account_circle
Evropské trhy otevřou růstem, euro si drží pevnou pozici vůči dolaru

Evropské trhy otevřou růstem, euro si drží pevnou pozici vůči dolaru

Americký prezident Donald Trump naznačil možné úlevy od cel na automobily, aby dal výrobcům automobilů „trochu času“ na přesun výroby zpět do Ameriky. Jeho komentáře následovaly po rozhodnutí osvobodit od cel elektronické výrobky, což znamenalo další krok zpět od rozsáhlých obchodních cel oznámených na začátku tohoto měsíce.

„Hledám něco, co by pomohlo některým automobilkám, kde přecházejí na součástky, které byly vyrobeny v Kanadě, Mexiku a na dalších místech, a potřebují trochu času, protože je budou vyrábět tady,“ řekl v pondělí v Oválné pracovně.

Trumpova administrativa 3. dubna zavedla 25% cla na dovoz automobilů. Agentura Bloomberg již dříve informovala, že velké automobilky, včetně společností Ford Motor, General Motors a mateřské společnosti Chrysler Stellantis NV, lobbovaly za výjimky pro některé levné automobilové komponenty, protože ty by mohly být v případě, že by pocházely ze zemí mimo USA, zatíženy kromě plných 25 % cel na automobily dalšími daněmi.

Mezitím americké ministerstvo obchodu vydalo oznámení, v němž uvádí, že zahájilo vyšetřování obchodu s polovodiči a léčivy. Obě šetření spadají do oddílu 232 rámce pro vyšetřování národní bezpečnosti, což signalizuje možnost dalších cel na tato dvě odvětví a přispívá k nejistotě kolem Trumpova celního programu.

Zdroj: Getty Images

Tato oznámení o vyšetřování přišla poté, co Trump v neděli prohlásil, že výjimky na elektronické výrobky budou dočasné, a zdůraznil, že „NIKDO se ‚nezbaví háčku‘ za nespravedlivé obchodní bilance“.

V dokumentu o šetření týkajícím se polovodičů se uvádí, že jeho cílem je „určit účinky dovozu polovodičů a zařízení pro výrobu polovodičů (SME) a jejich odvozených produktů na národní bezpečnost“. Farmaceutická sonda bude zkoumat dovoz „hotových léčivých přípravků, lékařských protiopatření, kritických vstupů, jako jsou aktivní farmaceutické složky a klíčové výchozí materiály, a odvozených produktů z těchto položek“.

Evropské trhy na vzestupu s výrobci automobilů v centru pozornosti

Evropské trhy otevřou mírně výše v souvislosti s Trumpovými komentáři naznačujícími možné úlevy v oblasti cel na automobily. V 5:18 SEČ byly akciové futures celkově pozitivní, německý DAX vzrostl o 0,34 %, francouzský CAC 40 o 0,21 % a britský FTSE 100 si připsal 0,18 %.

Akcie evropských výrobců automobilů mohou těžit ze změny politiky USA po zdrcujícím výprodeji v uplynulém měsíci. Za zmínku stojí, že akcie hlavních německých výrobců automobilů – Volkswagen, BMW, Porsche a Mercedes-Benz – se během tohoto období propadly každá o 15 až 18 %.

Evropské technologické a farmaceutické akcie by však mohly čelit obnovenému tlaku v důsledku amerických sond do polovodičového a farmaceutického sektoru. Zejména dánský farmaceutický gigant Novo Nordisk může čelit zvýšené kontrole, protože USA jsou jeho největším jednotlivým trhem pro jeho lék na hubnutí. Firma v březnu utrpěla nejhorší měsíční pokles po sérii neuspokojivých výsledků zkoušek. Obavy investorů podnítila také Trumpova hrozba uvalení cel na farmaceutické výrobky, která by mohla snížit ziskové marže.

Mezi technologickými akciemi bude před středečními výsledky hospodaření v centru pozornosti společnost ASML – největší evropský výrobce čipových zařízení.

Zdroj: Getty Images

Euro si drží pevnou pozici díky poptávce po útočištích

Na měnovém trhu se euro během úterní asijské seance drželo stabilně nad úrovní 1,13 a pohybovalo se na nejsilnější úrovni od roku 2022. Euro bylo vnímáno jako útočištné aktivum v souvislosti s Trumpovými obchodními šoky vyvolanými cly, které v uplynulém měsíci vyvolaly širší rizikový sentiment na globálních trzích. Pár EUR/USD se v pondělí v jednu chvíli vyšplhal nad 1,14 a pravděpodobně si udrží růstový trend kvůli pokračující ekonomické nejistotě.

Očekává se, že Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek potřetí za sebou sníží úrokové sazby, čímž posílí akomodační postoj eurozóny v podmínkách přetrvávajících rizik.

Předchozí článek

Asijské akcie po Trumpově zmírnění některých cel na elektroniku většinou rostou

Další článek

Apple se po celní úlevě vrací k tržní kapitalizaci 3 biliony dolarů, ale nejistota přetrvává

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies