Asijské akcie v pátek silně rostly a rozšířily tak globální akciovou rally poté, co lepší než očekávané údaje o čínské ekonomice přispěly k dobré náladě plynoucí z očekávání, že zpřísňovací kampaně největších světových centrálních bank se blíží ke konci.
Dolar se držel poblíž šestiměsíčního maxima z noci vůči hlavním protějškům, podpořen solidními ekonomickými údaji ze Spojených států, zatímco euro oslabilo po signálu Evropské centrální banky, že čtvrteční zvýšení sazeb bylo pravděpodobně poslední v tomto cyklu.
Ropa dosáhla nového desetiměsíčního maxima.
Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI vzrostl o 0,79 %.
Japonský Nikkei vyskočil o více než 1 % a dotkl se dvouměsíčního maxima. Hongkongský Hang Seng přidal 1,2 % a australský akciový benchmark vzrostl o 1,75 %.
Futures na americký index S&P 500 ukazovaly na růst o 0,18 % poté, co ve čtvrtek peněžní index vzrostl o 0,84 %. Panevropské futures na index Stoxx 50 naznačovaly růst o 0,7 %.

Akcie pevninské Číny se však vymykaly, v odpolední seanci prudce klesly a naposledy se obchodovaly o 0,7 % slabší.
Čínské ukazatele maloobchodních tržeb a průmyslové výroby za srpen s přehledem překonaly odhady ekonomů a poskytly tak další vítr do plachet nočnímu rozhodnutí centrální banky snížit podruhé v tomto roce povinné minimální rezervy bank.
„Určitě to není definitivní bod obratu, ale možná vidíme zelené výhonky v čínské ekonomice,“ řekl Kyle Rodda, hlavní analytik trhu v makléřské společnosti Capital.com, a údaje o maloobchodních tržbách označil za „obzvláště povzbudivé“.
Pro akciové trhy je to „příjemná malá vzpruha na závěr týdne“, ale „myslím si, že investoři budou hledat další podporu ze strany centrální vlády a nakonec je pro zvýšení poptávky zapotřebí větší fiskální podpory,“ řekl.
Ani v čínských údajích nebylo vše modré, samostatná zpráva ukázala největší pokles cen nových domů za posledních 10 měsíců – další připomínka problémů sektoru nemovitostí poté, co agentura Moody’s ve čtvrtek snížila výhled tohoto sektoru na negativní.
Čínské zdravotnické úřady mezitím uvedly, že od příštího týdne budou řešit výskyt opičích neštovic stejným způsobem jako jiné infekční nemoci včetně COVID-19 a SARS.

Celkově se zlepšující ekonomický výhled však podpořil čínský jüan, který na zámořských trzích posílil o zhruba 0,2 % na 7,2731 za dolar.
Australský dolar, který se často obchoduje jako zástupce hlavního obchodního partnera země, vzrostl o 0,39 % na 0,6466 USD.
Nicméně ukazatel amerického dolaru vůči šesti jeho největším partnerům z rozvinutých trhů se držel poblíž šestiměsíčního maxima, kterého dosáhl v noci, podpořen především prudkým nočním poklesem eura.
Takzvaný dolarový index se snížil o 0,15 % na 105,25 bodu poté, co ve čtvrtek dosáhl nejvyšší hodnoty od začátku března 105,43 bodu.
Euro vzrostlo o 0,09 % na 1,06525 USD, když se vyškrábalo z nočního minima 1,0632 USD, nejnižší úrovně od 20. března.
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu na rekordní 4 %, ale naznačila, že toto poslední zvýšení bude pravděpodobně poslední.
Mezitím údaje ze Spojených států ukázaly, že ceny výrobců se v srpnu zvýšily nejvíce za více než rok a maloobchodní tržby také vzrostly více, než se očekávalo. Oba tyto údaje však byly nafouknuty vyššími cenami benzinu.
V důsledku toho se obchodníci drželi sázek na to, že Federální rezervní systém příští týden vynechá zvýšení sazeb, což by mohlo znamenat konec cyklu zpřísňování.
„Holubičí zvyšování sazeb ECB kontrastovalo s americkou ekonomikou, která splňuje všechny předpoklady pro to, aby si udržela svůj status zlaté hvězdy až do konce roku,“ uvedl Tony Sycamore, analytik trhu ve společnosti IG.

Dolarový index je na cestě k devátému týdennímu růstu v řadě, což je nejdelší série za posledních devět let.
Zda jej dokáže prodloužit na desátý týden, závisí na tónu předsedy Fedu Jeroma Powella po rozhodnutí o politice centrální banky 20. září, uvedl Sycamore.
Na energetických trzích ropa během asijského obchodování prodloužila svůj růst a dotkla se nových maxim od listopadu.
Futures na ropu Brent vzrostly o 62 centů, tj. 0,7 %, na 94,32 USD, zatímco americká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připsala 71 centů, tj. 0,8 %, na 90,87 USD.