Asijské akcie se ve čtvrtek propadly na devítiměsíční minima, zatímco dolar dosáhl dvouměsíčního maxima, protože investory zneklidnily obavy z pomalého hospodářského oživení Číny a obavy, že Federální rezervní systém může ještě zvýšit úrokové sazby.
Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko se propadl na 495,03 bodu, což je nejnižší hodnota od 29. listopadu, než část svých ztrát umazal a obchodoval se o 0,49 % níže na úrovni 500,43 bodu. Za srpen index klesl o přibližně 8 % a zaznamenal nejhorší měsíční výkonnost od září.
V Evropě bude temná nálada pokračovat: futures na Eurostoxx 50 klesly o 0,51 %, futures na německý DAX o 0,55 % a futures na FTSE o 0,35 %.
Panevropský index STOXX 600 se ve čtvrtek dostal na nové měsíční minimum, přičemž jej zatížily luxusní společnosti, které jsou vystaveny čínské spotřebitelské poptávce.
Čínské akcie se v posledních několika týdnech ocitly v útlumu, protože řada ekonomických údajů odhalila zadrhávající se postpandemické oživení, přičemž investoři zatím nebyli nadšeni kroky tvůrců politik a volali po dalších stimulacích.

Ve čtvrtek se čínský blue-chip index CSI 300 nezměnil, zatímco hongkongský index Hang Seng byl o 0,12 % nižší poté, co se na začátku seance dostal na téměř devítiměsíční minimum.
„Stále si myslím, že ze strany tvůrců politiky přijdou další opatření,“ řekl Herald van der Linde, hlavní asijský akciový stratég banky HSBC, na fóru Reuters Global Markets Forum. „Jen to chce trochu času.“
Van der Linde uvedl, že chuť investovat v Číně je velmi nízká. „A tato chuť souvisí s důvěrou, a ta se příliš rychle nezmění. Bylo by dobré, kdybychom se dočkali nějakého stimulu pro spotřebitele.“
Ke znepokojující situaci druhé největší ekonomiky světa přispívá prohlubující se krize v sektoru nemovitostí. Skupina Zhongzhi Enterprise Group ve čtvrtek investorům sdělila, že čelí krizi likvidity a provede restrukturalizaci dluhu, jak vyplývá z videozáznamu z jednání.
Tento krok přichází poté, co společnost Zhongrong International Trust Co, přední trustová společnost kontrolovaná společností Zhongzhi, podle investorských zdrojů od konce července nezaplatila desítky investičních produktů.
ÚROKOVÉ OBAVY
Přes noc Wall Street skončila na nižší úrovni poté, co zápis z červencového zasedání Fedu ukázal, že představitelé nejsou jednotní v názoru na potřebu dalšího zvyšování úrokových sazeb.

„Někteří účastníci“ uváděli rizika, která pro ekonomiku představuje přílišné zvyšování sazeb, i když „většina“ tvůrců politiky nadále upřednostňovala boj proti inflaci, ukázal zápis.
Americká centrální banka na červencovém zasedání zvýšila sazby o 25 bazických bodů poté, co v červnu zůstala na stejné úrovni.
Komentáře představitelů, včetně jestřábů, naznačují ochotu znovu zastavit v září, ale nechat si otevřené dveře pro další zvýšení buď na listopadovém, nebo prosincovém zasedání, uvedli ekonomové ING ve své poznámce.
„Myslíme si, že Fed v září skutečně ponechá úrokové sazby beze změny, ale nemyslíme si, že provede toto poslední předpokládané zvýšení,“ uvedli a poukázali na to, že další zvyšování sazeb by mohlo zvýšit pravděpodobnost recese.
Podle nástroje CME FedWatch trhy počítají s 86% pravděpodobností, že Fed příští měsíc zůstane beze změny, a s 36% pravděpodobností, že na listopadovém zasedání sazby zvýší.
Údaje ukázaly, že výstavba rodinných domů v USA v červenci prudce vzrostla a počet povolení k budoucí výstavbě se zvýšil při nedostatku dříve vlastněných domů, což je další známka odolné ekonomiky, která vedla ekonomy ke zmírnění prognóz recese.
Zaměstnanci Fedu, kteří tvůrcům politiky předkládají své vlastní, nezávisle vypracované názory na ekonomiku, snížili svou projekci recese ještě v letošním roce.
Zamračený výhled úrokových sazeb pomohl zvýšit výnosy státních dluhopisů. Benchmarkové desetileté výnosy dosáhly v asijských hodinách 4,298 %, což je nejvyšší hodnota od 21. října, přičemž na dohled je 16leté maximum 4,338 %.
Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti konkurentům, se vyšplhal na dvouměsíční maximum 103,58, protože investoři vyhledávali bezpečná aktiva.

Japonský jen se nacházel na úrovni 146,40 za dolar poté, co se na začátku seance dotkl čerstvého devítiměsíčního minima 146,57, přičemž obchodníci bedlivě sledovali možné intervenční řeči japonských představitelů.
Ministr financí Shunichi Suzuki v úterý uvedl, že úřady se nezaměřují na absolutní úrovně měny pro intervenci.
Na komoditním trhu ceny ropy klesaly již čtvrtou seanci v řadě. Americká ropa klesla o 0,21 % na 79,21 dolaru za barel a ropa Brent byla na 83,37 dolaru, což je o 0,1 % méně než včera.
Prudký nárůst sazeb zatížil nevýnosové zlato, které se ve čtvrtek dotklo pětiměsíčního minima. Naposledy se tento kov pohyboval na úrovni 1 892,30 USD za unci, když klesl na nejslabší úroveň od 15. března na 1 888,30 USD.