Před dvěma lety uvedl technologický startup OpenAI na trh chatbota nové generace ChatGPT, který byl pro toto odvětví zásadní. To byl ostatně okamžik, který mnozí považují za počátek věku umělé inteligence.
Ale tento velkolepý debut byl možná jen začátkem činnosti společnosti OpenAI.
Nyní se zdá, že se společnost připravuje na své „druhé dějství“. Myslíme si, že by mohlo být mnohem větší než to první. A možná se díky němu OpenAI stane nejdůležitější a nejmocnější společností na světě.
To proto, že firma rychle získává půdu pod nohama, pokud jde o obecnou umělou inteligenci (AGI), která je všeobecně považována za konečnou fázi vývoje umělé inteligence.
AGI je nejvyšší stupeň pyramidy umělé inteligence. Jak vysvětluje společnost McKinsey & Company, bude schopna „replikovat kognitivní schopnosti podobné lidským, včetně uvažování, řešení problémů, vnímání, učení a porozumění jazyku“.
„Nástroje AGI by se mohly vyznačovat kognitivními a emočními schopnostmi (jako je empatie), které jsou k nerozeznání od lidských. V závislosti na definici AGI by dokonce mohly být schopny vědomě chápat význam toho, co dělají.“
Je zřejmé, že až se tento průlom v oblasti umělé inteligence podaří, bude to neuvěřitelně velká věc, která pravděpodobně změní všechny aspekty našeho každodenního života.
A právě teď se společnost OpenAI k této téměř fantastické budoucnosti přibližuje mílovými kroky.

Dláždí cestu ke konečné podobě umělé inteligence
Společnost nedávno uvedla na trh nový přelomový model AI – ChatGPT o1 – schopný komplexního uvažování.
Samozřejmě, že v současné době existuje mnoho modelů AI. Z hlediska struktury, inteligence a schopností je však většina z nich nesmírně podobná. Tyto modely – jako ChatGPT 4, Gemini, Claude a Grok – jsou většinou jen chatboty schopné konverzace a nic moc jiného.
Tito boti mohou vést dialogy, odpovídat na otázky a plnit úkoly. Jejich odpovědi jsou však většinou založeny na předem naprogramovaných skriptech a/nebo jednoduchém porovnávání vzorů.
Jinými slovy, ve skutečnosti „nepřemýšlejí“.
Ale ChatGPT o1 údajně myslí.
Přesahuje rámec jednoduchého rozpoznávání vzorů. ChatGPT o1 dokáže logicky myslet, vyvozovat závěry, chápat vztahy příčiny a následku a řešit problémy pomocí principů nebo pravidel, které se naučil během tréninku. Jako takový může jít nad rámec pouhé pomoci při automatizaci úloh a naopak nám může pomoci řešit složité problémy.
Při představení tohoto nového modelu společnost OpenAI prohlásila, že „o1 mohou používat výzkumní pracovníci ve zdravotnictví k anotaci dat buněčného sekvenování, fyzikové k vytváření složitých matematických vzorců potřebných pro kvantovou optiku a vývojáři ve všech oborech k vytváření a provádění vícekrokových pracovních postupů“.
Jedná se o obrovský úspěch ve vývoji umělé inteligence. A výsledky se zdají být ohromující.
Projekt TrackingAI každý týden poskytuje IQ kvízy různým modelům AI. Většina současných modelů – jako ChatGPT 4, Llama 3.1, Claude, Grok a Bing Copilot – dosahuje v těchto IQ testech skóre kolem 80 až 90 bodů.
Průměrné lidské IQ se pohybuje kolem 100. Současné modely umělé inteligence jsou tedy o něco méně „inteligentní“ než průměrný člověk.
ChatGPT o1 však v testu IQ společnosti TrackingAI dosáhl skóre 124 bodů.
To je téměř o 50 % lepší výsledek než u většiny ostatních modelů AI. A je těsně pod hranicí geniality – IQ nad 130 – která je vyhrazena pouze pro 2 % lidské populace.
Jinými slovy, průlom v komplexním uvažování ChatGPT o1 vypadá jako skok vpřed ve vývoji umělé inteligence.

Závěrečné slovo
Tento průlomový vývoj posouvá OpenAI o obrovský krok blíže k dosažení AGI.
Možná právě proto se společnost právě snažila získat miliardy dolarů při vysoké valuaci 150 miliard dolarů – a proto tolik lidí spěchalo s účastí v tomto kole financování.
Od října 2024 totiž Microsoft (MSFT) do startupu investoval 13 miliard dolarů. Hodně peněz do firmy utopila také společnost Nvidia (NVDA), a to 100 milionů dolarů.
Možná tyto společnosti vidí nápis na zdi – že ChatGPT o1 staví OpenAI do čela skupiny, pokud jde o dosažení AGI.
I když ve skutečnosti tento model, který mění pravidla hry, není jediným pozitivním vývojem, který se v poslední době v zákulisí společnosti OpenAI odehrává.
Nedávno jsme se dozvěděli, že firma podporovaná společností Microsoft zkoumá možnost vstupu na trh webových prohlížečů, aby mohla konkurovat prohlížeči Google Chrome. Její navrhovaný prohlížeč by kombinoval výkonné schopnosti umělé inteligence s tradičními funkcemi pro prohlížení webu. Takový engine by pravděpodobně změnil očekávání spotřebitelů ohledně toho, co webový prohlížeč dokáže – a připravil by jasnou cestu pro skutečně webově propojenou AGI.
A věřte nebo ne, myslíme si, že potenciální vzestup OpenAI na pozici „tvůrce AGI“ vytvoří pro Apple obrovský vítr v zádech.