Po měsících růstu, který následoval po dočasném obchodním příměří mezi Spojenými státy a Čínou, se nyní zdá, že optimismus na americkém akciovém trhu vyprchává. Investoři, kteří ještě nedávno nadšeně nakupovali akcie v očekávání pokračujícího růstu, nyní začínají být opatrnější. Důvodem je nejen vysoké ocenění akcií, ale i zvýšené nároky na růst zisků firem, které mají tuto valuaci ospravedlnit.
Podle Adama Parkera, zakladatele analytické společnosti Trivariate Research, je současný poměr mezi rizikem a potenciálním výnosem indexu S&P 500 méně atraktivní, než se může na první pohled zdát. Ve své zprávě zaslané klientům v neděli Parker poznamenal, že výhled na růst zisků je příliš optimistický, zejména ve světle srovnávacích efektů a globálních nejistot.

Zatímco dlouhodobý medián růstu zisků ve třetím čtvrtletí činí 4,7 %, v roce 2024 to bylo 7,2 % a pro třetí čtvrtletí 2025 se odhady drží na stejné úrovni – tedy 7 %. Podle Parkera je to neobvykle vysoké očekávání v kontextu přetrvávajících dopadů nových celních opatření prezidenta Trumpa a zpomalení globálního obchodu. „Dává to z celkového hlediska smysl? Nemyslíme si to,“ dodal s tím, že trh zřejmě nadhodnocuje schopnost firem udržet tempo ziskového růstu v náročnějším prostředí.
Podle dat společnosti FactSet se index S&P 500 obchoduje s forwardovým poměrem ceny k zisku (P/E) na úrovni 21,6, což je srovnatelné s hodnotami z konce roku 2024 – tedy ještě před zavedením celních opatření ze strany americké administrativy. Zatímco mnozí investoři považovali tehdejší ocenění za opodstatněné díky levné likviditě a absenci významných rizik, současná situace je jiná. Trh se posunul z módu „sklenice napůl prázdná“ do módu „sklenice napůl plná“, jak uvedl Anthony Saglimbene, hlavní tržní stratég společnosti Ameriprise, což vedlo k tomu, že příležitosti na trhu se začaly uzavírat.
Zároveň však nelze přehlížet, že americká ekonomika i nadále vykazuje odolnost. Podle Michaela Granta ze společnosti Calamos Investments jsou současné predikce příliš pesimistické, zejména co se týče možnosti recese. Grant tvrdí, že trh vnímá aktuální celní plán jako druh skryté stimulace, která podporuje určité sektory, a to i přes všeobecné obavy z jejího dopadu na inflaci a spotřebitele.
Růst americké ekonomiky od pandemie překvapil opakovaně. Míra nezaměstnanosti zůstává nízká, spotřebitelská poptávka se drží a firemní investice zatím neklesají. Navzdory problémům v dodavatelských řetězcích nebo geopolitickému napětí, především v souvislosti s Čínou, trh zatím odolává. Nicméně právě tyto faktory – vyšší cla, geopolitická rizika, inflace a silný dolar – budou pravděpodobně klíčové pro vývoj ve druhé polovině roku.
Co znepokojuje investory více než samotná makroekonomická data, je skutečnost, že valuační násobky zůstávají vysoké i bez robustního růstu zisků. Firmy budou muset během nadcházející výsledkové sezóny přesvědčit analytiky i akcionáře, že dokážou nejen udržet marže, ale i zvyšovat tržby, a to ve stále složitějším prostředí.

Trhy tak čelí momentu pravdy. Buď dojde k potvrzení růstového narativu – tedy zisky skutečně porostou a ospravedlní současné ceny – nebo bude následovat korekce, pokud se očekávání nenaplní. Investoři, kteří ještě nedávno spekulovali na rychlý návrat k růstu, teď musí počítat i s opačným scénářem.
Zatímco mnozí odborníci stále věří v měkké přistání americké ekonomiky, je jasné, že optimismus z prvních měsíců roku začíná být zpochybňován. Následující týdny a měsíce rozhodnou, zda Wall Street zvládne své ocenění obhájit reálnými čísly, nebo zda se naplní varování skeptiků.