Asijské akcie v úterý rostly v návaznosti na optimistickou seanci na Wall Street, zatímco investoři zaměřili svou pozornost na klíčové údaje o inflaci v USA a na rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách v tomto týdnu.
Investoři budou v úterý pozorně sledovat údaje o spotřebitelské inflaci v USA a ve středu o inflaci výrobců, aby zjistili, jak dobře se Fedu daří omezovat cyklus zpřísňování sazeb, který vede k růstu cen.
Zisky akciových indexů částečně odrážejí očekávání, že Fed poprvé od ledna 2022 pozastaví zvyšování sazeb a že oba ukazatele inflace budou nižší než v předchozím měsíci, uvedli investoři a stratégové.
„Celkově akciové trhy reagovaly pozitivně na očekávání, že cyklus měnové politiky se možná blíží svému vrcholu,“ uvedli analytici ANZ ve své poznámce. „Americké trhy nyní oceňují 72% pravděpodobnost, že Výbor pro měnovou politiku Federálního rezervního systému (FOMC) bude na zasedání tento týden držet sazby.“
Evropské trhy byly nastaveny na vyšší otevření, přičemž futures na celoevropský index Euro Stoxx 50 vzrostly o 0,69 %, futures na německý DAX o 0,68 % a futures na index FTSE o 0,41 %.

V Asii nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko vzrostl o 0,8 %, zatímco futures na americké akcie – S&P 500 e-minis – vzrostly o 0,22 %.
Japonský benchmarkový index Nikkei vzrostl na nové tříleté maximum, k čemuž přispěly technologické akcie díky očekávání přílivu investic do společností spojených s čipy. Nikkei rostl již třetí seanci v řadě, v odpoledním obchodování vzrostl o 1,89 % a dosáhl nejvyššího závěrečného indexu od července 1990.
Australské akcie vzrostly o 0,18 %.
Čínské akcie získaly zpět část ztracených pozic poté, co centrální banka v úterý snížila krátkodobou základní úrokovou sazbu ve snaze obnovit důvěru trhu. Ekonomické obavy a geopolitická rizika však omezily zisky, protože nedávné čínské ekonomické údaje ukázaly utlumenou poptávku, což oslabilo náladu investorů.
„Obávám se, že čínská měnová politika může být kvůli nízké důvěře a slabé poptávce po úvěrech stále méně účinná,“ uvedl Wang Qi, generální ředitel správce aktiv MegaTrust Investments. „Je sice dobré, že se do systému pumpuje více likvidity, ale zda se soukromý sektor zapojí do pákového efektu, se teprve uvidí.“

Čínský blue-chip index CSI300 v odpoledním obchodování vzrostl o 0,11 %. Hongkongský index Hang Seng přidal 0,23 %.
V pondělí se indexy S&P 500 a Nasdaq vyšplhaly na nejvyšší uzavírací úrovně od dubna 2022.
Díky ziskům těžkých vah trhu, společností Amazon, Apple a Tesla, se index S&P 500 zotavil o 21 % ze svých minim z října 2022 a předznamenal tak začátek nového býčího trhu, jak jej definují někteří účastníci trhu.
Index S&P 500 vzrostl o 0,93 % a zakončil seanci na úrovni 4 338,93 bodu. Nasdaq si připsal 1,53 %, zatímco Dow Jones Industrial Average vzrostl o 0,56 %.
Zatímco se očekává, že Fed ponechá sazby na stabilní úrovni, překvapivé zvýšení sazeb australskou rezervní bankou a Bank of Canada v minulém týdnu udržovalo investory v pozoru před myšlenkou prodloužení cyklů zpřísňování.
Evropská centrální banka vydá své rozhodnutí o sazbách ve čtvrtek, přičemž analytici očekávají, že zvýší sazby o 25 bazických bodů (bps) a naznačí, že je ještě co zlepšovat. Očekává se však, že Bank of Japan, která svůj plán oznámí v pátek, zachová svou ultra uvolněnou politiku.
V případě amerických státních dluhopisů dosáhl výnos referenčních desetiletých státních dluhopisů 3,7299 % ve srovnání s pondělním závěrem na úrovni 3,765 %. Výnos dvouletých dluhopisů, který roste s očekáváním obchodníků na vyšší sazby fondů Fedu, se dotkl 4,5605 % ve srovnání s americkým závěrem na úrovni 4,592 %.

V měnách klesl dolarový index, který měří zelenou bankovku ke koši hlavních měn, o 0,21 % na 103,36, zatímco euro si během dne připsalo 0,3 % na 1,0792 USD.
Vůči jenu dolar klesl o 0,1 % na 139,46.
Americká ropa si připsala 0,33 % na 67,34 dolaru za barel. Cena ropy Brent vzrostla na 72,2 USD za barel.
Zlato bylo mírně vyšší. Spotové zlato se obchodovalo za 1960,29 USD za unci.