Trh s ropou se ve středu ocitl ve fázi ztrát poté, co se investoři začali připravovat na možné zavedení nových amerických cel. Tato cla, která by měla být oficiálně oznámena ve večerních hodinách středoevropského času, by mohla dále zkomplikovat již tak napjaté globální obchodní vztahy a negativně ovlivnit poptávku po ropě.
Futures na ropu Brent klesly o 30 centů na 74,19 USD za barel, což znamená pokles o 0,40 %. Podobný trend následovala i americká ropa WTI, která se propadla o 26 centů na 70,94 USD za barel. Tento pokles cen není náhodný. Investoři se totiž obávají, že avizované kroky administrativy prezidenta Donalda Trumpa znovu zažehnou plameny obchodní války, tentokrát možná s ještě větší intenzitou než dříve.

Bílý dům v úterý potvrdil, že prezident Trump plánuje zavedení nových cel. Zatím však nebylo zveřejněno, jakých konkrétních produktů se tato opatření budou týkat ani v jakém rozsahu budou aplikována. Zpráva přišla bez detailů, ale její dopad na trhy byl okamžitý – nervozita vzrostla, volatilita se zvýšila a ropa ztratila část své nedávno nabyté hodnoty.
Trump v posledních týdnech označoval 2. duben za tzv. „den osvobození“, kdy má dojít k zásadnímu obratu v americké obchodní politice. Tato rétorika zvyšuje napětí a zajišťuje, že trhy reagují na každé nové prohlášení s velkou citlivostí. Pokud by nová cla zahrnovala například dovoz ropy nebo ropných produktů, mohlo by to narušit globální toky komodit, zvýšit náklady na rafinované produkty a v konečném důsledku omezit poptávku.
Podle Ole Hansena ze Saxo Bank ceny ropy narazily na odpor těsně nad hranicí 75 dolarů za barel. Trh se tak posunul od předchozího optimismu, který byl způsoben poklesem nabídky vlivem sankcí na Rusko a Írán, k obavám z negativního dopadu cel na růst a spotřebu. Investoři se tak nyní více než kdy jindy soustředí na vývoj geopolitické situace a její vliv na globální ekonomiku.
Analytici společnosti BMI ve své zprávě uvedli, že rovnováha rizika je nakloněna směrem dolů. Pokud budou nová cla mírnější, než se očekávalo, nebude to stačit k oživení cen ropy. Naopak, pokud dojde k tvrdému postupu, můžeme být svědky prudkého výprodeje, protože investoři se pokusí ochránit své pozice před následky zpomalujícího se obchodu.
V situaci, kdy Trumpova administrativa hrozí také zavedením sekundárních sankcí na ruskou ropu a přitvrzuje sankce vůči Íránu, zůstává trh s ropou značně napjatý. Sekundární cla by totiž mohla donutit i další země k přehodnocení svých obchodních toků, čímž by došlo k přesměrování některých dodávek a zvýšení nákladů.
Ashley Kelty z Panmure Liberum upozornil, že trhy budou až do oznámení cel velmi volatilní. Nejistota ohledně rozsahu opatření, kombinovaná s hrozbou postihů na ruskou ropu, udržuje na trhu napětí. I přes současný pokles cen zůstává určité riziko růstu cen kvůli geopolitickým faktorům, avšak dominantní je momentálně strach z propadu poptávky.

Zároveň se pozornost upírá na data o amerických zásobách. Podle předběžných údajů Amerického ropného institutu došlo v týdnu končícím 28. března k nárůstu zásob ropy o 6 milionů barelů. To je další faktor, který na cenu působí negativně – vyšší zásoby znamenají nižší poptávku, což v kombinaci s obchodní nejistotou představuje silný tlak směrem dolů. Naopak, zásoby benzinu klesly o 1,6 milionu barelů, což může naznačovat, že spotřeba v dopravě zůstává relativně stabilní. Mírný pokles zaznamenaly i zásoby destilátů, ovšem tento posun byl zanedbatelný.
Oficiální data od amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), která budou zveřejněna později během dne, by mohla přinést další impuls – pozitivní nebo negativní – v závislosti na tom, zda potvrdí nebo vyvrátí současné odhady.
Vše nasvědčuje tomu, že vývoj cen ropy bude i nadále velmi citlivý na jakékoli geopolitické události. Současná nervozita okolo amerických cel, doprovázená nejistotou ohledně dodávek z Ruska a Íránu, tvoří toxickou směs, která může vyvolat prudké výkyvy v cenách. Investoři tak zůstávají obezřetní, sledují vývoj ve Washingtonu a doufají, že případná cla nepoškodí globální ekonomiku natolik, aby došlo k dramatickému poklesu poptávky po ropě.