Hlavní ekonom Bílého domu Jared Bernstein tento týden uvedl, že je optimistický, že americká ekonomika může v příštím roce pokračovat v růstu, a nadále ho povzbuzují známky snižující se inflace.
„Recese není nevyhnutelná,“ řekl Bernstein ze své kanceláře v budově Old Executive Office Building s výhledem na severní trávník Bílého domu. „Myslím si, že existují důvody k optimismu, že cesta ke stabilnímu a stabilnímu přechodu je pravděpodobná a věrohodná.“
Bernstein poznamenal, že nedávné údaje podporují pravděpodobnou cestu, kdy ekonomika přechází k růstu, který je sice nižší než v loňském roce, ale stále pozitivní, zatímco růst zaměstnanosti se zpomaluje, částečně díky zmenšenému počtu volných pracovních míst, i když stále dochází k výraznému nárůstu počtu pracovních míst. To obecně nastiňuje scénář „měkkého přistání“, o kterém tolik hovoří pozorovatelé Federálního rezervního systému a Wall Street.
„Když z výlohy odstraníte cedule s poptávkou po pracovní síle, nikoliv pracovníky z obchodu, pomůže to snížit tlak na růst nominálních mezd,“ řekl.
Jared Bernstein naznačil, že prognóza hospodářského růstu Federálního rezervního systému je v souladu s modelem, který vidí pro HDP pod trendem.

Hospodářský růst by měl podle Bernsteina zpomalit, což pomáhá uzavřít mezeru mezi poptávkou a nabídkou po pracovní síle, což pomáhá zpomalit růst nominálních mezd a následně vede ke zpomalení růstu cen.
Fed minulý týden uvedl, že vidí růst HDP v příštím roce na úrovni pouhých 0,5 %, než dojde ke zpomalení inflace na 3,1 %.
„Klíčovým cílem je udržet dosavadní pokrok, zejména na trhu práce, a zároveň snížit inflační tlaky,“ uvedl Bernstein.
Míra nezaměstnanosti by podle nástinu Fedu měla do konce příštího roku vzrůst na 4,6 % z listopadových 3,7 %.
Bernstein uvedl, že mezi největší ekonomické priority prezidenta Bidena pro příští rok patří implementace klíčových ekonomických legislativních balíčků přijatých v letošním roce: infrastrukturní plán, zákon o snižování inflace a zákon CHIPS, jehož cílem je podpořit výrobu polovodičů v USA.
„Nejenže si myslíme, že ekonomika dokáže absorbovat to, co se zde snažíme udělat, a udržet se na předpokládané inflační dráze,“ řekl Bernstein, „ale skutečně si myslíme, že vzhledem k některým protivětrům v této ekonomice, včetně cyklu zvyšování sazeb Fedu a dalších problémů s poptávkou, tato opatření poskytnou pracujícím Američanům užitečný vítr do zad.“

‚Doufám, že vrchol je za námi‘
Bernstein uvedl, že má dobrý pocit ze zpomalení inflace, a poukázal na pokles celkové inflace u indexu spotřebitelských cen o dva procentní body, který byl zaznamenán v posledních měsících, a to z 9,1 % v červnu na 7,1 % v listopadu.
Bernstein parafrázoval prezidenta Bidena: „Doufám, že vrchol je za námi.“
Bernstein dodal výhradu: „Jsem dost opatrný, pokud jde o označení jakéhokoli globálního vrcholu [inflace]. Už dříve jsme viděli falešnou strunu. Přesto existují důvody, proč jsme přesvědčeni, že jsme zaznamenali určitou pozitivní dynamiku.“
Podle něj je možné, že pokles cen se udrží kvůli zpomalení jádrové inflace zboží, a to díky rozvolnění dodavatelských řetězců a rychlejšímu tempu, kterým se zboží dostává na pulty obchodů.

Bernstein dodal, že ve druhé polovině příštího roku se v údajích o inflaci začne projevovat pokles nájemného a cen bydlení, což pomůže vytvořit tlak na snižování růstu cen. Odtud Bernstein očekává pokračující zmírňování situace na trhu práce, které nakonec zmírní tlak na mzdy a sníží inflaci.
Pokud jde o inflaci a vztah Kongresu a Fedu, Bernstein uvedl, že je podle něj důležité, aby fiskální politika doplňovala měnovou politiku.
„Není vhodná doba na boj s Fedem,“ řekl.