Asijské akcie a dluhopisy ve čtvrtek rostly, zatímco dolar utrpěl velké ztráty, protože překvapivě nízký údaj o inflaci v USA posílil naděje, že konec cyklu utahování měnové politiky po skončení pandemie je na dohled.
Oživení by se mělo rozšířit i do Evropy, když se tamní trhy otevřou, přičemž futures na EUROSTOXX 50 posílí o 0,2 %. Futures na index S&P 500 vzrostly o 0,2 %, zatímco futures na Nasdaq si polepšily o 0,4 %.
Investoři se také otřepali z pochmurných údajů o čínském obchodu, které ukázaly, že vývoz i dovoz se snížily horším než očekávaným tempem, což naznačuje, že druhá největší ekonomika světa nadále ztrácí dynamiku.
Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko vzrostl o 1,8 %, k čemuž přispěl 2,5% skok hongkongského indexu Hang Seng a 1,6% nárůst akcií australských společností, které se zaměřují na zdroje.
Japonský index Nikkei rovněž vzrostl o 1,4 %.
Čínští technologičtí giganti kótovaní v Hongkongu posílili o 3,4 % poté, co premiér Li Kche-čchiang vyzval společnosti, aby podpořily zpomalující ekonomiku, a přispěl tak k náznakům, že léta trvající represe vůči tomuto sektoru je u konce.
V noci velmi sledovaná zpráva o spotřebitelské inflaci v USA přinesla lepší zprávy, než trhy doufaly. Index spotřebitelských cen (CPI) vzrostl v červnu oproti předchozímu roku o 3 %, což bylo pod očekáváním nárůstu o 3,1 % a oproti 9,1 % ve stejném měsíci minulého roku je to velký rozdíl.

Výraznější než očekávané zpomalení vykázala zejména jádrová inflace, u které se Fed obával, že bude ustálená.
„S obvyklou výhradou, že jeden měsíc nedělá trend, se dnes ráno zdá, že úzká cesta k měkkému přistání je o něco širší,“ uvedl Michael Feroli, hlavní americký ekonom JPMorgan.
„Ve FOMC se možná najde několik holubic, které by byly ochotny zjistit, kam až může tento proces dojít bez dalšího zpřísňování, ale očekáváme, že vedení Fedu je stále silně nakloněno zvýšení za dva týdny… než výbor přejde k delší pauze.“
Podle nástroje CME FedWatch Tool totiž futures stále naznačují 94% pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb Fedu o čtvrt procentního bodu ještě tento měsíc, ale riziko dalšího zvýšení v září snížily na 13,2 % z 22,3 % o den dříve.
Futures se také posunuly směrem k implikaci dřívějšího prvního snížení sazeb, a to v březnu příštího roku, a oceňovaly celkem 125 bazických bodů snížení v roce 2024.
Dluhopisy si s úlevou oddechly poté, co minulý týden způsobily prudký nárůst globálních výnosů. Výnos desetiletých státních dluhopisů byl v Asii na úrovni 3,8535 %, když se přes noc propadl o 12 bazických bodů (bps) a klesl ze sedmiměsíčního maxima 4,0940 % v pátek.
Výnosy dvouletých dluhopisů citlivých na úrokové sazby se v Asii téměř nezměnily a činily 4,7272 % poté, co přes noc poklesly o 15 bazických bodů. To vedlo ke strmější výnosové křivce.
Americký dolar se vůči svým hlavním protějškům propadl na nové 15měsíční minimum, čímž se zbavil tlaku na měny rozvíjejících se trhů a asijští politici získali větší prostor pro uvolnění měnové politiky.

Euro ve čtvrtek vzrostlo o 0,2 % na 15měsíční maximum 1,1144 USD poté, co přes noc vzrostlo o 1,1 % díky sázkám na více jestřábí Evropskou centrální banku, když se očekává, že Fed již téměř ukončil zvyšování měnové politiky.
Japonský jen, který se dostal pod masivní prodejní tlak kvůli ultra uvolněnému měnovému postoji Japonska, si vůči dolaru během devíti seancí připsal více než 6 jenů a naposledy byl na úrovni 138,43 za dolar.
„Vedoucí postavení Fedu v globálním cyklu úrokových sazeb bude stále více hrát proti dolaru, protože centrální banky přechází od zvyšování sazeb ke snižování,“ uvedl Alan Ruskin, hlavní mezinárodní stratég Deutsche Bank.
V Kanadě se rizika nadále přiklánějí k dalšímu zpřísňování. Bank of Canada ve středu zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu na 5 % a guvernér se nevyhýbal prohlášení, že je připravena učinit více.
Jinde se ceny ropy usadily poblíž nejvyšší hodnoty za poslední dva měsíce díky měkkému americkému dolaru. Futures na ropu Brent vzrostly o 0,4 % na 80,43 USD za barel a futures na americkou ropu West Texas Intermediate o 0,4 % na 76,03 USD.
Ceny zlata byly mírně vyšší na 1 960,99 USD za unci.