Vzhledem k tomu, že americký akciový trh je na cestě k největšímu ročnímu poklesu za více než deset let, se v kalendáři na rok 2023 dostaly do popředí obavy, že snahy Federálního rezervního systému a dalších velkých centrálních bank o snížení prudkého nárůstu inflace vyvolají výrazné zpomalení ekonomiky.
Zde jsou tři scénáře hospodářského zpomalení a potenciální reakce trhu:
Mělká a krátká recese
Mnozí analytici se domnívají, že ekonomika má dostatečnou setrvačnost na to, aby rostla pomalu přinejmenším do první poloviny roku 2023.
„Jistě, silná recese by byla pro akcie medvědí, nicméně vzhledem k odolnosti americké ekonomiky a napjatému trhu práce očekáváme zpomalení nebo mělkou a krátkou recesi,“ uvedla Nancy Tenglerová, generální ředitelka a investiční ředitelka společnosti Laffer Tengler Investments. „To by mohlo umožnit akciím růst ve druhé polovině roku 2023 (po volatilním prvním čtvrtletí), kdy se poohlédnou za rohem recese.“
Tenglerová uvedla, že současný tržní konsenzus je příliš pesimistický, protože spotřebitelé mají stále k dispozici pásmo a výdaje se na napjatém trhu práce udrží lépe, než předpovídají odpůrci.

Američtí zaměstnavatelé v listopadu přijali více pracovníků, než se očekávalo, a zvýšili mzdy, čímž se zbavili většiny obav z recese. Listopadová zpráva o zaměstnanosti ukázala, že ekonomika minulý měsíc získala 263 000 pracovních míst, což překonalo očekávání Wall Street, přičemž míra nezaměstnanosti se udržela na stabilní úrovni 3,7 % a zůstala blízko půlstoletí nízkého minima.
Očekává se však, že růst počtu pracovních míst v roce 2023 zpomalí, protože vyšší úrokové sazby omezí investice a více průmyslových odvětví plně obnoví svůj předpodzimní počet zaměstnanců, ale podle Julie Pollak, hlavní ekonomky společnosti ZipRecruiter, bude mít takové „výrazné ochlazení“ podmínek na trhu práce daleko k recesi.
Podle odhadu Rozpočtového úřadu Kongresu se počet zaměstnaných Američanů zvýší ze 158 milionů v roce 2022 na 174 milionů v roce 2052. Podle Pollaka by se ekonomika měla „spokojit s ještě nižším počtem přírůstků pracovních míst v následujících letech“. Tyto prognózy znamenají, že v příštích 30 letech bude čistý přírůstek pracovních míst činit v průměru pouze 45 000 pracovních míst měsíčně, pokud nedojde ke zvýšení růstu počtu obyvatel USA.
Mark Luschini, hlavní investiční stratég společnosti Janney Montgomery Scott, se domnívá, že akciový trh pravděpodobně dosáhne svého dna ještě před skutečným začátkem recese s očekáváním „případného oživení“ na její druhé straně.
„Očekáváme, že akcie budou v příštích měsících nebo čtvrtletí či dvou bojovat a budou nadále pod tlakem, než nakonec nastolí trvalejší vzestup, možná v druhé polovině příštího roku,“ řekl Luschini telefonicky pro MarketWatch.

Odolnost ekonomiky přičítá „zdravým rozvahám“ jednotlivců a domácností, které během pandemie nashromáždily “ dostatek úspor“.
„Bažinatá“ recese“
Zatímco řada prognostiků se domnívá, že recese v roce 2023 bude mírná a krátká a po ní bude následovat silné hospodářské oživení, jeden ze stratégů banky J.P. Morgan uvedl, že ekonomika se z ní pravděpodobně jen těžko dostane.
David Kelly, hlavní globální stratég společnosti J.P. Morgan Asset Management, tvrdí, že spíše než pád z „ekonomického útesu“ by taková recese připomínala sklouznutí do „ekonomické bažiny“, což znamená, že by se z ní ekonomika těžko odrážela.
Dobrou zprávou je, že delší období ekonomické bažiny by mělo utlumit inflaci a donutit Federální rezervní systém, aby zvrátil významnou část svého zpřísňování měnové politiky v roce 2022, napsal Kelly v listopadové poznámce.
„Odvrácenou stranou je však to, že mírná recese by pravděpodobně nevytvořila mnoho dodatečné zadržované poptávky a za předpokladu, že bychom zaznamenali pouze mírný nárůst nezaměstnanosti, by zvýšení zaměstnanosti a příjmů v důsledku poklesu míry nezaměstnanosti bylo také menší než obvykle,“ uvedl. „Možná nejvýznamnější je, že na rozdíl od všech čtyř posledních recesí pravděpodobně nedojde k žádnému významnému fiskálnímu stimulu, který by ekonomiku znovu oživil.“

Analytici z Wall Street varovali investory na akciových trzích, že by v příštím roce neměli očekávat žádnou formu „Fed put“.
Žádná recese nebo malá technická recese
Ekonomové Goldman Sachs zdvojnásobili svůj názor, že americká ekonomika pravděpodobně dosáhne měkkého přistání, což znamená, že centrální banka může zkrotit inflaci, aniž by došlo k zastavení hospodářského růstu. Očekávají také, že se ekonomika těsně vyhne recesi, protože inflace se zmírní a nezaměstnanost se mírně zvýší.
„Podle našich ekonomů existuje 35% pravděpodobnost, že se Spojené státy v příštím roce přehoupnou do recese, což je odhad, který je výrazně pod mediánem 65 % mezi prognostiky v průzkumu deníku Wall Street Journal,“ uvedli ekonomové Goldman Sachs ve svém výhledu na rok 2023. „Spojené státy se mohou vyhnout poklesu částečně proto, že údaje o ekonomické aktivitě se ani zdaleka neblíží recesi.“
Po dvou po sobě jdoucích čtvrtletích záporného růstu hrubého domácího produktu (HDP) na počátku roku 2022 americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala a rostla meziročním tempem 2,9 %, jak ukazují vládní údaje.

Po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu HDP se často označují jako „technická recese“, ačkoli Národní úřad pro ekonomický výzkum, který slouží jako arbitr hospodářského cyklu, má mnohem širší definici recese.
Americké akcie byly v pátek na cestě k tomu, aby zakončily rok nedaleko svých minim z roku 2022, což by měl být nejhorší rok od roku 2008.
Index S&P 500 SPX, -0,25 % byl ke čtvrtečnímu závěru, předposlednímu obchodnímu dni roku, meziročně níže o 19,2 %. Mezitím Dow Jones Industrial Average DJIA, -0,22 % klesl o 8,6 %, zatímco Nasdaq Composite COMP, -0,11 % se letos propadl o 33 %.