Evropské akciové trhy zaznamenaly v pátek významný růst, podpořený novými signály o možném zmírnění napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které v posledních měsících ovlivňovalo náladu investorů po celém světě. Panevropský index STOXX 600 vzrostl o 0,9 % krátce po začátku obchodování, což naznačuje, že investoři přivítali jak zlepšující se globální výhled, tak i sérii pozitivních zpráv z jednotlivých evropských společností.
Nadšení trhů podpořilo zejména prohlášení čínského ministerstva obchodu, podle kterého Peking aktuálně „vyhodnocuje“ nabídku Washingtonu na obnovu jednání o clech. Jedná se konkrétně o 145% cla, která byla uvalena administrativou Donalda Trumpa, a jejichž vliv se výrazně projevil nejen na bilaterálním obchodu, ale i na globálních dodavatelských řetězcích. Čína však zároveň zdůraznila, že jakákoli jednání musí být vedena s upřímností a že Spojené státy by měly být připraveny zrušit jednostranná cla, aby došlo k reálnému pokroku.

Tato pozitivní zpráva přichází v době, kdy se investoři kromě geopolitiky soustředí také na hospodářské výsledky firem. Několik významných evropských společností v pátek zveřejnilo své čtvrtletní výkazy a výsledky překonaly očekávání trhu. Ropný gigant Shell oznámil pokles čistého zisku o 28 %, nicméně čísla byla nad odhady analytiků, což poslalo jeho akcie vzhůru o 2,3 %. Podobně i banka Standard Chartered posílila o 1,7 %, když oznámila 10% meziroční růst zisku.
Mezi nejvýraznějšími vítězi páteční seance byla Danske Bank, jejíž akcie vzrostly o 3,9 % poté, co banka ponechala svůj výhled zisku na rok 2025 beze změny a zároveň zveřejnila lepší než očekávané výsledky za první čtvrtletí. Významný růst zaznamenal také výrobce letadel Airbus, jehož akcie přidaly 3,6 % díky tomu, že firma překonala odhady ve všech hlavních oblastech a potvrdila celoroční výhled. Tyto zprávy naznačují, že některé sektory evropské ekonomiky si udržují stabilitu i přes globální nejistotu.
Zatímco Evropa se těší z pozitivního vývoje, v USA je nálada poněkud smíšená. Apple ve čtvrtek snížil svůj program zpětného odkupu akcií o 10 miliard dolarů, což je signál možné opatrnosti ohledně budoucího vývoje. Společnost zároveň varovala, že nově zavedená cla by mohla zvýšit její náklady v tomto čtvrtletí o 900 milionů dolarů, což se může negativně projevit na ziscích. To opět potvrzuje, že obchodní politika USA má dalekosáhlé dopady, které ovlivňují i technologické lídry.
Investoři nyní s napětím vyhlížejí klíčové ekonomické ukazatele, které budou zveřejněny během pátku. V eurozóně se očekávají dubenové bleskové údaje o inflaci, které pomohou investorům odhadnout další kroky Evropské centrální banky. Dále budou zveřejněny indexy nákupních manažerů (PMI) ve Francii a Německu, jež ukážou aktuální stav výrobní aktivity v těchto dvou největších ekonomikách eurozóny.
Na globální úrovni pak trhy sledují údaje o zaměstnanosti mimo zemědělský sektor v USA, které bývají tradičně považovány za jeden z nejdůležitějších ukazatelů síly americké ekonomiky. Slabší čísla by mohla podpořit očekávání o snížení úrokových sazeb, zatímco silné výsledky by mohly vést k jejich dalšímu odkladu. To by mělo dopad nejen na americký dolar, ale i na evropské akcie prostřednictvím změn v globální likviditě.

Obnovený optimismus, který v pátek ovládl evropské trhy, ale stále zůstává křehký. Závisí totiž na tom, zda signály o možné deeskalaci obchodních vztahů mezi USA a Čínou přejdou v konkrétní kroky. Pokud by jednání skutečně začala a vedla k postupnému rušení cel, šlo by o významný impuls pro akciové trhy po celém světě. Naopak další zhoršení vztahů by mohlo rychle otočit aktuální pozitivní trend.
Z krátkodobého hlediska je tedy pro investory klíčové nejen sledování jednotlivých firemních výsledků, ale také citlivé vnímání geopolitických zpráv, které mohou během jediného dne změnit náladu na trzích. Prozatím se ale zdá, že Evropa se z hlubšího propadu dostává a že návrat k růstu je alespoň částečně na obzoru.