account_circle
GLOBÁLNÍ TRHY – Akcie v roce 2022 zaznamenají dvouciferné ztráty, protože hrozí recese

GLOBÁLNÍ TRHY – Akcie v roce 2022 zaznamenají dvouciferné ztráty, protože hrozí recese

Světové akcie se v pátek s koncem posledního plného obchodního týdne roku vyvíjely smíšeně a blížící se údaje o inflaci v USA připomněly, jak prudký růst cen a úrokových sazeb zásadně změnil myšlení investorů v posledních 12 měsících.

Světové akcie se v pátek s koncem posledního plného obchodního týdne roku vyvíjely smíšeně a blížící se údaje o inflaci v USA připomněly, jak prudký růst cen a úrokových sazeb zásadně změnil myšlení investorů v posledních 12 měsících.

Ceny ropy vzrostly díky očekávání poklesu dodávek ruské ropy, což pomohlo kompenzovat obavy ze zásahu do poptávky po pohonných hmotách v dopravě v USA, protože očekávaná arktická bouře s hlubokými mrazy ohrožuje cestování během vánočních svátků.

Dolar byl stabilní, protože silné údaje z USA podpořily argumenty pro „vyšší a dlouhodobější“ měnovou politiku Federálního rezervního systému, což zvrátilo dvě desetiletí levných peněz a ztížilo investorům předvídat, kdy nakonec dojde k obratu v politice.

Akciový index MSCI All Country klesl o 0,15 %, přičemž v letošním roce se zatím propadl přibližně o 20 %.

Referenční index zvrátil všechny své 17% zisky z roku 2021 poté, co centrální banky zvýšily úrokové sazby, aby potlačily desetiletí vysokou inflaci, kterou podnítila válka na Ukrajině zvyšující ceny energií.

Index STOXX 600 evropských společností vzrostl o 0,2 %, za celý rok však stále klesl o více než 12 % poté, co v roce 2021 získal 22 %.

Zdroj: Bloomberg

Eren Osman, výkonný ředitel správy majetku ve společnosti Arbuthnot Latham & Co, uvedl, že „seismická změna“ v prostředí úrokových sazeb v tomto roce by měla přimět investory, aby přezkoumali své strategické alokace a připravili se na větší volatilitu.

„Výnosy dluhopisů se nyní pohybují na středních až vysokých jednociferných hodnotách u kvalitních cenných papírů a investoři by tomu nyní měli věnovat pozornost,“ řekl Osman.

Letošní posun od záporné k pozitivní korelaci mezi akciemi a dluhopisy – což znamená, že obě tyto kategorie nyní klesají nebo rostou společně, místo aby se pohybovaly opačným směrem – podle Osmana také pravděpodobně prozatím zůstane.

Předstihový ukazatel americké Conference Board ve čtvrtek, který je ukazatelem budoucí ekonomické aktivity v USA, v listopadu klesl již devátý měsíc v řadě, což ukazuje na pravděpodobnou recesi v roce 2023 ve Spojených státech.

„Myslíme si, že recesi uvidíme, pravděpodobně bude mírná. Myslím, že v první polovině roku se trhy skutečně soustředí na zisky,“ řekl Osman.

Futures na americké akciové indexy se příliš nezměnily.

Zdroj: Getty Images

Referenční index S&P 500 je letos nastaven na pokles o více než 18 %, což je jeho nejhorší takový výkon od globální finanční krize v roce 2008.

FAVORIT FEDU

V pátek před zahajovacím zvoněním na Wall Street budou zveřejněny údaje o výdajích na osobní spotřebu (PCE) v USA, které jsou často označovány za preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému, a budou pečlivě sledovány.

Poskytne další náznaky toho, zda se růst cen nadále zmírňuje, i když se v roce 2023 očekává další zvyšování sazeb Fedu.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají, že jádrový index cen PCE za listopad vzroste o 0,2 %, zatímco za celý rok do listopadu předpovídají růst o 4,7 %.

Předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že Fed v roce 2023 přinese další zvýšení sazeb, i když ekonomika sklouzává k recesi.

V Asii čínské akcie oslabily o 0,3 %, zatímco hongkongské akcie klesly o 0,4 %, protože Čína se potýká s prudkým nárůstem infekce virem COVID-19 v důsledku toho, že Peking zrušil svou přísnou politiku nulového výskytu tohoto viru.

Na měnovém trhu se japonský jen vůči dolaru zvýšil o 0,2 % na 132,640. Je na cestě ke svému třetímu největšímu týdennímu zisku v letošním roce ve výši více než 3 % poté, co centrální banka v úterý ohromila trhy úpravou své politiky vůči státním dluhopisům.

Zdroj: Bloomberg

„Investoři by se měli připravit na rychlé posílení jenu vůči dolaru, jakmile trh uvidí, že měnová politika v Japonsku a USA obrací směr,“ uvedli analytici Mizuho.

Páteční údaje ukázaly, že jádrová spotřebitelská inflace v Japonsku v listopadu dosáhla nového 40letého maxima, což podpořilo očekávání trhu, že japonská centrální banka v příštím roce dále omezí své masivní stimulační opatření.

Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti srovnatelným měnám, mírně oslabil na 104,34.

Euro mírně posílilo na 1,060 USD. Britská libra se naposledy obchodovala za 1,2048 USD, což byla pro dnešek jen malá změna.

Ceny ropy mezitím rostly díky očekávání nižšího ruského vývozu ropy z Pobaltí v prosinci.

Americká ropa vzrostla o 1,3 % na 78,52 dolaru za barel a ropa Brent byla na 81,92 dolaru, což je o 0,9 % více než včera.

Předchozí článek

Přední stratégové Wall Street vidí před sebou neradostný rok 2023 s minimálními výnosy pro akcie

Další článek

Bývalý akciový býk společnosti Tesla kritizuje Elona Muska za to, že "usnul za volantem"

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies