Zdálo se, že krátká rally na Wall Street v úterý ochabne kvůli nejnovějším celním hrozbám prezidenta Donalda Trumpa a pravděpodobnosti menšího snížení úrokových sazeb, než se v současnosti předpokládá.
Kontrakty na Nasdaq 100 poklesly o 0,2 %, zatímco kontrakty na S&P 500 se snížily o 0,1 %, což naznačuje ústup po jednom z nejlepších dnů pro americký akciový trh v tomto roce. V předobchodní fázi byla společnost Tesla Inc. na cestě přerušit svou nejdelší vítěznou sérii z roku 2025, protože údaje ukázaly nový pokles prodejů v Evropě.
Evropský akciový index Stoxx 600 vzrostl o 0,6 % a přerušil tak třídenní sérii ztrát.
Trhy znervóznila nová celní salva ze strany Trumpa, který pohrozil 25% poplatkem pro všechny země nakupující ropu z Venezuely. Ropa Brent vzrostla o 0,5 % a přidala tak k pondělnímu zisku.
Cla tento týden dominují zpravodajství, přičemž americké akcie v pondělí prudce vzrostly díky známkám, že obchodní sankce budou užší, než se obávali. Trump rovněž uvedl, že v nadcházejících dnech oznámí cla na dovoz automobilů – a naznačil, že státy dostanou příští týden úlevy od „recipročních“ cel, což dále přispělo ke zmatku ohledně plánu rozsáhlých odvodů, které mají začít platit 2. dubna.

„Mezi dneškem a 2. dubnem je to jen fáze vyčkávání,“ řekl Michael Nizard, vedoucí oddělení multi-asset ve společnosti Edmond de Rothschild Asset Management. „Pokud Trump dělá přesně to, co říká, pokud jde o reciproční cla, mělo by to být negativní jak pro Wall Street, tak pro Main Street.“
Investoři také stále nemají jasno v tom, jak by cla mohla ovlivnit inflaci a hospodářský růst, přičemž nejnovější údaje naznačují mírnější ekonomickou dynamiku spolu se stále zvýšenými cenovými tlaky. Zatímco swapy stále oceňují, že Federální rezervní systém letos dvakrát sníží sazby, šéf atlantského Fedu Raphael Bostic v úterý uvedl, že vidí pouze jedno snížení o 25 bazických bodů, a to kvůli „velmi hrbolaté“ inflaci.
Výnosy státních dluhopisů se zvýšily, zatímco dolarový index agentury Bloomberg se po čtyřech dnech růstu ustálil. Ceny zlata mírně vzrostly a držely se těsně pod nedávnými rekordními hodnotami.
Dříve asijské akcie utrpěly ztrátu, když se ukazatel čínských technologických akcií kótovaných na burze v Hongkongu propadl o 3,8 %. k čemuž přispěl nedostatek pozitivních překvapení v oblasti zisků a obrovský prodej akcií společnosti Xiaomi Corp.
Turecké akcie vzrostly přibližně o 4 % a lira se držela na stabilní úrovni poté, co úřady zavedly mimořádná opatření, aby uklidnily trhy rozkolísané zatčením klíčového představitele opozice. Nejvyšší ekonomičtí představitelé země budou později v úterý hovořit se zahraničními investory.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie

- Index Stoxx Europe 600 vzrostl o 0,6 % (9:58 londýnského času).
- Futures na index S&P 500 se příliš nezměnily
- Futures na Nasdaq 100 klesly o 0,2 %.
- Futures na index Dow Jones Industrial Average se příliš nezměnily.
- Index MSCI Asia Pacific klesl o 0,3 %.
- Index MSCI Emerging Markets klesl o 0,7 %.
Měny
- Spotový dolarový index Bloomberg se změnil jen nepatrně.
- Euro zůstalo beze změny na úrovni 1,0801 USD
- Japonský jen vzrostl o 0,2 % na 150,47 za dolar
- Offshore jüan se změnil jen málo a činil 7,2673 za dolar
- Britská libra se změnila jen málo a činila 1,2931 USD.
Kryptoměny
- Bitcoin klesl o 0,7 % na 87 287,09 dolaru
- Ether klesl o 0,7 % na 2 071,82 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se zvýšil o dva bazické body na 4,35 %.
- Výnos německých desetiletých dluhopisů se zvýšil o pět bazických bodů na 2,82 %.
- Výnosy desetiletých britských dluhopisů vzrostly o tři bazické body na 4,74 %.
Komodity
- Cena ropy Brent vzrostla o 0,7 % na 73,49 USD za barel.
- Spotové zlato vzrostlo o 0,4 % na 3 023,03 USD za unci.