account_circle
GLOBÁLNÍ TRHY – Asie je ostražitá pro případ, že by Powell začal být jestřábem

GLOBÁLNÍ TRHY – Asie je ostražitá pro případ, že by Powell začal být jestřábem

Asijské akcie se ve středu potýkaly s problémy, protože nedostatek nových stimulačních kroků ze strany Pekingu frustroval investory, kteří také přemýšleli, jak moc jestřábí bude nejmocnější centrální bankéř světa později během zasedání.

Asijské akcie se ve středu potýkaly s problémy, protože nedostatek nových stimulačních kroků ze strany Pekingu frustroval investory, kteří také přemýšleli, jak moc jestřábí bude nejmocnější centrální bankéř světa později během zasedání.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell čelí zákonodárcům během dvoudenního svědectví a jistě bude dotazován na to, zda sazby v červenci skutečně opět vzrostou a dosáhnou vrcholu v rozmezí 5,5-5,75 %, jak se předpokládá.

Trhy mají své pochybnosti a v současné době naznačují zhruba 78% šanci na zvýšení sazeb na 5,25-5,5 % v příštím měsíci, čímž celý cyklus zpřísňování pravděpodobně skončí.

„Pozornost se soustředí na to, zda je červencové zasedání skutečně „živé“ a zda je bodový graf Fedu o dalších dvou zvýšeních skutečným základním scénářem v závislosti na datech, nebo zda jde o osudové hlásání inflace ve snaze zajistit, aby nedošlo k předčasnému uvolnění finančních podmínek,“ uvedl Tapas Strickland, vedoucí oddělení tržní ekonomiky ve společnosti NAB.

Nejistota udržela futures na indexy S&P 500 a Nasdaq po mírném nočním poklesu na stejné úrovni. Futures na index EUROSTOXX 50 vzrostly o 0,2 % a futures na index FTSE o 0,1 %.

Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko klesl o 0,8 %, přičemž Jižní Korea o 0,6 %.

Zdroj: Getty Images

Japonský Nikkei přidal 0,7 %, protože trh konsoliduje tři měsíce vysokých zisků. Průzkum ukázal, že morálka u velkých japonských výrobců se v červnu posílila a zůstala v kladných číslech druhý měsíc po sobě.

Čínské blue chips oslabily o 0,6 %, když investory stále zklamal rozsah úterního snížení sazeb, v jehož důsledku se také jüan dostal na nejnižší úroveň za celý rok.

BOJ NESPĚCHÁ

Na jiných měnových trzích si poněkud oddechl oslabený japonský jen, protože averze k riziku vyvolala vybírání zisků z velmi přeplněných krátkých pozic. Měna klesá již několik týdnů, protože Bank of Japan (BOJ) vytrvale obhajuje svou super uvolněnou politiku.

Zápis z posledního zasedání centrální banky ukázal, že pouze jeden z devíti členů bankovní rady navrhl přehodnotit její politiku udržování nízkých výnosů dluhopisů, a dokonce navrhl, že bude nejlepší chvíli počkat.

Tento nedostatek naléhavosti by měl omezit jakýkoli odraz jenu a udržel dolar pod úrovní 141,80 jenu, jen těsně pod úterním sedmiměsíčním maximem 142,26.

Podobně i euro se ustálilo na úrovni 154,78 jenu, nedaleko od svého nedávného maxima 155,37. Jednotná měna vůči dolaru stagnovala na úrovni 1,0916 USD, stejně jako šterlink na 1,2765 USD.

Libru později během dne čeká velká zkouška v podobě údajů o spotřebitelských cenách ve Velké Británii, kde by případné pozitivní překvapení zvýšilo tlak na Bank of England (BoE), aby na svém čtvrtečním zasedání zvýšila sazby o nadstandardních 50 bazických bodů.

Zdroj: Bloomberg

Podle mediánových prognóz celková inflace poklesne na 8,4 %, ale jádrová inflace se udrží na úrovni 6,8 %.

„Očekáváme, že BoE ve čtvrtek zvýší inflaci o 25 bazických bodů, ale vzhledem k tomu, že nedávné údaje překvapily směrem vzhůru, vidíme dobrý důvod pro zvýšení o 50 bazických bodů,“ napsali analytici JPMorgan ve své zprávě. „Budeme pečlivě sledovat zprávu o CPI, abychom získali signál o cestě BoE ke konečné sazbě.“

Futures aktuálně naznačují zhruba 25% šanci na zvýšení o půl procentního bodu.

Rostoucí úrokové sazby a vyšší výnosy dluhopisů jsou přítěží pro zlato, které se drželo na úrovni 1 936 USD za unci, tedy těsně nad tříměsíčním minimem z minulého týdne na úrovni 1 924,99 USD.

Ceny ropy se po několika ztrátových seancích zvýšily, přičemž stále bojují s obavami o čínskou poptávku bez rozsáhlého stimulačního balíčku.

Ropa Brent přidala 40 centů na 76,30 USD za barel, zatímco americká ropa vzrostla o 44 centů na 71,63 USD.

Předchozí článek

Akcie prioritní

Další článek

Goldman Sachs jmenuje vítěze a poražené očekávaného přetlaku baterií pro elektromobily

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies