account_circle
Ropa se stabilizuje, investoři sledují vývoj jednání mezi USA a Íránem a signály z globální poptávky

Ropa se stabilizuje, investoři sledují vývoj jednání mezi USA a Íránem a signály z globální poptávky

Ceny ropy v úterý vykazovaly známky stabilizace, když trh zpracovával řadu protichůdných informací – od nejistých jednání mezi Spojenými státy a Íránem, přes možnosti mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, až po nové makroekonomické údaje z Číny, která je největším světovým dovozcem ropy. Tento komplexní soubor faktorů způsobil, že investoři zůstali opatrní a ceny ropy se pohybovaly v úzkém rozmezí bez výrazného trendu.

Futures kontrakty na ropu Brent s dodáním v červenci se v 08:42 GMT snížily o 3 centy na 64,73 USD za barel, což představuje pokles o 0,1 %. Na druhé straně americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s červnovým dodáním vzrostla o 48 centů na 63,17 USD za barel. Aktivněji obchodovaný červencový kontrakt WTI se ustálil na hodnotě 62,13 USD za barel.

Zdroj: Getty Images

Jedním z hlavních důvodů tohoto klidného vývoje jsou nejisté jaderné rozhovory mezi USA a Íránem. Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyjádřil silné pochybnosti o tom, zda tyto rozhovory povedou k dohodě, a podle zpráv agentury Mehr News Teherán zvažuje, zda vůbec pokračovat v pátém kole jednání. Pokud by však nakonec k dohodě došlo, mohl by Írán zvýšit vývoz ropy o 300 000 až 400 000 barelů denně, což by výrazně ovlivnilo globální nabídku, uvedl analytik společnosti StoneX Alex Hodes.

Dalším geopolitickým faktorem, který ovlivňuje trh, jsou novinky ohledně rusko-ukrajinského konfliktu. Americký prezident Donald Trump sice naznačil, že neplánuje nové sankce proti Moskvě, čímž ulevil části trhu, ale zároveň nedošlo k žádnému průlomu. Prezident Vladimir Putin a Ukrajina údajně zahajují okamžitá jednání o příměří, ale analytici zatím vyjadřují skepsi. Hlavní komoditní analytik Bjarne Schieldrop uvedl, že ačkoli by ukončení konfliktu mohlo přivést na trh více ruské ropy, zůstává to nepravděpodobné a časově nejisté, protože Rusko je stále vázáno dohodami OPEC+.

Z fundamentálního pohledu byl na ceny ropy vyvíjen tlak ze strany makroekonomických dat. Nové údaje z Číny ukázaly na slábnoucí průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby, což vyvolává obavy o budoucí poptávku po pohonných hmotách. Přesto někteří analytici tvrdí, že tento vývoj nemusí být dlouhodobý. Goldman Sachs například v pondělí pozdě večer upozornila na obnovení obchodních toků v Číně, které by mohly signalizovat brzké oživení. Analýza přitom nebere v úvahu 90denní pauzu v oblasti cel mezi USA a Čínou, která byla dohodnuta v rámci snahy o zmírnění obchodního napětí.

Tato situace ukazuje, jak silně jsou trhy s ropou ovlivněny geopolitikou, měnovou politikou i náladou investorů. Jak poznamenal analytik Tamas Varga, současné prostředí je tak komplexní, že „je těžké určit, kdy nálada zatáhne za ruční brzdu“. Trh se pohybuje ve stavu napětí, kde každá zpráva – ať už diplomatická, ekonomická nebo technická – může okamžitě přetvořit očekávání investorů.

Zdroj: Getty Images

Na ropném trhu se tedy střetávají tři hlavní proudy: nejistota kolem íránské produkce, možná změna situace na Ukrajině a nejnovější makroekonomické signály z Číny. Dohromady vytvářejí křehké rovnovážné prostředí, ve kterém ceny ropy stagnují a investoři čekají na jasnější směr. Ve hře jsou stále také faktory spojené s globální poptávkou, dopravními omezeními a rozhodnutími OPEC+, který i nadále drží velký vliv nad globální nabídkou.

Zatímco ropa Brent zůstává pod hranicí 65 USD, obchodníci budou v nejbližších dnech pečlivě sledovat vývoj v Teheránu, Washingtonu a Pekingu, protože právě tyto tři geopolitické uzly budou určovat, zda se ropa posune vzhůru, nebo zda přijde další korekce.

Předchozí článek

Akcie čínské společnosti CATL po největším letošním IPO vyskočily o více než 18 %

Další článek

Amazon nadále odolává clům a sází na růst díky umělé inteligenci

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies