account_circle
GLOBÁLNÍ TRHY – asijské akcie klesají kvůli obavám z Číny, pozornost se upírá na inflaci v USA

GLOBÁLNÍ TRHY – asijské akcie klesají kvůli obavám z Číny, pozornost se upírá na inflaci v USA

Asijské akcie ve čtvrtek celkově klesly a pohybovaly se v blízkosti měsíčního minima, přičemž se stále ještě vzpamatovávaly ze sklouznutí Číny do deflace, zatímco investoři očekávali klíčovou zprávu o inflaci v USA, která pravděpodobně ovlivní směr politiky Federálního rezervního systému.

Asijské akcie ve čtvrtek celkově klesly a pohybovaly se v blízkosti měsíčního minima, přičemž se stále ještě vzpamatovávaly ze sklouznutí Číny do deflace, zatímco investoři očekávali klíčovou zprávu o inflaci v USA, která pravděpodobně ovlivní směr politiky Federálního rezervního systému.

Náladu ovlivnilo také oznámení o zákazu investic do citlivých technologií v druhé největší světové ekonomice ze strany USA.

Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko klesl o 0,58 % a zdálo se, že zaznamená druhý týden ztrát v řadě. Technologický subindex klesl na nejnižší hodnotu za poslední dva měsíce.

Je nepravděpodobné, že by smutná nálada v Asii pokračovala, protože futures naznačují, že evropské akcie by měly otevřít na vyšší úrovni. Futures na Eurostoxx 50 vzrostly o 0,69 %, futures na německý DAX o 0,70 % a futures na FTSE se zvýšily o 0,44 %.

Investoři nebyli tento týden ochotni uzavírat větší sázky před zprávou o inflaci v USA, která má být zveřejněna později ve čtvrtek.

Předpokládá se, že celkový index spotřebitelských cen v USA v červenci mírně vzrostl na 3,3 % meziročně, zatímco jádrová míra inflace, která nezahrnuje volatilní segment potravin a energií, se podle prognózy v červenci zvýšila o 0,2 % na 4,8 % meziročně.

Zdroj: Getty Images

„Pravděpodobně budeme svědky něčeho, co jsme již nějakou dobu neviděli, a sice růstu meziroční inflace,“ uvedl Rob Carnell, regionální ředitel výzkumu ING pro Asii a Tichomoří.

„Dobrou zprávou je, že je to způsobeno především bazickými efekty… špatnou zprávou je, že to naznačuje, že od nynějška to bude mít inflace mnohem těžší, bez těch příjemných pomocných bazických efektů, které dominovaly druhému čtvrtletí.“

Podle nástroje CME FedWatch trhy oceňují více než 50% šanci, že Fed letos se zvyšováním úrokových sazeb skončí, protože inflace se zmírňuje a zvyšuje se vyhlídka na měkké přistání.

ČÍNSKÉ ZÁLEŽITOSTI

Čínské údaje ve středu ukázaly deflaci na úrovni spotřebitelských cen a další pokles cen v továrnách v červenci, což prohloubilo obavy z roztřesené povahy postpandemického oživení.

Čína je první ekonomikou skupiny G20, která vykázala meziroční pokles spotřebitelských cen od posledního záporného údaje o celkovém indexu spotřebitelských cen v Japonsku v srpnu 2021.

Zdroj: Getty Images

Zdůrazňuje to „potřebu větší fiskální podpory, pokud se Peking chce vyhnout vyhlídce na deflační past,“ uvedl Rodrigo Catril, hlavní měnový stratég National Australia Bank.

Ve čtvrtek čínský blue-chip index CSI 300 klesl o 0,5 % a index Shanghai Composite oslabil o 0,2 %, zatímco hongkongský index Hang Seng ustoupil o téměř 1 %.

Prezident Joe Biden ve středu podepsal exekutivní příkaz, který zakáže některé nové americké investice v Číně do citlivých technologií, jako jsou počítačové čipy, a bude vyžadovat vládní oznámení v jiných technologických odvětvích.

„Znamená to bezprecedentní federální dohled, který má takové investice do čínského technologického sektoru pečlivě kontrolovat a někdy jim i bránit,“ uvedli stratégové společnosti Saxo Markets.

Mezitím výnos desetiletých státních dluhopisů v asijských hodinách vzrostl o 1,3 bazického bodu na 4,020 %, zatímco výnos třicetiletého státního dluhopisu byl na úrovni 4,187 %.

Dluhopisoví stratégové oslovení agenturou Reuters očekávají, že výnosy amerických státních dluhopisů budou v nadcházejících měsících klesat, přičemž mediánová prognóza pro výnos desetiletých státních dluhopisů činí 3,60 % za šest měsíců.

Na měnovém trhu dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti srovnatelným měnám, oslabil o 0,02 %. Japonský jen oslabil o 0,20 % na 144,01 za dolar a zamířil tak blíže k psychologicky klíčové úrovni 145 bodů.

Ceny ropy se v asijském obchodování snížily poté, co se v předchozí seanci dotkly sedmiměsíčních maxim, protože vyšší zásoby ropy v USA a pomalé ekonomické údaje z Číny vyvolaly obavy ohledně globální poptávky po pohonných hmotách.

Zdroj: Getty Images

Americká ropa klesla o 0,07 % na 84,34 dolaru za barel a ropa Brent se pohybovala na úrovni 87,47 dolaru, což představuje denní pokles o 0,09 %.

Pozornost se bude soustředit na to, kam zamíří ceny zemního plynu poté, co ceny nizozemského plynu ve středu dosáhly téměř dvouměsíčního intradenního maxima, když zprávy o možných stávkách v australských zařízeních na zkapalněný zemní plyn (LNG) vyvolaly obavy o náklad směřující do Asie.

Růst klíčových trhů s energiemi vyvolává u mnoha investorů obavy, že nás čeká další kolo inflace, které by mohlo vést ke zvýšení úrokových sazeb na delší dobu, uvedl Matt Simpson, tržní analytik společnosti City Index.

Předchozí článek

Wells Fargo přidává Amazon na seznam svých strategií, jak překonat trh

Další článek

Účetnictví

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies