Investiční banka Goldman Sachs zvýšila svůj výhled pro cenu zlata na 3 700 USD za unci do konce roku 2025, a to kvůli rostoucím obavám o budoucnost americké ekonomiky. Podle banky se zlatý kov stává čím dál atraktivnějším zajištěním proti rizikům recese, geopolitického napětí i měnové nestability. Jedná se již o třetí zvýšení cílové ceny zlata, které banka letos oznámila – v březnu byla tato hranice ještě o 400 dolarů nižší.
Hlavním důvodem tohoto posunu je podle Goldman Sachs eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, která výrazně zvyšuje nejistotu na globálních trzích. Spojené státy totiž v posledním týdnu prudce zvýšily dovozní cla na čínské zboží, a to až na kumulativních 145 %, což okamžitě vyvolalo ostrou reakci Pekingu. Čína následně oznámila odvetná cla ve výši až 125 % na americké výrobky, čímž se konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa ještě prohloubil.

Do této již tak vypjaté situace přišel prezident Donald Trump s dalšími návrhy. Nastínil možnost zavedení „recipročních“ cel i vůči jiným významným obchodním partnerům Spojených států, ačkoli jejich účinnost byla zatím o 90 dní odložena. I přesto však Bílý dům bez předchozího varování zavedl univerzální clo ve výši 10 % a avizoval, že další specifická cla na elektroniku a léčiva budou oznámena v nejbližší době.
Tato nejistota vede investory k přesunu kapitálu do bezpečných aktiv, mezi něž zlato tradičně patří. Právě v takovém prostředí se zvyšuje zájem o fyzické zlato i o burzovně obchodované fondy (ETF) navázané na jeho cenu. Podle Goldman Sachs pozorujeme v posledních týdnech soustavný nárůst nákupů obou forem, což potvrzuje rostoucí poptávku a důvěru investorů ve zlato jako ochranu před turbulencemi.
Zlato v reakci na tyto události minulý týden dosáhlo rekordního maxima 3 245,69 USD za unci, což dále podpořilo spekulace o jeho dalším růstu. Důležité však je, že růst ceny není tažen pouze spekulativními nákupy, ale také reálnou poptávkou ze strany světových centrálních bank, především v Asii. Například centrální banky Číny, Indie či Singapuru v posledních měsících navyšují své zlaté rezervy, a to v reakci na geopolitická rizika i jako diverzifikaci proti nadměrné závislosti na americkém dolaru.
Goldman Sachs zároveň varovala, že v případě vyhrocení rizikového scénáře – tedy hlubší recese v USA, dalšího kola obchodních represí nebo geopolitického otřesu – by se cena zlata mohla vyšplhat až na 4 500 USD za unci do konce roku 2025. Tento scénář sice není základním výhledem banky, ale ukazuje, že zlato má potenciál k dalšímu růstu, pokud se globální napětí bude dále stupňovat.

Ekonomická nejistota je přitom spjata i s domácím vývojem v USA. Podle posledních analýz je pravděpodobnost recese v letošním roce vyšší než 50 %, a to nejen kvůli obchodním válkám, ale také kvůli vnitřnímu politickému chaosu, nejasnostem ohledně měnové politiky a silným výkyvům na trhu státních dluhopisů. Federální rezervní systém se snaží uklidnit trhy zmírněnou rétorikou, avšak mnozí investoři očekávají, že v případě zhoršení výhledu bude nucen přistoupit k dalším stimulačním opatřením.
Zlato se tak znovu potvrzuje jako klíčový ukazatel globální nervozity. Jeho cena roste nejen díky klasickému efektu „bezpečného přístavu“, ale i díky strukturálním změnám v chování velkých institucí. Pokud se současné trendy nezmění, lze očekávat, že zájem o zlato zůstane vysoký i ve zbytku roku – a že každá další eskalace napětí ho může vyhnat ještě výše.
Ve světě, kde stále více investorů ztrácí důvěru v předvídatelnost politiky i ekonomiky, je zlato opět vnímáno jako spolehlivá pojistka proti chaosu. A právě tato role se zdá být důvodem, proč Goldman Sachs sází na jeho další růst.