account_circle
GLOBÁLNÍ TRHY – akcie klesají, americké výnosy stoupají na pozadí jestřábího Fedu a napětí v Číně

GLOBÁLNÍ TRHY – akcie klesají, americké výnosy stoupají na pozadí jestřábího Fedu a napětí v Číně

Asijsko-pacifické akciové trhy ve čtvrtek klesly a rozšířily tak pokles globálních akcií poté, co americký Federální rezervní systém potvrdil svůj jestřábí postoj, zatímco sentiment oslabila i eskalující obchodní bitva mezi Čínou a Spojenými státy.

Asijsko-pacifické akciové trhy ve čtvrtek klesly a rozšířily tak pokles globálních akcií poté, co americký Federální rezervní systém potvrdil svůj jestřábí postoj, zatímco sentiment oslabila i eskalující obchodní bitva mezi Čínou a Spojenými státy.

Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů se během tokijského obchodování vyšplhaly na nové čtyřměsíční maximum a dolar rozšířil svůj růst vůči hlavním partnerům.

Výjimkou byl jen, který vůči svému americkému rivalovi posílil, protože obchodníci se obávali potenciální měnové intervence.

Japonský akciový průměr Nikkei se propadl o 1,6 % a pokračoval tak v ústupu z 33letých maxim.

Hongkongský Hang Seng se propadl o více než 3 %, zatímco pevninské blue chips ztratily 0,7 %.

Australský akciový benchmark se propadl o 1,2 % a tchajwanské akcie ustoupily o 1,6 %.

Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI klesl o 1,3 % po středečním poklesu světového indexu o 0,4 %.

Zdroj: Getty Images

Futures na americké akcie E-mini ukazovaly na 0,4% pokles restartu indexu S&P 500 po jeho nočním poklesu o 0,2 %.

Futures na britský index FTSE a německý DAX klesly každý o přibližně 0,4 %.

Zatímco téměř všichni představitelé Fedu se minulý měsíc shodli na zachování stabilních úrokových sazeb, zápis ze zasedání zveřejněný ve středu ukázal, že naprostá většina z nich očekává, že politiku bude nakonec třeba dále zpřísnit.

Obchodníci na peněžním trhu vyčíslují 85% šanci na zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu 26. července a zhruba 50/50 šanci na další zvýšení do listopadu.

Mezitím americká ministryně financí Janet Yellenová začíná cestu do Číny právě v době, kdy Peking omezil vývoz kovů používaných v polovodičích, a dodala, že tyto kontroly jsou „jen začátkem“.

„Sentiment akciových býků se zhoršil, protože čínsko-americké vztahy udělaly další krok zpět a investoři se přizpůsobili skutečnosti, že Fed zůstává více jestřábí, než se doufalo,“ uvedl Matt Simpson, tržní analytik společnosti City Index.

„Rozhodnutí Fedu o pauze nebylo ve skutečnosti jednomyslné a většina členů je pro další zvyšování, takže to může v krátkodobém horizontu omezit růst.“

Výnosy desetiletých státních dluhopisů se během tokijského obchodování vyšplhaly až na 3,965 % poté, co přes noc vzrostly o zhruba 9 bazických bodů.

Index amerického dolaru – který měří měnu vůči šesti srovnatelným měnám, včetně eura a jenu – rozšířil středeční zisk o 0,23 % a v asijském obchodování vzrostl až o 0,13 % na 103,46 bodu.

Vůči jenu však dolar klesl, a to navzdory tradičnímu úzkému vztahu tohoto měnového páru s dlouhodobými americkými výnosy.

Dolar ve čtvrtek klesl o 0,54 % na 143,875 jenu, čímž zrušil celý 0,13% nárůst z předchozího dne.

Zdroj: Getty Images

Japonští představitelé téměř denně varovali před slabostí jenu, který se přiblížil k úrovni 145, jež loni na podzim vyvolala intervence. V pátek se dolar krátce dotkl hodnoty 145,07 jenu.

„Jen se tak trochu zasekl, protože japonská vláda zvýšila úroveň znepokojení proti měně,“ řekl Naka Matsuzawa, hlavní stratég Nomura Securities v Tokiu.

„Verbální intervence funguje jen několik týdnů“ bez skutečné měnové intervence „a je jen otázkou času, kdy se jen dostane na úroveň 145“ v souvislosti s rostoucími americkými výnosy a pokračujícím holubičím postojem Bank of Japan, řekl.

„Trh nyní nepochybuje o politickém postoji Fedu, který je asi tak jestřábí, jak jen může být,“ dodal Matsuzawa. „Jsou připraveni zvýšit úrokové sazby vícekrát a laťka je poměrně nízko.“

Ceny ropy mezitím ve čtvrtek v asijském obchodování klesaly, protože obavy z pomalého oživení poptávky v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy, kompenzovaly vyhlídky na omezení nabídky, protože největší vývozci Saúdská Arábie a Rusko snížili produkci.

Futures na ropu Brent klesly o 25 centů, tj. 0,3 %, na 76,40 USD za barel poté, co se předchozí den usadily o 0,5 % výše.

Americká ropa West Texas Intermediate klesla o 7 centů, tj. 0,1 %, na 71,72 USD za barel poté, co ve středu po svátcích uzavřela o 2,9 % výše a dohnala tak zisky ropy Brent ze začátku týdne.

Předchozí článek

CPI

Další článek

Chcete rostoucí pasivní příjem? Kupte si tuto dividendovou akcii

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies