account_circle
Tesla nedosáhla výsledků za 1. čtvrtletí, Musk omezí činnost v DOGE, akcie rostou

Tesla nedosáhla výsledků za 1. čtvrtletí, Musk omezí činnost v DOGE, akcie rostou

Společnost Tesla Inc (TSLA) v úterý oznámila zisk za první čtvrtletí, který z velké části zaostal za očekáváním analytiků. Elon Musk, výkonný ředitel společnosti, v následném hovoru k výsledkům oznámil, že se bude více věnovat provozu Tesly.

Společnost vykázala za 1. čtvrtletí tržby ve výši 19,34 miliardy USD, což je výrazně méně než odhad agentury Bloomberg ve výši 21,43 miliardy USD a 21,3 miliardy USD vykázaných ve stejném období loňského roku. Tesla rovněž zaznamenala pokles upraveného zisku na akcii, který činil 0,27 USD oproti očekávaným 0,44 USD.

Během konferenčního hovoru po zveřejnění výsledků Musk vyjádřil svůj záměr věnovat společnosti Tesla více času. “Od začátku příštího měsíce, tedy od května, se výrazně sníží moje časová dotace na DOGE (Department of Government Efficiency),” prohlásil Musk. Zatímco v DOGE bude i nadále trávit jeden až dva dny v týdnu, sdělil svůj závazek věnovat stále větší část své pozornosti společnosti Tesla.

Zdá se, že investoři na tato tvrzení reagovali pozitivně a akcie společnosti Tesla v průběhu odpoledního obchodování vyskočily o 5 %. Akcie společnosti uzavřely 22. dubna na hodnotě 237,97 USD, což znamenalo nárůst o 4,60 %, v následujícím období po skončení obchodování pak zaznamenaly další nárůst o 5,39 % na 250,80 USD.

Na pozadí těchto finančních údajů Tesla zachovala svůj ambiciózní výrobní plán a uvedla, že plánuje uvedení nových cenově dostupných vozidel na trh v první polovině roku 2025, spolu s předpokládanou sériovou výrobou Robotaxi v roce 2026. Zdálo se, že toto prohlášení uklidnilo dvě kritické obavy investorů, které se objevovaly před oznámením výsledků.

Společnost Tesla však své výsledky za první čtvrtletí přičítala chaosu na světových trzích způsobenému probíhajícími obchodními jednáními. “Nejistota na automobilovém a energetickém trhu se nadále zvyšuje, protože rychle se vyvíjející obchodní politika negativně ovlivňuje globální dodavatelský řetězec a strukturu nákladů společnosti Tesla a našich kolegů,” uvádí se v tiskovém prohlášení společnosti Tesla. Tato nestabilita spolu s kolísajícími politickými náladami by navíc mohla v blízké budoucnosti výrazně ovlivnit poptávku spotřebitelů po výrobcích Tesla, upozornila společnost. Musk během hovoru zdůraznil, že prezidentu Trumpovi radil “nižší cla” s tím, že jsou pro zemi výhodnější, ale uznal, že rozhodnutí je na prezidentovi.

Vzhledem k této nejistotě Tesla uvedla, že v nadcházející aktualizaci finančních údajů za druhé čtvrtletí přehodnotí své výhledy pro rok 2025 a stáhla své dlouhodobé prognózy růstu.

Zdroj: Getty Images

Pozitivní zprávou je, že Tesla vykázala v prvním čtvrtletí vyšší hrubou marži ve výši 16,3 %, která překonala předpověď 16,1 %, přičemž její hrubá marže v automobilovém průmyslu činila po vyloučení vládních úvěrů 12,5 %.

Historicky výrobce elektromobilů sliboval, že do první poloviny roku 2025 uvede na trh úspornější elektromobil a představí další novější modely, které by pomohly k návratu společnosti k 50% růstu oproti roku 2023. Nedávné zprávy agentury Reuters však naznačují odklad uvedení cenově dostupného elektromobilu Tesla, tedy odlehčené verze Modelu Y, až na konec letošního roku.

Vedení společnosti sice zprávu agentury Reuters nevyvrátilo, ale v telefonickém hovoru zdůraznilo, že společnost se v současné době zaměřuje na cenovou dostupnost, která by se nakonec mohla podobat některým stávajícím modelům Tesla.

Na Teslu také doléhají obavy spojené s poptávkou po jejich vysoce prestižních automobilech. Na začátku dubna společnost oznámila dodávky za 1. čtvrtletí ve výši 336 681 kusů, což je výrazně méně, než konsenzuální odhad agentury Bloomberg, který činil 390 342 kusů, a jedná se tak o nejneuspokojivější čtvrtletí z hlediska dodávek od 2. čtvrtletí roku 2022. Současně konkurenti společnosti Tesla hlásili výrazný nárůst prodejů, protože spotřebitelé spěchali s nákupy ve snaze obejít hrozící cla, která mají začít platit 2. dubna.

Zejména v zámoří BYD, hlavní konkurent společnosti Tesla, postupně snižuje její tržní podíl. Nedávné uvalení 25% cla na dovoz ze zahraničí prezidentem Trumpem přispělo k problémům, kterým čelí výrobci automobilů, jako je Tesla.

K potížím společnosti přispívají i údaje o registracích, které v březnu naznačují klesající trend prodejů v evropských regionech, což je známka toho, že poptávka po automobilech Tesla klesá. Pryč jsou doby, kdy byla značka Tesla vyhledávaná; pravicové politické aktivity generálního ředitele Elona Muska pověst značky pošramotily.

Muskovo úzké spojení s prezidentem Trumpem a jeho podpora pravicových politiků v Evropě ovlivnily jeho pověst i pověst společnosti Tesla. Protesty v showroomech Tesla jsou na vzestupu, a to jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni, a doprovází je stále častější případy vandalismu na elektromobilech Tesla.

Když Musk v rámci hovoru o výsledcích hospodaření přesměroval hovor zpět na provoz společnosti Tesla, uvedl, že společnost plánuje v červnu v Austinu provést testování robotických vozů. Tvrdil, že vozidla Tesla jsou podstatně levnější než elektromobily Waymo, což přičítal drahým sadám senzorů, které jsou v nich instalovány.

Předchozí článek

Novo Nordisk pod tlakem konkurence sází na inovace a globální expanzi

Další článek

Asijské akcie rostou, protože Trump jedná o snížení obchodních cel; Čína zaostává

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies