account_circle
GLOBÁLNÍ TRHY – Globální akcie oslabily poté, co představitelé Fedu snížili optimismus

GLOBÁLNÍ TRHY – Globální akcie oslabily poté, co představitelé Fedu snížili optimismus

Světové akcie v úterý oslabily, protože investoři vybírali zisky z posledních dvou týdnů poté, co komentáře dvou představitelů Federálního rezervního systému vnesly do výhledu úrokových sazeb v USA opatrnost, což srazilo akcie, komodity a další riziková aktiva.

Světové akcie v úterý oslabily, protože investoři vybírali zisky z posledních dvou týdnů poté, co komentáře dvou představitelů Federálního rezervního systému vnesly do výhledu úrokových sazeb v USA opatrnost, což srazilo akcie, komodity a další riziková aktiva.

Index MSCI All-World oslabil o 0,1 %, ale zůstal na dohled pondělního třítýdenního maxima, zatímco dolar – ukazatel chuti investorů k riziku – se vůči koši hlavních měn držel na stejné úrovni.

V uplynulých šesti týdnech, i když v celé zemi prudce vzrostl počet případů, Čína zrušila svou politiku covid – zero, což trhům způsobilo nerovnoměrnou jízdu, protože investoři zvažovali ekonomické přínosy opětovného otevření proti dopadům na aktivitu v důsledku vlny infekcí.

K tomu se přidal pocit optimismu, že inflace dosáhla svého vrcholu, zejména ve Spojených státech, a proto Fed nebude muset zvyšovat sazby tak výrazně, jak se mnozí obávali.

Nicméně vzhledem k tomu, že tlaky na růst spotřebitelských cen jsou stále výrazně nad dvouprocentním cílem centrální banky, dva představitelé Fedu v pondělí důrazně připomněli, že úrokové sazby se budou muset zvyšovat i nadále, bez ohledu na to, co si investoři započítali.

Zdroj: Reuters

„Trh se snaží být o krok před Fedem, ale ve skutečnosti neposlouchá, co říká. A Fed se vyjadřuje zcela jasně – že sazby budou tlačit nahoru a zůstanou vyšší po delší dobu,“ uvedla stratégka CityIndex Fiona Cincotta.

„Pokud se podíváme na očekávání inflace na konci tohoto týdne – na to se soustředíme – jádrová inflace by měla stále zůstat vysoká. Nezáleží na tom, z jaké strany se na to podíváte. Stále je vyšší než cíl, ke kterému Fed směřuje,“ uvedla.

Údaje o spotřebitelských cenách, které budou zveřejněny ve čtvrtek, by měly ukázat, že celková inflace v prosinci zpomalila na 6,5 % z listopadových 7,1 %.

Tyto údaje by mohly být klíčové pro stanovení očekávání, co se stane se sazbami na příštím zasedání Fedu a dále.

Prezidentka sanfranciského Fedu Mary Dalyová řekla deníku Wall Street Journal, že bude čtvrtečním údajům věnovat velkou pozornost a že pro ni je možné jak zvýšení sazeb o 25, tak o 50 bazických bodů. Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic uvedl, že jeho „základní varianta“ počítá s tím, že letos ani v příštím roce nedojde ke snížení sazeb.

„Hlavním tématem noci byla opatrnost v akciovém prostoru, když akcie snížily zisky po jestřábích komentářích dvou představitelů Fedu. Raphael Bostic a Mary Dalyová uvedli, že Fed pravděpodobně zvýší (úrokové) sazby nad 5 % a nějakou dobu je tam udrží,“ uvedla Commerzbank ve své poznámce.

Předseda Fedu Jerome Powell později v úterý vystoupí na konferenci o nezávislosti centrální banky a investoři budou pravděpodobně pátrat po jakémkoli signálu ohledně měnové politiky.

Zdroj: Reuters

FRAGILNÍ ČÍNA

V Evropě akcie otevřely v červených číslech, přičemž index STOXX 600 , který v pondělí dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních osm měsíců, klesl o 0,7 %. Londýnský index FTSE 100 ztratil 0,3 %, zatímco frankfurtský DAX klesl o 0,5 %.

Futures na americké akciové indexy oslabily o 0,1 %, což naznačuje, že Wall Street by mohla otevřít o něco níže.

Dolar vybojoval zisky vůči australskému dolaru , který je velmi citlivý na čínskou ekonomiku a jen za poslední tři týdny získal 3,5 % na základě optimismu kolem znovuotevření.

Naposledy australský dolar klesl o 0,2 % na 0,6903 USD, zatímco zámořský jüan vůči dolaru ztratil 0,1 % a obchodoval se kolem 6,7906. Předchozí den dosáhl nejsilnější úrovně od poloviny srpna.

Dolarový index oslabil o 0,21 %. Euro si polepšilo o 0,1 %, zatímco libra klesla o 0,1 %. Jen vůči dolaru vzrostl o 0,1 % na 132,04 poté, co údaje ukázaly rychlejší nárůst inflace v Tokiu, což by mohlo přimět Bank of Japan k rychlejšímu zpřísnění měnové politiky.

Stratégové společnosti BlackRock, největšího světového správce aktiv, v úterý uvedli, že v letošním roce očekávají růst čínské ekonomiky o 6 %, což by mělo zmírnit globální zpomalení, protože recese zasáhne ekonomiky rozvinutých trhů. Jakékoli oživení však může být pomíjivé.

„Neočekáváme, že by se úroveň ekonomické aktivity v Číně vrátila k trendu z doby před nástupem covidu, a to ani po obnovení domácí aktivity. Vidíme, že jakmile se restart rozběhne, růst opět poklesne,“ napsal Wei Li, který je globálním hlavním investičním stratégem investičního institutu BlackRock.

Zdroj: Getty Images

Měď ustoupila z šestiměsíčních maxim, protože býčí náladu z vystoupení Číny z COVID-19 kompenzovaly obavy z rizik širšího globálního poklesu.

Futures na měď na londýnské burze kovů klesly o 0,9 % na 8 785 USD za tunu, když v pondělí dosáhly nejvyšší hodnoty za posledních šest měsíců, zatímco hliník a zinek klesly o 1-1,4 %.

Ropa byla pod tlakem kvůli obavám, že obnovení normálnější aktivity v Číně se nemusí projevit v rozmachu poptávky.

„Sociální vitalita velkých čínských měst se rychle zotavuje a na obnovení čínské poptávky se vyplatí těšit. Nicméně vzhledem k tomu, že oživení spotřeby je stále v očekávané fázi, cena ropy s největší pravděpodobností zůstane nízká a v rozmezí,“ uvedli analytici ze společnosti Haitong Futures.

Futures na ropu Brent naposledy klesly o 0,6 % na 79,16 USD za barel. Cena ropy je přibližně 2,3 % pod úrovní, kde byla před rokem, a 45 % pod maximy kolem 139 USD po ruské invazi na Ukrajinu v únoru loňského roku.

Předchozí článek

Bridgewater Raye Dalia si v roce 2022 upevnil pozici nejlepšího zahraničního hedgeového fondu v Číně

Další článek

Investiční pohled na společnosti Shift4 Payments a Boeing

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies