Japonské akcie v pátek dosáhly historického 34letého maxima, čímž naznačily trend, kdy světové akcie již třetí týden zaznamenávají zisky, zatímco úpravy v očekávání úrokových sazeb hluboce ovlivnily i světové měny, jako je jen a australský a novozélandský dolar.
Relativně živý vývoj na japonském trhu kontrastuje s finanční scénou v Číně, kde pevninské trhy zůstaly zavřené kvůli svátkům lunárního nového roku. Omezená obchodní aktivita v Hongkongu vedla k poklesu indexu Hang Seng o 0,8 % v důsledku obav, že vládní orgány možná nesplní své sliby o podpoře. V rámci lunárního kalendářního roku králíka index klesl o 29 % a s nástupem roku draka nálada investorů klesá v očekávání nějakého oznámení o podpoře.
Hlavní stratég pro trhy v asijsko-pacifickém regionu společnosti BNP Paribas Asset Management Chi Lo vyjádřil opatrný optimismus a prohlásil: “Sázím na to, že (rozhodné kroky) se uskuteční”. Zůstává však opatrný, když říká: “Vláda dala příliš mnoho slibů a trh a investoři byli frustrováni nedostatkem následných opatření … Proto se netrpělivě očekávají konkrétní opatření ze strany Pekingu”.
Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko mírně poklesl o 0,3 %, i když celkově dokázal mírně posílit za celý týden. Japonský Nikkei, který je příjemcem významného přílivu zahraničních investic po odchodu investorů z Číny, se zvýšil o 0,3 %. Tento růst byl umožněn ústupem jenu, který se obchodoval nejslabší za více než dva měsíce na úrovni 149,49 za dolar.

V čele vzestupného trendu v Tokiu stála zejména společnost SoftBank, jejíž akcie vystřelily o 10 %, když se znovu odrazily do zisku. Akcie její jednotky Arm zabývající se návrhem čipů vzrostly o téměř 50 % po optimistické prognóze tržeb. Naproti tomu akcie Nissanu se propadly o téměř 12 %, což byl jejich největší propad za poslední desetiletí poté, co automobilka snížila výhled v souvislosti s pomalými prodeji v Číně.
V Austrálii vzrostly akcie společnosti Boral o více než 8 % na rekordní úroveň díky lepším ziskovým maržím. Úspěch australského výrobce stavebních materiálů přišel v době výkyvů cen komodit, kdy futures na ropu Brent stojí 81,46 USD za barel a jsou připraveny na týdenní růst o více než 5 %. Stalo se tak po odmítnutí nabídky příměří ze strany Hamásu ze strany Izraele a po úderu USA na velitele milicí podporovaných Íránem v Iráku.
Dluhopisové trhy mezitím pocítily dopad působivé zprávy o zaměstnanosti a hojných výroků centrální banky zdůrazňujících váhavost ohledně snižování sazeb. Nejvyšší australský centrální bankéř v pátek varoval, že k dosažení středního bodu inflačního cíle ve výši 2-3 % zbývá ještě urazit určitý kus cesty. To vedlo trhy k odložení ocenění snížení sazeb a poslalo australský dolar k šesté týdenní ztrátě v řadě.
Naopak na Novém Zélandu se šance na další zvýšení sazeb ze strany Reserve Bank of New Zealand snižují. Poté, co banka ANZ navrhla další dvě zvýšení sazeb v únoru i dubnu, pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb roste, přičemž příští politické zasedání je naplánováno na 28. února.
Novozélandský dolar vzrostl o 0,5 % na 0,6129 USD a směřuje k 1% týdennímu zisku. Euro zůstalo stabilní na úrovni 1,0771 USD, zatímco kurz jenu zbrzdilo prohlášení viceguvernéra Bank of Japan Šiniči Učidy, že rychlé zvýšení sazeb je nepravděpodobné.
Dvouleté výnosy amerických státních dluhopisů tento týden vzrostly o zhruba osm bazických bodů a ustálily se na úrovni 4,45 %. Desetileté výnosy se zřejmě ustálily nad 4 % a v pátek byly na úrovni 4,15 %, což je o 12 bazických bodů více než v předchozím týdnu. Bitcoin mezitím v týdnu vzrostl o 8,6 % na 46 254 USD.

Pozorovatelé trhu s napětím očekávají revizi inflace v USA, která má být zveřejněna později v pátek, aby zjistili jakékoli známky toho, že inflace, o níž se všeobecně soudí, že je na ústupu, může vyžadovat opětovnou kalibraci.
Měnový stratég společnosti Corpay Peter Dragicevich v Sydney k tomu uvedl: “V loňském roce byly revize dostatečně významné na to, aby byla dynamika inflace v USA silnější, než se původně předpokládalo… Existuje riziko, že by se to mohlo opakovat.” V rozkolísaném finančním světě se analytici i investoři snaží předvídat, kde se nepředvídatelné vlny trhu rozčeří příště.