Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) patří k technologickým gigantům, jejichž význam v éře umělé inteligence neustále roste.
Aktuálně má tržní hodnotu přes 1,1 bilionu dolarů, což z ní činí jednu z největších veřejně obchodovaných společností na světě. Otázka, zda se tato hodnota může do roku 2030 téměř zdvojnásobit, není nereálná.
Společnost má totiž nejen dominantní postavení na trhu, ale také velmi ambiciózní plány do budoucna, které se opírají o reálný růst poptávky po výpočetním výkonu.

Růstové vyhlídky a tempo expanze
Aby Taiwan Semiconductor dosáhl hodnoty 2 bilionů dolarů do roku 2030, musela by cena jeho akcií vzrůst o přibližně 75 %. To odpovídá průměrné roční míře růstu (CAGR) zhruba 11 %, což není pro tak silnou firmu nijak extrémní. Po započítání současného dividendového výnosu okolo 1 % by celkový výnos pro investory mohl dosahovat 12 % ročně. Tento výkon je nadprůměrný ve srovnání s historickým průměrem akciového trhu a pro dlouhodobé investory velmi atraktivní.
Zajímavé je, že i takový scénář je podle vedení společnosti vlastně pomalý. TSMC očekává, že tržby z oblasti umělé inteligence porostou v příštích pěti letech průměrným ročním tempem 45 %. Pokud by se takový růst skutečně promítl i do celkových tržeb, znamenalo by to roční nárůst přibližně 20 % napříč celým podnikáním. Ačkoli samozřejmě nelze přímo spojit růst tržeb s růstem hodnoty akcie, podobné tempo by společnost mohlo k hodnotě 2 bilionů dovést i rychleji.
Dominance v oblasti výroby čipů
Taiwan Semiconductor si za poslední desetiletí vybudoval vedoucí postavení mezi zakázkovými výrobci čipů. Na rozdíl od společností, které své čipy navrhují i vyrábějí samy, TSMC poskytuje výrobní kapacity pro klienty, kteří návrh čipů zajišťují, ale nemají vlastní továrny. Mezi její klíčové zákazníky patří technologičtí giganti jako Apple a Nvidia, ale i řada dalších známých firem.
Díky své technologické vyspělosti a vysoké výtěžnosti výroby dokáže TSMC nabídnout kvalitní služby při zachování konkurenceschopných cen. Klienti si často rezervují kapacitu výroby s výrazným předstihem – v případě nové továrny v Arizoně jsou již všechny kapacity vyprodané až do roku 2027. To dokazuje nejen poptávku, ale i důvěru v technologickou a provozní spolehlivost společnosti.
Ocenění a investiční atraktivita
Při pohledu na ocenění akcie Taiwan Semiconductor lze říci, že firma není přehnaně drahá. Aktuálně se obchoduje za přibližně 23násobek očekávaných zisků, což je jen mírně nad průměrem indexu S&P 500, jehož valuace se pohybuje kolem 22,8násobku. Vzhledem k výrazně vyššímu růstovému potenciálu oproti průměrnému podniku v indexu se tak toto ocenění zdá být přiměřené.
Je však třeba poznamenat, že celé trhy se aktuálně obchodují na vyšších úrovních a v dalších letech může dojít ke korekcím. I tak má ale TSMC výhodu v tom, že je hluboce zakořeněná v nejrychleji rostoucím segmentu trhu – ve výrobě čipů pro umělou inteligenci, servery a mobilní zařízení. Pokud růst společnosti bude pokračovat dle očekávání, pokles tržního sentimentu by mohl být do značné míry kompenzován reálným zvyšováním ziskovosti a expanzí.
Hyperscalery a poptávka po výpočetním výkonu
Velcí provozovatelé datových center, tzv. hyperscalery, jsou z hlediska poptávky po pokročilých čipech klíčovými zákazníky. Ať už se bude lídrem v AI technologiích v příštích letech kdokoliv, téměř jisté je, že ve výsledku bude potřebovat čipy od TSMC. To dává společnosti unikátní pozici na trhu – těží nejen z technologického pokroku, ale i z faktu, že většina firem si podobně kvalitní výrobu nemůže dovolit budovat vlastními silami, ani v dlouhodobém horizontu.
TSMC tak nestaví svůj růst pouze na jednom konkrétním trendu, ale na širokém základu poptávky po výpočetním výkonu napříč celým technologickým spektrem a průmyslovými sektory. To z ní činí jednu z mála firem, která se může stát „nezbytným článkem“ pro prakticky jakýkoli další růst v oblasti digitální transformace a vývoje umělé inteligence.
