Stratégové švýcarské banky UBS varují, že globální akciové trhy mohou v nejbližších měsících čelit dalším poklesům, než se dostaví mírné oživení do konce roku 2025. Tento výhled přichází v době rostoucí ekonomické nejistoty, přehodnocování inflačních trendů a přetrvávající geopolitické nestability, která ovlivňuje rozhodování investorů po celém světě.
Podle UBS by měl globální akciový index MSCI AC World do konce příštího roku dosáhnout přibližně hodnoty 830 bodů, což by znamenalo přibližně 5% růst oproti současné úrovni. Hlavní stratég banky Andrew Garthwaite ale zároveň upozorňuje, že než k tomuto zlepšení dojde, může trh nejprve klesnout zpět k úrovním blízkým předchozím minimům. Tento vývoj by podle něj nebyl překvapivý, zejména v kontextu několika rizik, která v krátkodobém horizontu hrozí narušit globální ekonomické prostředí.

Jedním z hlavních negativních faktorů je přehnaný optimismus ohledně očekávaných tržeb, který podle UBS nemusí odpovídat realitě. Dalším tlakem na trhy jsou přísnější finanční podmínky, a to nejen v USA, ale i v dalších vyspělých ekonomikách. S těmito podmínkami ruku v ruce přichází možný pokles firemních zisků, přičemž Garthwaite připomíná, že každý 1% pokles globálního HDP obvykle snižuje globální zisky na akcii o zhruba 8 %. Vzhledem k tomu, že americké společnosti tvoří téměř 60 % světových firemních zisků, by zpomalení ve Spojených státech mohlo mít mimořádně výrazný dopad.
Kromě toho UBS upozorňuje na rizika spojená s dodavatelskými řetězci, které stále nejsou plně stabilizované. Krátkodobé otřesy, například v důsledku omezení exportu určitých komponent nebo zavedení nových sankcí, mohou významně ovlivnit výrobu a distribuci zboží. Dále se objevují obavy z takzvaného čínského dumpingu, tedy cenového podbízení ze strany čínských výrobců, které by mohlo destabilizovat některé globální sektory, zejména průmysl a technologie.
Stratégové z UBS rovněž upozorňují na problém s oceněním akcií. Riziková prémie akcií se v současnosti pohybuje kolem 4,9 %, což podle banky nedává prostor pro růst valuací. Násobky ceny k zisku (P/E) v USA jsou nadprůměrné a také úvěrové rozpětí zůstávají zvýšená, což dohromady snižuje atraktivitu akciového trhu z pohledu nových investic. Navíc cyklické akcie – které bývají hlavním tahounem růstu – jsou momentálně stále dražší než defenzivní tituly, což podle UBS narušuje obvyklé vzorce zotavení trhů.
Naději stratégové vidí ve scénáři, kdy by se zmírnilo globální obchodní napětí, a to zejména pokud by došlo ke snížení cel. UBS připravila tzv. umírněný scénář, který počítá s univerzálním clem 10 %, přičemž čínský export by byl zasažen více, konkrétně 60% celním zatížením. I za těchto podmínek by však trh mohl začít obnovovat důvěru, pokud by zároveň centrální banky zahájily podpůrnější politiku.

UBS konkrétně uvádí, že pokud se vývoj mezd v USA bude nadále vyvíjet kontrolovaně a inflační očekávání zůstanou stabilní, mohla by americká centrální banka Fed ve druhé polovině roku 2025 snížit úrokové sazby až na 3,4 %, což by podpořilo likviditu a růst ocenění.
Medvědí scénář, tedy trvalejší pokles trhů, však banka nepovažuje za pravděpodobný. Podle UBS pouze 25 % všech tržních korekcí v historii skutečně přerostlo v plnohodnotný medvědí trh. Navíc se očekává, že fiskální expanze v Číně a Evropě pomůže globální ekonomice vyhnout se hlubší recesi. V případě, že by však cla zůstala vysoká a investoři by přestali věřit v růstové schopnosti amerických firem, mohlo by to přechodně srazit index MSCI AC World až na 680 bodů, tedy o 14 % níže než je současná úroveň.
Naopak v optimistickém scénáři, tzv. scénáři „modré oblohy“, by mohlo dojít ke globálnímu zrušení cel, což by vytvořilo pozitivní impuls pro akcie napříč regiony i sektory. Tento vývoj by podle UBS mohl posunout MSCI AC World až na 910 bodů, což by znamenalo 15% růst oproti současnosti. Tento výsledek by navíc podpořila kombinace nižších úvěrových spreadů, aktivního přístupu centrálních bank a stále přetrvávající důvěry v ekonomickou výjimečnost USA.
Celkově UBS ponechává otevřené všechny možnosti, ale sází na postupné zotavení v průběhu roku 2025, pokud budou centrální banky schopné pružně reagovat a geopolitická situace se stabilizuje. Mezitím však investory čeká období zvýšené volatility a nejistoty, které si bude vyžadovat pečlivé řízení rizik.