Ekonomové největší americké banky JPMorgan Chase & Co. zásadně změnili svůj výhled pro americkou ekonomiku. V nové poznámce pro investory s výmluvným názvem „Poteče krev“ hlavní ekonom Bruce Kasman a jeho tým oznámili, že v důsledku agresivní obchodní politiky prezidenta Donalda Trumpa zvyšují pravděpodobnost recese na 60 %. Tento varovný signál přichází jen několik dní poté, co Trump představil nová cla na dovoz z desítek zemí, přičemž celková výše dovozních sazeb letos vzroste v průměru o 22 %.
Největší nárůst daní od 60. let
Podle JPMorgan představuje toto zvýšení cel největší růst daňového zatížení v USA od roku 1968, pokud cla chápeme jako daňové náklady, které dopadají na firmy i spotřebitele. Ekonomové upozorňují, že dopad těchto opatření bude násobný – nejen že zvýší ceny dováženého zboží, ale mohou také vyvolat odvetná opatření ze strany obchodních partnerů, poškodit důvěru firem a narušit globální dodavatelské řetězce.

„Tento šok bude pravděpodobně jen mírně tlumen flexibilitou, kterou umožňuje fiskální politika. Vláda by mohla zavést stimulační opatření, ale ta pravděpodobně nedokážou zcela kompenzovat negativní důsledky obchodních bariér,“ píší analytici.
Zásadní dopad, který se teprve projeví
Přestože tým JPMorgan v tuto chvíli nezměnil své oficiální prognózy růstu HDP, varuje, že pokud se cla plně implementují a zůstanou v platnosti, půjde o makroekonomický šok, který současné výhledy nezohledňují. V praxi to znamená, že i když aktuální predikce počítají s mírným zpomalením, skutečnost může být mnohem horší, pokud se situace nezmění.
„Zdůrazňujeme, že trvalá implementace těchto celních opatření by mohla vést nejen k recesi v USA, ale možná i k celosvětové hospodářské kontrakci,“ uvádějí analytici.
Nepředvídatelná povaha recesí
V poznámce se rovněž uvádí, že i když počáteční dopad může být mírný, recese mají nepředvídatelnou povahu a často se zpočátku projevují nenápadně. Znepokojení budí i dlouhodobější aspekty Trumpovy politiky – zejména omezení přístupu k levnější pracovní síle skrze snížení imigrace a narušení strukturální nabídky v klíčových sektorech.
„Dlouhodobé dopady mohou zahrnovat snížení potenciálního růstu USA, pokud bude obchodní a pracovní prostředí méně flexibilní a otevřené,“ dodávají ekonomové JPMorgan.
Srovnání se Smoot-Hawleyho clem
Zvýšení cel o více než 20 % vypadá na první pohled jako extrémní opatření. A právě v historickém kontextu je podle JPMorgan situace ještě závažnější. Jako paralelu uvádějí Smoot-Hawleyho zákon z roku 1930, který zavedl podobně vysoká cla a přispěl ke globální hospodářské krizi. V současnosti je však dovozní závislost mnohem vyšší než tehdy, což činí dnešní protekcionistická opatření potenciálně ještě škodlivějšími.
Ekonomové odkazují na model Mezinárodního měnového fondu (MMF), podle kterého by zvýšení amerických cel o 20 % a odvetná opatření ze strany Číny a Evropské unie snížila americký HDP o 2 procentní body a globální HDP o 1 procentní bod. Takový dopad by podle JPMorgan výrazně překonal běžné korekce a mohl by poslat světovou ekonomiku na hranu kontrakce.
Trhy již reagují
Na trhu se již začaly projevovat známky nervozity. Ve čtvrtek zaznamenal index S&P 500 svůj největší jednodenní propad od června 2020, což signalizuje, že investoři začínají přehodnocovat svá očekávání. V pátek ráno klesly futures kontrakty na americké akcie, zatímco trh napjatě čeká na data o zaměstnanosti a vystoupení předsedy Fedu Jeroma Powella, které by mohly naznačit budoucí směřování měnové politiky.

JPMorgan zároveň upozorňuje, že ochota Fedu zasáhnout bude omezena přetrvávající inflací. Uvolněná měnová politika by sice mohla pomoci stabilizovat poptávku, ale mohla by zároveň zvýšit inflační tlaky, což staví centrální banku do obtížné pozice.
Co dál?
Podle JPMorgan se nyní nacházíme na křižovatce. Pokud Trumpova cla zůstanou v platnosti, pokud budou obchodní partneři reagovat odvetně a pokud Fed zachová restriktivní politiku, je pravděpodobnost recese v USA vysoká. Dosažení 60% pravděpodobnosti je výrazný posun oproti předchozímu odhadu a znamená, že recese je nyní více pravděpodobná než nepravděpodobná.
Jestliže má ekonomika zůstat v růstovém teritoriu, bude třeba buď rychlého diplomatického průlomu, nebo zásadní změny domácí politiky. Jinak, jak varuje JPMorgan, budeme brzy sledovat výrazné ochlazení amerického hospodářství – s možným přesahem do celého světa.