Asijské akciové trhy vstoupily v úterý do prvního dne novoročních obchodních seancí v dobrém světle po svátečním období, které se vyznačovalo silným očekáváním investorů v souvislosti s přípravou na několik klíčových ekonomických ukazatelů, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne. Tento slibný začátek navazuje na celosvětový růst akcií, které zakončily rok 2023 s nejvyšším ročním nárůstem za poslední čtyři roky, ovlivněný především potenciálem hlavních světových centrálních bank, jako je Federální rezervní systém a Evropská centrální banka, zahájit v letošním roce snižování sazeb. Nižší sazby by nabídly tolik potřebnou úlevu pro spotřebitele a podniky zatížené vysokými výpůjčními náklady.
O dalším náznaku prodloužení rizikového sentimentu z prosince do nového roku svědčí Bitcoin, největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, který v úterý poprvé od dubna 2022 překonal hranici 45 000 USD. Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI bez Japonska však zaznamenal mírný pokles o 0,6 %, což znamenalo jeho nejvýraznější pokles během jednoho měsíce, a vrátil tak část zisků, kterých dosáhl během prosincového růstu o 4,5 %. Přesto se index udržel v těsné blízkosti svého pětiměsíčního maxima z předchozího týdne.
Australský index S&P/ASX 200 dosáhl maxima 7 632,70 bodu, což je úroveň nevídaná od srpna 2021. Naopak japonské trhy byly kvůli svátku zavřené, čímž se zastavilo hotovostní obchodování se státními dluhopisy.

“Akcie by mohly pokračovat ve svém vzestupu a my si musíme zachovat otevřený pohled na všechny možnosti,” vysvětlil Chris Weston, vedoucí výzkumu ve společnosti Pepperstone. “Nálada manažerů fondů je nejoptimističtější od ledna 2022 a četné známky rozšířené energičnosti naznačují, že rozložení rizika se stává vyváženějším.”
Futures na index EUROSTOXX 50 vzrostly o 0,57 %, zatímco futures na index FTSE se převážně držely na stejné úrovni. Futures na index S&P 500 zaznamenaly nepatrný přírůstek 0,03 % a futures na Nasdaq menší snížení o 0,07 %.
Pozornost trhu se přesunula na řadu údajů plánovaných ke zveřejnění v tomto týdnu, které by měly vnést více světla do prostoru, který mají hlavní světové centrální banky pro uvolnění měnové politiky, a do možného časového harmonogramu příchodu těchto snížení sazeb.
Na měnovém trhu se dolar držel na stabilní úrovni poté, co minulý týden vykázal první roční ztrátu od roku 2020 v důsledku projekcí snížení amerických sazeb v letošním roce. Euro kleslo o 0,11 % na 1,1032 USD, zatímco kurz jenu se snížil o 0,4 % na 141,40 za dolar, což odhaluje snahu získat dynamiku, protože investoři se zatajeným dechem čekají, zda Bank of Japan letos opustí záporné úrokové sazby.
V Asii v úterý zveřejněný soukromý průzkum ukázal, že aktivita čínských továren v prosinci rostla rychlejším tempem v důsledku zvýšení produkce a nových zakázek. Přesto důvěra v podnikání pro rok 2024 zůstala utlumená. To kontrastovalo s vládními statistikami zveřejněnými o víkendu, které ukázaly, že výrobní aktivita v Číně se v prosinci již třetí měsíc po sobě snížila a nad očekávání oslabila, což zatemnilo vyhlídky na hospodářské oživení v Číně a vedlo k zesílení volání po další politické podpoře.
Prezident Si Ťin-pching v neděli prohlásil, že Čína plánuje v roce 2024 zesílit dynamiku svého hospodářského oživení a prostřednictvím hlubších reforem podpořit dlouhodobý hospodářský rozvoj. Rozporuplné výsledky údajů však stáhly dolů čínská aktiva, což způsobilo pokles indexu onshore blue-chipů o 1 %. V roce 2023 se index propadl o 11 %. Hongkongský index Hang Seng utrpěl ztrátu 1,85 % a rok 2023 uzavřel s roční ztrátou blížící se 14 %, což z něj činí jeden z nejvýkonnějších akciových trhů na světě.

“Rozdíly ve výrobních indexech PMI podtrhují křehkost čínského příběhu o oživení,” vyjádřil se Christopher Wong, měnový stratég OCBC. “Pozornost se nadále soustředí na to, zda čínské údaje odhalí známky destabilizace, nebo pokračující signály stabilizace.”
V ostatních sektorech zaznamenaly ceny ropy v úterý značný nárůst, přičemž futures na ropu Brent a americkou ropu WTI posílily zhruba o 2 %, mimo jiné kvůli možnému přerušení dodávek na Blízkém východě v důsledku námořního střetu v Rudém moři. Cena ropy Brent zaznamenala nárůst o 1,56 USD na 78,59 USD za barel, zatímco cena americké ropy vyskočila o 1,28 USD na 72,93 USD. Spotové zlato rovněž zaznamenalo nárůst o 0,7 % a dosáhlo 2 076,19 USD za unci.