account_circle
Proč by se ke konopí mohlo brzy obrátit více pivních společností

Proč by se ke konopí mohlo brzy obrátit více pivních společností

Společnost Constellation Brands (STZ) otřásla konopným průmyslem, když v roce 2017 investovala do výrobce marihuany Canopy Growth (CGC). Od té doby do této společnosti investoval další miliardy. Zájem o toto odvětví projevil také výrobce Budweiseru Anheuser-Busch InBev a další společnosti.

Konopný průmysl je v počáteční fázi růstu a může být jen otázkou času, kdy do něj velké pivní společnosti nalijí další peníze.

Vymění spotřebitelé pivo za konopí?

Od legalizace marihuany v Kanadě uplynuly více než čtyři roky. A nedávná studie ukázala, že existuje negativní korelace mezi příjmy z léčebné marihuany a alkoholu. Údaje se týkají období do roku 2018, takže nezohledňují trh s rekreační marihuanou. Ukázala však, že na jeden dolar prodané lékařské marihuany klesly tržby z prodeje alkoholu v průměru o 74 až 84 centů. V samostatné studii zahrnující stát Washington vědci zjistili, že legalizace marihuany vedla k poklesu prodeje alkoholu o 15 %.

Zdroj: Unsplash

Konopí je stejně jako alkohol rekreační produkt, který může být oblíbený ve společnosti. A vzhledem k tomu, že obliba nápojů s příměsí konopí roste a nabízí lidem způsob, jak získat povzbuzení bez kocoviny na druhý den, mohly by se tyto produkty s rozvojem tohoto odvětví nevyhnutelně stát jeho náhražkou. Výzkumníci ze společnosti Fortune Business Insights předpokládají, že celosvětový trh s konopnými nápoji by mohl mít v roce 2028 hodnotu více než 19 miliard dolarů a do té doby se bude rozšiřovat složenou roční mírou růstu (CAGR) o více než 54 %. To je však stále jen kapka v moři ve srovnání s celosvětovým trhem s pivem, který bude mít do té doby hodnotu necelých 990 miliard dolarů – i když poroste tempem CAGR nižším než 4 %.

Pro růstově orientovaný podnik, jako je společnost Constellation, jsou tyto příležitosti příliš lákavé na to, aby si je nechal ujít.

Společnost Constellation Brands trvá na své investici

Ačkoli společnost Canopy Growth běžně zaznamenává vysoké ztráty (za posledních 12 měsíců dosáhla čisté ztráty téměř 3 miliard kanadských dolarů), nezdá se, že by se společnost Constellation Brands chtěla konopí vzdát. Generální ředitel Bill Newlands vyjádřil v říjnovém hovoru k výsledkům společnosti Canopy Growth zklamání z jejích nedávných výsledků. Poznamenal však, že „nesvědčí o významné dlouhodobé tržní příležitosti, která pro legální trh s konopím stále existuje“.

Zdroj: Unsplash

Společnost Constellation by nepochybně potřebovala dlouhodobý katalyzátor, protože její růst tržeb v posledních pěti letech v průměru mírně přesahoval 5 %.

Velká příležitost by se mohla naskytnout, pokud by USA legalizovaly marihuanu, protože by to společnosti Canopy Growth umožnilo vstoupit na americký trh, který je v současné době pro kanadskou marihuanovou společnost kvůli nelegálnosti marihuany nepřístupný.

Provozovatelé z více států (MSO) sice konopí v USA prodávají, ale nemohou s ním obchodovat na hlavní burze, protože porušují federální zákony. To vysvětluje, proč řada pivovarských společností pravděpodobně prozatím vyčkává na vedlejší koleji, protože hlavní možností je v tuto chvíli investovat do kanadských marihuanových podniků, které jsou kvůli vysoce konkurenčnímu trhu nerentabilní. A investice do MSO se sídlem v USA je neúspěšná, protože by ohrozila kótování společnosti na burze, což by zase mohlo zničit cenu jejích akcií.

Měli byste investovat do akcií marihuany nebo piva?

Zdroj: Unsplash

Nedoporučuji odhadovat, který výrobce piva by mohl být dalším, kdo se vrhne na konopný průmysl. Jedno je ale jisté: zájem je. Společnost Anheuser-Busch se již dříve spojila se společností Tilray Brands v rámci partnerství při výzkumu konopných nápojů (od té doby skončilo). Společnost Boston Beer Company, výrobce piva Samuel Adams, zatím s žádnou společností nespolupracuje, ale na začátku letošního roku oznámila uvedení ledových čajů s příměsí konopí na trh v Kanadě pod názvem TeaPot.

Některé velké pivovarnické společnosti krouží kolem tohoto odvětví, ale spíše než do nich by investoři měli nakupovat akcie výrobců piva, kteří by mohli být hlavním cílem velkých výrobců piva, pokud dojde k legalizaci marihuany. Společnost jako Curaleaf Holdings, která je přítomna ve 22 státech a dosahuje ročních tržeb přes 1 miliardu dolarů, by mohla být žádaným partnerem. Vzhledem k tomu, že se však tento podnik stále potýká se ziskovostí, je s akciemi konopných společností spojeno určité riziko. Pro investory ochotné nakupovat a držet by však mohlo jít o slibnou dlouhodobou příležitost pro investory, kteří chtějí vydělat na růstovém potenciálu odvětví.

Předchozí článek

1 akcie elektronického obchodování připravená rozproudit trh v roce 2023

Další článek

2 růstové akcie k nákupu na dlouhou dobu

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies