně nepomůže vyvážit tlak, kterému Tesla čelí v tradiční automobilové výrobě.

Zdroj: Getty Images

Výhled: zvýšená volatilita a tlak na výsledky

Nálada kolem Tesly je aktuálně velmi opatrná. Přestože firma zůstává technologickým lídrem a silným hráčem v USA, její pozice na globálním trhu se zpochybňuje, a tlak ze strany investorů, konkurence a regulatorního prostředí sílí. Nadcházející kvartální výsledky ukážou, zda Tesla dokáže přizpůsobit strategii novému prostředí, nebo zda ji čeká delší období konsolidace.

Jedno je jisté – Tesla už dávno není nedotknutelným favoritem Wall Street a investoři budou mnohem pečlivěji sledovat každé číslo, každou zprávu a každý další krok Elona Muska.

Předchozí článek

Ropa opět oslabuje, trh se obává slabé poptávky i rostoucí nabídky

Další článek

Take-Two roste díky úlevě od cel a očekávanému hitu GTA VI

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies