account_circle
Ropa dále klesá, obchodní konflikt mezi USA a Čínou vyvolává obavy z recese

Ropa dále klesá, obchodní konflikt mezi USA a Čínou vyvolává obavy z recese

Ceny ropy se opět výrazně propadly. V pondělí během dopoledního obchodování klesly o téměř 4 %, čímž se referenční ropy Brent a WTI dostaly na nejnižší úrovně od dubna 2021. Trh se potýká s kombinací několika negativních faktorů: rostoucí obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou, sílící obavy z recese a signály o zvýšení nabídky ze strany OPEC+.

Prudký propad cen pokračuje

Futures na ropu Brent ztratily během pondělního obchodování 2,43 dolaru, tedy 3,7 %, a klesly na 63,15 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se propadla o 2,42 dolaru, což odpovídá 3,9 %, a obchodovala se za 59,57 USD za barel. Tyto hodnoty znamenají pokračování pátečního poklesu, kdy se ropa propadla o 7 % po zprávách, že Čína zvyšuje cla na americké zboží.

Zdroj: Getty Images

Minulý týden tak ropa Brent ztratila celkem 10,9 % a WTI 10,6 %, což je jeden z nejprudších týdenních poklesů za poslední dva roky. Vývoj na trhu s ropou tak jasně odráží nejistotu, která zasáhla světové trhy po oznámení nové vlny celních opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Obavy z recese sílí

Podle analytiků je hlavním hybatelem poklesu cen především zhoršení ekonomických vyhlídek. „Nejistota kolem celní politiky je stále velmi přítomná. Máte tu řadu bank na Wall Street, které snižují ekonomické prognózy a varují před větší pravděpodobností recese,“ uvedl Harry Tchilinguirian ze společnosti Onyx Capital Group.

Obavy z recese přitom nejsou bez opory v datech. Goldman Sachs v pondělí zvýšila svou prognózu pravděpodobnosti recese v USA v příštích 12 měsících na 45 %, zatímco JPMorgan minulý týden dokonce uvedla, že vidí 60% pravděpodobnost recese v USA i ve světě.

OPEC+ připravuje zvýšení nabídky

Trh s ropou rovněž reaguje na rozhodnutí OPEC+, který zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a jejich spojence. Tato skupina oznámila, že v květnu zvýší produkci ropy o 411 000 barelů denně, což je výrazně více než původně plánovaných 135 000 barelů. Cílem tohoto kroku je částečně reagovat na nedostatek příjmů z předchozích měsíců, kdy se těžba držela pod úrovní poptávky.

Podle Sugandhy Sachdevy, zakladatelky výzkumné společnosti SS WealthStreet, se jedná o „zásadní změnu v dynamice trhu, která působí jako významnou překážku pro ceny“. Dodala, že kombinace růstu nabídky a oslabení poptávky může vytvořit nadbytek na trhu, což bude dál tlačit na ceny dolů.

Saudové snižují ceny pro Asii

K situaci na trhu přispívá i Saúdská Arábie, která jako největší světový vývozce ropy v neděli oznámila výrazné snížení cen pro asijské odběratele. Oficiální prodejní cena pro květen klesla na nejnižší úroveň za poslední čtyři měsíce. Podle Tamase Vargy z analytické společnosti PVM to odráží přesvědčení, že obchodní válka ovlivní celkovou rovnováhu nabídky a poptávky. „Saúdové, stejně jako každý investor, nyní očekávají ochlazení trhu,“ řekl.

Dovoz ropy do Asie slábne

Podle údajů LSEG Oil Research dochází ke zpomalení dovozu ropy v Asii, která je největším spotřebitelem této komodity. V prvním čtvrtletí 2025 byla zaznamenána nižší poptávka, což může být prvním náznakem širšího zpomalení růstu.

Ačkoli se ropa, zemní plyn a rafinované produkty nedostaly přímo do seznamu nových cel USA, trh předpokládá, že dopad bude nepřímý. Vyšší cla mohou zvýšit inflaci, snížit spotřebitelskou poptávku a brzdit průmyslovou aktivitu, čímž nakonec dojde k poklesu poptávky po energiích.

Zdroj: Getty Images

Fed vyčkává, investoři nervózní

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v pátek uvedl, že Trumpova nová cla jsou „větší, než se očekávalo“ a že ekonomické důsledky budou pravděpodobně významné. Fed ale zatím nehodlá reagovat změnou úrokových sazeb a vyčkává na dopady do reálné ekonomiky.

Tato nejistota vede investory k tomu, že své pozice v rizikových aktivech – včetně ropy – masivně odprodávají. Volatilita tak zůstává vysoká a trh s ropou čekají další těžké dny, pokud nedojde k uklidnění obchodního napětí nebo ke změně v měnové politice.

Závěr: ropa pod tlakem

Trh s ropou je aktuálně pod tlakem ze všech stran – geopolitické nejistoty, recese na obzoru, zvýšení nabídky a klesající poptávka v Asii. Pokud nedojde k překvapivému obratu ve vyjednávání mezi USA a Čínou, nebo k intervenci ze strany Fedu, ceny ropy budou pravděpodobně dál klesat. Pro investory i producenty tak začíná období zvýšené nejistoty, které se může přenést i do dalších segmentů globální ekonomiky.

Předchozí článek

Akcie klesají kvůli celním zmatkům, trhy sázejí na rychlé snížení sazeb v USA

Další článek

Mohou Trumpova cla způsobit celosvětovou recesi?

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies