account_circle
GLOBÁLNÍ TRHY – Asijské akcie klesají kvůli obavám z vývoje úrokových sazeb v USA a vzestupu dolaru

GLOBÁLNÍ TRHY – Asijské akcie klesají kvůli obavám z vývoje úrokových sazeb v USA a vzestupu dolaru

Asijské akcie ve čtvrtek klesly a rozšířily pokles světových akcií poté, co nové známky přetrvávajících inflačních tlaků ve Spojených státech posílily argumenty pro dlouhodobě zvýšené úrokové sazby.

Asijské akcie ve čtvrtek klesly a rozšířily pokles světových akcií poté, co nové známky přetrvávajících inflačních tlaků ve Spojených státech posílily argumenty pro dlouhodobě zvýšené úrokové sazby.

Americký dolar se vůči hlavním srovnatelným měnám pohyboval v blízkosti nejvyšší hodnoty od poloviny března a vůči jenu se dotkl nového desetiměsíčního maxima. Dlouhodobé výnosy státních dluhopisů se pohybovaly v blízkosti dvoutýdenních maxim blízko 4,3 %.

Ropa Brent zůstala nad 90 dolary v souvislosti s omezováním nabídky, což přispělo k obavám z inflace.

Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI po poklesu na Wall Street a v Evropě klesl o 0,68 %.

Hongkongský Hang Seng a index pevninských čínských blue chips poklesly vždy o zhruba 1 %. Australský benchmark ztratil 1,24 %.

Japonský Nikkei poklesl o 0,64 % a přerušil tak sérii osmi vítězných seancí.

Futures na americké akcie ukazovaly na pokles o 0,2 % po nočním poklesu indexu S&P 500 o 0,7 %.

Futures na německý DAX klesly o 0,36 % a futures na britský FTSE se propadly o 0,26 %.

Akcie na Wall Street se prodávaly poté, co údaje z USA ukázaly, že sektor služeb v srpnu nečekaně zrychlil, což naznačuje úporné inflační síly.

Zdroj: Getty Images

Ačkoli jsou si obchodníci stále poměrně jistí, že Federální rezervní systém se tento měsíc vzdá zvýšení sazeb, riziko, že ke zvýšení dojde do konce roku, odhadují blíže k hodu mincí. Snížení sazeb se očekává až v červnu.

„Údaje neobracejí scénář, ale ukazují, že válka proti inflaci není vyhraná,“ uvedl Kyle Rodda, hlavní analytik finančních trhů ve společnosti Capital.com v Melbourne.

„Vše se vrací k diskusi o tom, kde se nachází ona magická neutrální sazba,“ řekl. „Zatímco trhy stále ještě tuší, kde by tato sazba mohla být, bude to zatěžovat akcie a podporovat americký dolar.“

Dolarový index – který měří tuto měnu vůči šesti srovnatelným měnám na vyspělých trzích včetně jenu a eura – vzrostl o 0,07 % na 104,93 bodu. Ve středu vyskočil na nejvyšší hodnotu od 15. března na 105,03.

Vůči jenu dosáhl dolar dříve nejsilnější úrovně od 4. listopadu na 147,875.

Měnový pár má tendenci pohybovat se v souladu s dlouhodobými výnosy státních dluhopisů, které ve čtvrtek činily 4,29 % poté, co se v předchozí seanci vyšplhaly na nejvyšší hodnotu od 23. srpna 4,306 %.

Euro mezitím kleslo o 0,1 % na 1,0716 USD po středečním propadu na tříměsíční minimum 1,0703 USD.

Jinde Čínská lidová banka pokračovala ve snaze podpořit jüan tím, že opět stanovila silné oficiální středové hodnoty pro tuto měnu.

Navzdory těmto snahám se jüan v zámořském obchodování nadále pohybuje na slabší straně ostře sledované hranice 7,3 za dolar, naposledy se měnil na 7,3332. V polovině minulého měsíce se propadl na nejnižší hodnotu od začátku listopadu na 7,3490, pod což se podepsal rychle se zhoršující stav v sektoru nemovitostí a riziko přelití do širších trhů.

Zdroj: Bloomberg

Ve čtvrtek zveřejněné údaje o čínském obchodu sice nebyly tak hrozivé, jak ekonomové předpovídali, přesto však ukázaly téměř 9% propad vývozu a více než 7% pokles dovozu.

Australský dolar, který se často obchoduje jako zástupce svého hlavního obchodního partnera, oslabil o 0,26 % na 0,6366 USD, čímž se udržel poblíž desetiměsíčního minima z tohoto týdne.

„Další sada špatných čínských ekonomických údajů nepomáhá,“ napsal Joseph Capurso, stratég Commonwealth Bank of Australia, ve zprávě pro klienty. „Absence rozsáhlého balíčku na podporu čínské ekonomiky zůstane pro AUD přinejmenším v nejbližší době přítěží.“

Ropa ve čtvrtek během asijských hodin přerušila svůj stabilní růst z posledních dvou týdnů, protože obavy z čínské poptávky částečně kompenzovaly účinky očekávání poklesu amerických zásob a prodloužení omezení dodávek ze strany Saúdské Arábie a Ruska.

Futures na ropu Brent po devíti seancích vítězné série klesly o 24 centů na 90,36 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) po sedmi seancích růstu klesly o 29 centů na 87,25 USD.

Předchozí článek

Úplné základy pohybu na forexovém trhu

Další článek

Instacart plánuje vstoupit na burzu v době pomalých IPO. Proč je analytik znepokojen

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies