V dramatickém kontrastu s burzovním boomem, který následoval po volebním vítězství prezidenta Donalda Trumpa v listopadu 2024, se v prvním čtvrtletí roku 2025 americkým akciím nedařilo, protože se rozplynuly populární obchody s umělou inteligencí a nejistota ohledně dopadů cel.
Koncem roku 2024 mezinárodní investoři nalévali své peníze do amerického akciového trhu, vezouce se na vlně “americké výjimečnosti”. Nyní je scéna výrazně odlišná, poznamenaná nejen potýkajícími se americkými akciemi, ale také vzestupem jejich mezinárodních konkurentů.
Podle pondělních závěrečných údajů měl index S&P 500 (SPX) v závěru prvního čtvrtletí zaostávat za světovými akciemi, reprezentovanými výkonností indexu MSCI All Country World, amerického burzovně obchodovaného fondu (ACWX), o výrazných 11 %. To znamená historicky nejvýraznější výkonnost mezinárodních akcií v prvním čtvrtletí podle údajů Dow Jones Market Data, které se sledují od konce roku 1987.
Přesto americké akcie v posledních 20 letech výrazně překonaly své mezinárodní protějšky. Údaje společnosti Dow Jones ukazují, že od března 2005 se index S&P 500 zvýšil o úctyhodných 370 %, v kontrastu s nárůstem indexu MSCI All Country World ex-U.S. ETF o necelých 65 %. Tyto údaje nezahrnují dividendy.
Toto období vynikajících výnosů pro USA však vykazuje známky odlivu. Ryan Dykmans, investiční ředitel společnosti Dunham & Assoc. Investment Counsel, se zamýšlí nad tímto obratem trendu a uvádí, že “konečně začínáme pozorovat určitý návrat k průměru”. Dykmansova poznámka se zdá být výstižná vzhledem k přesilovce, která se odehrává na akciovém trhu, kdy mezinárodní akcie konečně začínají opožděně, ale silně dohánět ztrátu.
Dosavadní výsledky naznačují, že současný trend ve prospěch mezinárodních akcií může pokračovat až do konce roku 2025. Historické údaje ukazují, že kdykoli mezinárodní akcie na začátku roku s tak velkým náskokem předstihly americké, jejich vyšší zisky se zpravidla udržely po celý rok.
Tuto teorii podporuje analýza společnosti Dow Jones Market Data, která kontrolovala období, kdy mezinárodní akcie překonaly v úvodním čtvrtletí index S&P 500 o 5 a více procentních bodů.
Během aktuálního čtvrtletí si akcie mimo USA vedly až na několik výjimek dobře. Podle údajů Dow Jones je index STOXX Europe 600 (SXXP), který zahrnuje společnosti obchodující v eurozóně, Švýcarsku a Velké Británii, na cestě k nejsilnějšímu výkonu v prvním čtvrtletí oproti USA od roku 2015. Japonský index Nikkei 225 (NIK) však utrpěl a podle údajů společnosti FactSet zaznamenal v místní měně 10% sklon.
Klopýtání amerického trhu bylo obzvláště bolestivé pro zahraniční investory držící americké akcie, neboť klesly nejen akciové indexy, jako je S&P 500, ale spolu s nimi i americký dolar.

V pondělí v poledne se hodnota indexu ICE U.S. Dollar Index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ve srovnání s jeho hlavními konkurenty, smrskla o téměř 4 %, což znamená neobvyklý trend poklesu dolaru a amerických akcií současně. Naposledy se tak stalo v prvním čtvrtletí roku 2018.
Pokud se americký trh bude nadále potýkat s problémy, zahraniční investoři se mohou stáhnout a dát přednost Evropě nebo jiným trhům. Tento potenciální posun by mohl prohloubit ztráty amerických akcií a potenciálně podnítit začarovaný kruh.
Zahraniční vlastnictví amerických akcií nedávno dosáhlo historického maxima 18 % na konci roku 2024, zatímco v roce 2000 to bylo pouze 7 % a v roce 1960 2 %, jak vyplývá z údajů Federálního rezervního systému uváděných společností Goldman Sachs. Americké akcie na konci roku 2024 tvořily 57 % celkové hodnoty globálního akciového trhu, čímž překonaly předchozí vrchol dot-com bubliny v roce 2000. Po tomto vrcholu se podíl amerických akcií snížil na 54 %.
Údaje ukazují, že americké společnosti budou v roce 2025 stále svědky mnohem silnějšího růstu zisků ve srovnání s globálními kolegy, proto mnoho stratégů předpokládá, že americké akcie do konce roku opět získají dominantní postavení. Tento názor potvrzuje i Hardika Singh, ekonomický stratég společnosti Fundstrat Global Advisors, který uvedl, že “je skutečně ku prospěchu zbytku světa, že se USA nadále daří”.

Od pondělí americké akcie odmazávaly část svých ztrát, přičemž index S&P 500 vzrostl o 0,6 %. Průmyslový index Dow Jones (DJIA) si připsal zisk 417 bodů neboli 1 % a dosáhl hodnoty 42 001 bodů. Naopak index Nasdaq Composite (COMP) klesl o 0,1 %, neboť akcie velkých technologických společností se nadále potýkají s problémy.
Srovnání výkonnosti amerických a mezinárodních akcií dává do souvislosti dynamiku globálních trhů a opět dokazuje, že trhy jsou všechno, jen ne předvídatelné.