Saúdská Arábie o víkendu snížila těžbu ropy v království o 10 %, aby zvýšila ceny, a dosavadní výsledky naznačují, že by to mohla být nákladná sázka.
Poté, co saúdský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán varoval spekulanty, že by OPEC+ mohl znovu snížit těžbu ropy, oznámil v neděli, že největší světový vývozce ropy sníží v červenci svou vlastní produkci o 1 milion barelů poté, co se ostatní členové kartelu odmítli k tomuto úsilí připojit. Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci pod vedením Ruska se podílejí na téměř polovině světové produkce ropy. Očekávalo se, že snížení produkce podpoří ceny v souvislosti s obavami ze zpomalování světové ekonomiky, které omezuje poptávku po energiích.
V pondělí ceny ropy otevřely prudkým růstem, ale většinu těchto zisků odevzdaly. Cena ropy Brent, která je mezinárodním benchmarkem, vzrostla o 0,8 % na 76,71 USD za barel. Ceny ropy zůstávají přibližně o 18 % nižší, než byly v říjnu, kdy OPEC+ poprvé otřásl trhem snížením těžby, které někteří členové, včetně Saúdské Arábie a Ruska, v dubnu rozšířili.
Saúdští představitelé obeznámení s touto záležitostí připustili, že pondělní nárůst cen ropy byl menší, než Abdulazíz očekával, který podle nich po sporném zasedání soukromě obhajoval krok ke snížení produkce a potlačení krátkých prodejů.
V posledních měsících se Abdulaziz zaměřil na prodejce na krátko na Wall Street, jejichž sázky mohou způsobit pokles cen. Koncem minulého měsíce je varoval, aby si „dávali pozor“, což někteří analytici považovali za náznak, že OPEC+ může na zasedání 4. června snížit produkci.
Snížení těžby, které je podle Abdulazíze možné prodloužit, povede k tomu, že Saúdská Arábie bude těžit 9 milionů barelů denně, což je nejnižší úroveň od června 2021 a jen zřídkakdy za posledních 10 let, což naznačuje, že Rijád je ochoten obětovat podíl na trhu, aby podpořil ceny. To by mohlo přijít draho, protože dosavadní růst cen ropy nevykompenzuje ztrátu příjmů způsobenou poklesem těžby, uvedli představitelé obeznámení s touto záležitostí.

Saúdská Arábie také čelí vyhlídce, že na klíčových trzích, jako je Čína, ztratí větší podíl na trhu ve prospěch Spojených arabských emirátů a Ruska, které navzdory slibům, že nebude dodávat levnější ropu, pokračuje v dodávkách velkých objemů ropy na trh. Jak Spojené arabské emiráty, tak Rusko se postavily proti dalším škrtům s tím, že jim současné ceny vyhovují, uvedli v neděli delegáti OPEC.
Údaje z minulosti ukazují, že členové OPEC+ často podvádějí při plnění svých produkčních kvót. Některé africké státy, které byly v neděli nuceny vzdát se části přidělených kvót na příští rok, sdělily svým kolegům, že tyto limity nehodlají dodržet, uvedli delegáti.
Podle Davida Fyfeho, hlavního ekonoma společnosti Argus Media, která se zabývá zpracováním údajů o komoditách, byla pondělní reakce cen částečně neuspokojivá, protože jednoměsíční snížení produkce neřeší různé nejistoty, které zatěžovaly trh. Dalším důvodem je podle Fyfeho to, že Saúdská Arábie přistoupila k dodatečnému snížení sama, což na trhu vyvolalo dojem, že se Rijád pravděpodobně pokusil přimět ostatní členy kartelu k širšímu omezení a neuspěl.
„Nebezpečí spočívá v tom, že pokud dojde k prudší a delší recesi, než se očekávalo, jak rychle bude OPEC schopen reagovat, vzhledem k tomu, že tentokrát se zdá, že se trochu diskutuje o koordinovaném snižování těžby v druhé polovině roku,“ řekl Fyfe. „Problémy na straně poptávky nezmizely,“ dodal a poukázal na slabou aktivitu v čínském zpracovatelském průmyslu a v oblasti nemovitostí, které jsou velkými spotřebiteli nafty.
Společnost Saudi Aramco v pondělí opět překvapivě zvýšila ceny ropy na červenec. Analytici a obchodníci očekávali, že státní ropný gigant sníží své oficiální prodejní ceny, aby mohl na trhu konkurovat levnějším variantám, jako je ruská ropa, a to při skromném výhledu poptávky.
Důraz na udržení vyšších cen ropy podtrhuje tlak, kterému čelí první saúdský princ v čele ministerstva ropného průmyslu. Vzhledem k tomu, že jeho nevlastní bratr, korunní princ Mohammed bin Salmán, realizuje své ambiciózní plány na přetvoření ekonomiky království závislé na ropě, musí Abdulazíz udržet ceny ropy na takové úrovni, aby bylo toto úsilí ekonomicky proveditelné.

Analytici odhadují, že království potřebuje ceny ropy nad 80 dolarů za barel, aby vyrovnalo svůj expanzivní rozpočet.
Saúdská Arábie by pravděpodobně prodloužila škrty, pokud by ceny ropy Brent zůstaly v rozmezí 70-75 dolarů za barel, a prohloubila by je, pokud by ceny klesly pod 70 dolarů za barel, tvrdí Commonwealth Bank Australia. Goldman Sachs uvádí, že za každý měsíc trvání škrtů očekává další 1 dolar za barel na cenách ropy.
Saúdské snížení prudce zvýší očekávání tržního deficitu. Mezinárodní energetická agentura již očekávala ve třetím čtvrtletí deficit 1,9 milionu barelů denně. Podle společnosti Rystad Energy by tento deficit mohl po saúdských škrtech dosáhnout až 3 milionů barelů denně.
Analytici se shodují, že by to mělo přinejmenším zabránit prohloubení nedávného poklesu cen ropy, ale v otázce, zda ceny porostou, nepanuje taková shoda.
„Tento trh je pro OPEC+ a Saúdy náročný na řízení,“ řekl Richard Bronze, vedoucí geopolitického oddělení poradenské společnosti Energy Aspects. „Velkou měrou se na tom podílejí faktory, které nemohou ovlivnit, například makroekonomické vyhlídky.“
„Takže si rozhodně nemyslím, že mají takový úspěch a vliv, jak by se dalo říct v roce 2021 nebo na začátku roku 2022,“ dodal Bronze.