Kanadská ekonomika na začátku letošního roku pokračovala v růstu a vzdorovala očekávání, že se zastaví a nakonec dojde k technické recesi v souvislosti s nejvyššími úrokovými sazbami za posledních 15 let.
Podle předběžných údajů vzrostl hrubý domácí produkt v únoru o 0,3 %, jak v pátek v Ottawě oznámil kanadský statistický úřad, a to díky růstu v odvětvích těžby ropy a plynu, zpracovatelského průmyslu a finančnictví a pojišťovnictví. To následovalo po expanzi o 0,5 % v předchozím měsíci, která byla silnější než očekávání růstu o 0,4 % v průzkumu agentury Bloomberg.
Kanadská ekonomika by nyní měla v prvním čtvrtletí růst anualizovaným tempem 2,8 % za předpokladu, že růst v březnu zůstane stejný. To je mnohem silnější než 0,5% anualizované tempo, které Bank of Canada předpovídala v lednu, kdy signalizovala podmíněné pozastavení růstu sazeb.
„Dnešní dvojitý výbuch síly výrazně překračuje i ty nejoptimističtější představy,“ uvedl hlavní ekonom Bank of Montreal Doug Porter ve zprávě pro investory. „Stačí říci, že pokud síla pozorovaná v prvních měsících roku přetrvá, BoC se ocitne v těžké situaci.“
Kanadská měna po zveřejnění získala zpět téměř všechny své ztráty a dluhopisy posílily. Výnos dvouletého státního dluhu klesl o více než 3 bazické body na 3,777 %.
Údaje naznačují, že zatímco některé sektory citlivé na úrokové sazby, jako je bydlení, již ochladly, celkový hospodářský růst se stále drží lépe, než se očekávalo. Jsou také v rozporu s přívalem prvních odhadů zveřejněných minulý týden, které naznačovaly útlum ekonomické aktivity, když v únoru klesly maloobchodní, velkoobchodní i výrobní tržby.

Páteční čísla prověří guvernéra Tiffa Macklema a jeho úředníky, kteří hledají důkaz, že měnová politika je dostatečně restriktivní, aby se inflace vrátila k 2% cíli centrální banky. Kumulace silnějších než očekávaných údajů je může přimět k delšímu setrvání na vedlejší koleji, nebo dokonce k dalšímu zvýšení.
Obchodníci na jednodenních swapových trzích však sázejí na to, že dalším krokem Bank of Canada bude snížení vzhledem k otřesům na světových finančních trzích po selhání regionálních amerických věřitelů a vládou zprostředkovaném převzetí evropského bankovního gigantu.
Ekonomové v měsíčním průzkumu agentury Bloomberg očekávají v prvních třech měsících letošního roku růst o 1 % ročně. Očekává se však, že po něm budou následovat dva čtvrtletní poklesy v řadě.
Během jednání o rozhodnutí centrální banky z 8. března držet poprvé po devíti zasedáních sazby na stejné úrovni tvůrci politiky uvedli, že vidí „jasné signály“, že dosavadní zvyšování sazeb omezuje poptávku. V posledních údajích je však jen málo známek toho, že ekonomika přeřazuje na nižší rychlost.
V lednu vzrostla jak v odvětvích vyrábějících zboží, tak v odvětvích poskytujících služby, a to téměř ve všech odvětvích s výjimkou zemědělství, veřejných služeb a řízení podniků.
Lednový růst byl způsoben oživením v několika odvětvích. K prosincovému poklesu o 0,1 % nejvíce přispěla řada klíčových faktorů růstu, včetně velkoobchodu, dopravy a ropného a plynárenského průmyslu. Klíčovým přispěvatelem byla také aktivita v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb.
„Kanadská centrální banka se pravděpodobně nachází v klíčovém bodě a čelí významnému dilematu,“ uvedl Charles St-Arnaud, hlavní ekonom Credit Union Central Alberta Ltd., ve zprávě pro investory. „Centrální banka si možná bude muset vybrat mezi bojem proti inflaci a dalším zvýšením úrokových sazeb, nebo zaměřením se na finanční stabilitu a ponecháním sazeb na uzdě.“