account_circle
Futures na americké akcie se po Trumpově zavedení cel propadají; Dow futures klesá o 1 000 bodů

Futures na americké akcie se po Trumpově zavedení cel propadají; Dow futures klesá o 1 000 bodů

Futures na americké akciové indexy se ve čtvrtek propadly poté, co americký prezident Donald Trump oznámil zavedení rozsáhlých obchodních cel, což vyvolalo obavy z totální obchodní války, která by mohla vyústit v globální recesi.

V 5:00 SEČ (10:00 SEČ) se futures na Dow Jones propadly o 1 090 bodů, tj. o 2,6 %, futures na S&P 500 se propadly o 185 bodů, tj. o 3,3 %, a futures na Nasdaq 100 se propadly o 705 bodů, tj. o 3,6 %.

Trump oznámil tvrdší než očekávaná cla

Prezident Trump ve středu oznámil nová rozsáhlá cla, kterými uvalil 10% daň na veškerý dovoz a výrazně vyšší sazby na země považované za „špatné hráče“.

Číně hrozí dodatečné 34% clo k již platným 20% clům. Na Evropskou unii, Japonsko a další země budou uvalena cla v rozmezí od 20 % do 49 %.

Obecná cla vstoupí v platnost 5. dubna, zvýšení pro jednotlivé země začne platit 9. dubna.

Zdroj: Getty Images

Kanada a Mexiko byly z této základní sazby vyňaty zejména díky existujícím dohodám, ale i tak se na většinu zboží vztahují 25% cla.

Kromě toho měla 3. dubna 2025 vstoupit v platnost 25% sazba na automobily a klíčové automobilové díly vyrobené v zahraničí.

Trump zdůvodňoval cla poukazem na nekalé obchodní praktiky a manipulaci s měnou a tvrdil, že tato opatření omladí americký průmysl a sníží státní dluh.

Podle hlavního ekonoma společnosti High Frequency Economics Carla Weinberga by tato celní politika mohla ve druhém čtvrtletí roku 2025 způsobit 10% pokles hrubého domácího produktu USA, což by po předpokládaném mírném poklesu v prvním čtvrtletí mohlo největší světovou ekonomiku uvrhnout do recese.

Weinberg odhadl, že cla připraví americké domácnosti o reálné příjmy nebo zisky podniků o 741 miliard USD, resp. o více, pokud se plně započítají všechna cla na hliník, ocel a obchod s Kanadou a Mexikem, který není osvobozen od cla.

Největší korporace jsou silně zasaženy

Zpráva o clech tvrdě zasáhla řadu velkých korporací v zemi, přičemž společnost Apple (NASDAQ:AAPL), která klesla o 7 %, je toho nejlepším příkladem vzhledem k vysokému clu na Čínu – základnu pro velkou část výroby společnosti Apple.

Akcie velkých prodejců dováženého zboží patřily k nejhůře postiženým. Například Five Below (NASDAQ:FIVE), Dollar Tree (NASDAQ:DLTR) a Gap (NYSE:GAP) utrpěly před zahájením trhu procentuální ztráty v řádu dvojciferných čísel.

Těžce zasaženi byli také maloobchodníci, přičemž Nike (NYSE:NKE) a Walmart (NYSE:WMT) se propadly po uvalení cel na hlavní výrobní centra včetně Vietnamu, Indonésie a Číny.

V celkové rizikové náladě klesly také technologické akcie, přičemž Nvidia (NASDAQ:NVDA) a Tesla (NASDAQ:TSLA) se v premarketu propadly o zhruba 4 %, přičemž druhá jmenovaná po středečním více než 5% růstu poté, co se objevily zprávy, že generální ředitel Elon Musk by mohl odstoupit ze své vládní funkce a věnovat se společnosti.

Údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, které mají být zveřejněny

Na seznamu ekonomických údajů je zveřejnění týdenních údajů o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, které budou zkoumány s cílem získat vodítka o stavu trhu práce před pátečním zveřejněním údajů o pracovních místech mimo zemědělský sektor.

Ve středu zveřejněné údaje o počtu pracovních míst v soukromém sektoru překvapily pozitivně, zatímco údaje o počtu volných pracovních míst JOLTS na začátku týdne zklamaly.

Přitom rozhodování Federálního rezervního systému, pokud jde o snižování sazeb, by nyní mohlo být dost dobře určeno dopadem obchodních cel na americkou ekonomiku.

Zdroj: Getty Images

Guvernérka Federálního rezervního systému Adriana Kuglerová uvedla, že v souvislosti s Trumpovými změnami politiky existují „proinflační rizika“.

Podle banky UBS však tato cla pravděpodobně utlumí krátkodobý růst, zvýší volatilitu trhů a přimějí Federální rezervní systém k výraznému snížení sazeb ještě v tomto roce.

Základní scénář banky předpokládá snížení sazeb o 75 až 100 bazických bodů (bps) po zbytek roku 2025.

Ceny ropy prudce klesají

Ceny ropy ve čtvrtek prudce klesly poté, co oznámení rozsáhlých amerických obchodních cel vyvolalo obavy, že bude zasažen hospodářský růst na celém světě, což se odrazí na poptávce po pohonných hmotách.

V 5:00 SEČ futures na ropu Brent klesly o 4,1 % na 71,86 USD za barel, když předtím klesly až o 3,2 %, což byl největší denní procentuální pokles od 5. března.

Futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate klesly o 4,3 % na 68,61 USD za barel poté, co dříve klesly až o 3,4 %.

Předchozí článek

Akcie společnosti VeriSign si v posledních dvanácti měsících vedly pozoruhodně dobře

Další článek

Boston Beer čelí stagnaci, rostoucí konkurenci a možná i ztrátě svého kouzla

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies