Futures na evropské akcie zažívají růst, zatímco japonské akcie zaznamenávají znatelný pokles. Děje se tak v době, kdy investoři po celém světě obracejí svou pozornost k blížícím se rozhodnutím, která v nadcházejícím týdnu učiní několik centrálních bank.
Evropské akciové kontrakty, které se nacházejí na mírném růstu o 0,4 %, z toho těží. Tento nárůst navazuje na nárůst zaznamenaný v Austrálii a Hongkongu. Japonský index Nikkei 225 však zaznamenal pokles, což vyvolalo tlak na pokles regionálního indexu. Futures na americké akcie se drží na stabilní úrovni v návaznosti na růst indexu S&P 500 o 0,1 %. Mezitím index Nasdaq 100 vydržel pokles o 0,5 %, čímž následoval trend odklonu investorů od technologických megakorporací, které byly motorem býčího trhu.
Po čtyřdenním poklesu dolar vykazoval známky konsolidace. Investoři zvyšovali sázky na to, že Federální rezervní systém ve středu provede snížení sazeb o půl bodu. Spekulace ohledně rozsahu tohoto snížení se rozcházejí, protože ekonomické údaje z USA začaly vykazovat známky oslabení. Naproti tomu údaje o inflaci zůstávají relativně stabilní. Zpráva o maloobchodních tržbách v USA, která se očekává později v úterý, by mohla vnést další jasnost týkající se tohoto rozhodnutí.

V souvislosti s nadcházející zprávou o tržbách Michael Brown, stratég společnosti Pepperstone Group Ltd., ve své poznámce uvedl: “Srpnová zpráva o maloobchodních tržbách v USA je pravděpodobně nejdůležitější z dnešních zpráv, vzhledem k tomu, že měkký tisk by pravděpodobně způsobil, že by se účastníci ‘vrhli’ na myšlenku zítřejšího jumbo snížení sazeb Fedu o 50 bazických bodů.”
Hongkongský trh byl svědkem toho, jak akcie čínského giganta v oblasti spotřebičů Midea Group Co. při svém debutu vzrostly až o 9,5 %. Silná poptávka po největší veřejné nabídce akcií za poslední tři roky oživila naděje pro stagnující trh ve městě. V přípravě nabídky v rámci Hongkongu je gigant v oblasti přepravy aut Didi Global Inc, kterého čínské úřady nedávno donutily stáhnout z newyorské burzy.
Navzdory tomuto optimismu přetrvávají obavy ohledně síly čínské ekonomiky. Znepokojivé údaje z víkendu by mohly donutit úřady zvýšit fiskální a měnové stimuly, pokud by země chtěla v letošním roce dosáhnout svého růstového cíle. Další problémy vyplývají z navrhovaných cel ze strany USA na oblasti, jako jsou zdravotnické výrobky. Akcie malajsijského výrobce rukavic Top Glove Corp zaznamenaly v úterý prudký nárůst v návaznosti na očekávání finalizace cel na čínské zboží ze strany USA v tomto měsíci.
V pondělí zaznamenal jen stabilitu poté, co poprvé od července 2023 posílil nad hranici 140 za dolar. Pokračování rally japonské měny z nejslabšího bodu za téměř 38 let v červenci je do značné míry způsobeno očekáváním trhu ohledně dalšího snižování rozdílu v úrokových sazbách mezi USA a Japonskem, což způsobilo pokles japonských akcií silně závislých na vývozu.
Zrají spekulace o tom, jak může nadcházející zasedání Bank of Japan ovlivnit sentiment vůči japonským akciím. Pozorovatel trhu Tony Sycamore ze společnosti IG Australia Pty Ltd uvedl, že “pokud Ueda naznačí, že říjnové zvýšení sazeb je možné, USD/JPY a Nikkei se pravděpodobně dostanou pod obnovený prodejní tlak”. Vzhledem k tomu, že se očekává, že BOJ po letošním dvojím zvýšení sazeb v pátek vyčká, ekonomové oslovení agenturou Bloomberg se všeobecně domnívají, že Uedaova rada ponechá základní sazbu na úrovni 0,25 %, až v pátek skončí dvoudenní zasedání.

V pozicích pákových fondů vůči jenu jsou patrné rozdíly. Některé krátkodobé fondy uzamkly zisky před měnověpolitickými rozhodnutími v tomto týdnu, zatímco jiné zvyšují své dlouhé pozice v jenu, podporované velkými nadějemi na výrazné snížení sazeb ze strany Fedu.
JPMorgan Chase & Co. patří mezi firmy, které zvyšují své prognózy týkající se jenu a vyjadřují očekávání normalizace amerických a japonských úrokových sazeb a potenciálního oslabení dolaru.
Z dalších zpráv se u komodit zlato pohybovalo poblíž rekordních úrovní, přičemž se předpokládá, že bude těžit ze slabšího amerického dolaru a nižších výnosů státních dluhopisů po rozhodnutí Fedu. Růst zaznamenávají i další drahé kovy, přičemž stříbro se blíží 31 dolarům za unci. Jedná se o sedmý den růstu v řadě, což potenciálně otevírá cestu k nejdelšímu úseku denních zisků od roku 2019. Ceny ropy mezitím zamířily vzhůru.