account_circle
NuScale sází na modulární jaderné reaktory, první komerční provoz plánuje na rok 2030

NuScale sází na modulární jaderné reaktory, první komerční provoz plánuje na rok 2030

Společnost NuScale Power (SMR) je jedním z nejvýraznějších hráčů v oblasti malých modulárních reaktorů, které mají potenciál změnit podobu světové jaderné energetiky.

Společnost NuScale Power (SMR) je jedním z nejvýraznějších hráčů v oblasti malých modulárních reaktorů, které mají potenciál změnit podobu světové jaderné energetiky.

Ambiciózní plán prezidenta Donalda Trumpa čtyřnásobně zvýšit kapacitu americké jaderné energetiky do roku 2050 na 400 gigawattů hraje těmto technologiím do karet – a NuScale chce být u toho. Zároveň však investoři musí počítat s tím, že do prvních skutečných zisků zbývá ještě dlouhá cesta.

Komerční provoz se očekává nejdříve v roce 2030

NuScale již získala certifikaci americké Jaderné regulační komise pro své návrhy malých modulárních reaktorů. Tyto reaktory ale nebude sama vyrábět ani provozovat – místo toho plánuje licencovat svou technologii dalším firmám, které se postarají o výrobu a nasazení. Model připomíná outsourcing výroby prefabrikovaných domů – komponenty se vyrobí ve specializovaném závodě, například u korejského partnera Doosan Enerbility, a následně se dopraví na místo instalace.

První modul měl být původně spuštěn v Idaho National Laboratory už v roce 2029. Tento termín byl ale posunut na rok 2030, a i když to znamená zpoždění, vedení NuScale ujišťuje, že harmonogram je stále realistický. Každý reaktorový modul má mít rozměry přibližně 15 x 76 stop a generovat výkon 77 megawattů. Moduly lze spojovat do větších jednotek až po kapacitu téměř 1 gigawattu. Výhodou je zejména flexibilita a škálovatelnost.

Společnost zatím žádný funkční reaktor neprovozuje, přesto již začala generovat první příjmy z prodeje licencí. Výroba prvních dvanácti modulů pro budoucí zákazníky je podle dostupných informací již v běhu.

Zdroj: Getty images

Výdaje zatím převažují nad příjmy

Přes první známky obchodní aktivity se finanční výkonnost NuScale zatím nachází hluboko v červených číslech. Za posledních 12 měsíců firma utržila přibližně 49 milionů dolarů z licenčních příjmů, její provozní náklady však přesáhly 218 milionů dolarů. Čistá ztráta tak činila přes 134 milionů dolarů, což je stále značná částka na společnost s tržní kapitalizací okolo 5 miliard dolarů.

Zásadní otázkou pro investory zůstává, kdy – a zda vůbec – se NuScale stane ziskovou. Společnost sama zatím žádné finanční výhledy po roce 2030 nezveřejnila. Odhady analytiků oslovených agenturou S&P Global Market Intelligence nicméně naznačují, že právě rok 2030 by mohl být prvním, kdy se NuScale přehoupne do zisku. Ti očekávají čistý zisk ve výši 54 milionů dolarů a volný peněžní tok okolo 60 milionů dolarů. Zároveň předpokládají, že v dalších letech by se měl volný cash flow výrazně zvyšovat.

Finanční rezerva firmu drží nad vodou

Kromě časového horizontu hraje klíčovou roli i schopnost NuScale udržet provoz do doby, než začne generovat stabilní zisky. V tomto ohledu má firma slušné výchozí podmínky – k červenci 2025 disponovala 521 miliony dolarů v hotovosti a nemá žádné dlouhodobé dluhy. S roční spotřebou hotovosti pod hranicí 100 milionů USD by tak měla mít dostatečnou rezervu pro překlenutí následujících pěti let bez nutnosti dalšího financování.

Navíc se očekává, že s postupným nárůstem tržeb se tempo čerpání hotovosti sníží. Outsourcing výroby reaktorů navíc umožňuje NuScale vyhnout se vysokým kapitálovým investicím, které jsou běžné u tradičních dodavatelů jaderných technologií.

Dlouhodobý potenciál nebo příliš drahá sázka?

Otázka, zda se nyní vyplatí akcie NuScale kupovat, závisí především na investičním horizontu a ochotě podstoupit riziko. Pokud bychom brali odhadovaný zisk 54 milionů dolarů v roce 2030 jako výchozí bod a porovnali jej s dnešní cenou akcie, dostali bychom velmi vysoký poměr P/E v hodnotě přibližně 185. I pokud by firma skutečně dosáhla těchto čísel, je to extrémně vysoké ocenění s výhledem na zisk až za pět let.

Na druhou stranu, v případě úspěchu technologie SMR a rozšíření partnerství může mít NuScale potenciál stát se důležitým hráčem v budoucí globální energetické infrastruktuře. Modulární přístup, nižší stavební náklady a flexibilita nasazení jsou vlastnosti, které odpovídají současným trendům v energetice.

Pro většinu investorů však v tuto chvíli zůstává NuScale spíše spekulativní příležitostí. Pokud se někdo rozhodne do těchto akcií investovat, měl by tak činit s vědomím vysokého rizika a s investicí, která představuje pouze malou část celkového portfolia.

Zdroj: Getty images
Předchozí článek

Americké trhy rostou po výsledcích bank a údajích o inflaci

Další článek

Dogecoin roste o 17 % díky příznivému vývoji trhu a očekávané regulaci kryptoměn v USA

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies