Trhy byly v úterý opatrné, protože nejnovější jednání o dluhovém stropu USA nabídla něco pro optimisty i pesimisty, takže evropské akcie jen těsně nedosáhly 15měsíčního maxima z minulého týdne a americké referenční výnosy byly nejvyšší za poslední dva měsíce.
Prezident Joe Biden a předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v pondělí nedokázali dohodnout na tom, jak zvýšit dluhový strop americké vlády ve výši 31,4 bilionu dolarů, přičemž do možného defaultu zbývá pouhých 10 dní.
Obě strany však zdůraznily potřebu vyhnout se platební neschopnosti pomocí dvoustranné dohody a uvedly, že budou pokračovat v jednáních, což ponechalo investory opatrné ohledně velkých sázek v obou směrech.
Široký evropský benchmark STOXX 600 poklesl o 0,2 % a obchodoval se o něco níže než na pátečním 15měsíčním intradenním maximu, převážně při pohledu na údaje o aktivitě, které ukázaly, že růst podniků v eurozóně zůstal odolný, i když o něco mírnější, než se očekávalo.

Futures na americké akcie se v podstatě nezměnily.
Z firemních zpráv klesly akcie společnosti Julius Baer o 7,6 % poté, co švýcarský správce majetku vykázal v prvních čtyřech měsících letošního roku mírný příliv peněz, což zklamalo investory, kteří očekávali, že švýcarský správce majetku bude těžit z problémů Credit Suisse.
Celková pozornost však zůstala zaměřena na události ve Washingtonu.
„Obnovení jednání o dluhovém stropu povzbudilo určité naděje, přestože na kartách zůstávají zřetelná rizika brinkmanshipu a přenášení viny,“ uvedl ekonom Mizuho Vishnu Varathan.
„Bez skutečné akce na této frontě měly jestřábí projevy Fedu (určitý) vliv na trhy,“ dodal s tím, že určitý tlak na americké státní dluhopisy rovněž poskytl dolaru podporu.
Prezident Federálního rezervního systému v Minneapolisu Neel Kashkari v pondělí uvedl, že je „těsné“, zda bude na zasedání příští měsíc hlasovat pro další zvýšení, nebo pro pauzu, a prezident Fedu v St. Louis James Bullard řekl, že by mohlo být zapotřebí dalších 50 bazických bodů zvýšení.
Tyto komentáře způsobily, že obchodníci posunuli očekávání snížení sazeb v USA z července směrem k listopadu nebo prosinci, což poslalo desetileté a dvouleté americké výnosy na maxima nevídaná od března.

Benchmarkové desetileté výnosy státních dluhopisů v úterý dosáhly 3,728 %, čímž se vyrovnaly svému nočnímu dvouměsíčnímu maximu, zatímco dvouleté výnosy vzrostly o zhruba 4 bazické body až na 4,3650 %, což je rovněž nejvyšší hodnota od března.
Americký dolar tento pohyb sledoval a v asijské seanci dosáhl šestiměsíčního maxima 138,88 jenu.
„Přetrvávající neochota (Bank of Japan) dále zpřísňovat měnovou politiku v nejbližším období v kombinaci s nedávnou úpravou sazeb v USA směrem nahoru vyvolala obnovení vzestupné dynamiky (dolaru vůči jenu),“ uvedl Lee Hardman, hlavní měnový analytik MUFG, v ranním sdělení klientům.
Dolar byl vůči většině ostatních měn pevný a obchodoval se na úrovni 1,0806 USD/EUR.
Podle úterních údajů z průzkumu se výrobní aktivita v Japonsku v květnu poprvé po sedmi měsících zvýšila, zatímco sektor služeb dosáhl rekordního růstu, protože oživení po krizi COVID-19 nabírá na síle.
Ceny ropy se pohybovaly neuspořádaně. Futures na benchmarkovou ropu Brent naposledy klesl o 0,26 % na 75,79 USD za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate se prodávala za 71,95 USD za barel, tedy o 0,1 % níže.
Spotové zlato kleslo o 0,5 % na 1 959,5 USD za unci.