account_circle
Evropské akcie klesají, technologický sektor pod tlakem kvůli clům a varování ASML

Evropské akcie klesají, technologický sektor pod tlakem kvůli clům a varování ASML

Evropské akcie ve středu výrazně oslabily, když se investoři začali více obávat důsledků obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, zejména na polovodičový a technologický sektor. Hlavním spouštěčem výprodejů bylo varování společnosti ASML, největšího světového výrobce zařízení pro produkci čipů, že americká cla zvyšují nejistotu ohledně jejího výhledu na roky 2025 a 2026. Společnost uvedla, že v důsledku geopolitických napětí a celních opatření se výrazně zhoršily podmínky pro plánování a expanzi.

Propad technologického sektoru táhne evropské indexy dolů

Panevropský index STOXX 600, který sleduje vývoj největších evropských společností, klesl o 1,3 %, čímž přerušil dvoudenní růstovou sérii. Výrazně k tomu přispěla samotná ASML, jejíž akcie se propadly o 6,5 %, a měla tak největší negativní váhu na celkovém vývoji indexu. Tento propad následoval po zprávě, že americká cla a omezení vývozu mohou mít dlouhodobý dopad na mezinárodní prodeje a výrobní řetězce.

Zdroj: Getty Images

Kromě ASML se pokles týkal i dalších významných polovodičových firem, včetně ASM International, BE Semiconductor, Soitec, Infineon a STMicroelectronics, které oslabily v rozmezí 2,7 % až 4,3 %. Celkově evropský technologický sektor klesl o 3,1 %, což představovalo největší ztrátu mezi jednotlivými sektory indexu STOXX 600.

Obavy z dopadu čínsko-amerického sporu se prohlubují

K nervozitě investorů přispělo i varování americké společnosti Nvidia, která v úterý uvedla, že náklady spojené s exportními omezeními ze strany USA by mohly dosáhnout až 5,5 miliardy dolarů. Nvidia čelí problémům kvůli tomu, že její nejvýkonnější čip určený pro Čínu podléhá novým kontrolám a omezením, v rámci snahy USA udržet si technologický náskok v oblasti umělé inteligence.

„Skutečnost, že se obchodní válka rozšiřuje nad rámec cel, je znepokojivá,“ uvedla Ipek Ozkardeskaya, hlavní analytička trhu ve Swissquote Bank. Upozornila, že pokud Čína přistoupí k omezením vývozu klíčových komodit, jako jsou kovy vzácných zemin, může to zásadně ohrozit dodavatelské řetězce napříč technologickým sektorem. Tyto kovy jsou totiž nezbytné pro výrobu čipů, baterií a elektronických zařízení.

Výsledková sezóna pod tlakem nejistoty

Vedle geopolitických rizik se pozornost investorů obrací k probíhající výsledkové sezóně, která má odhalit, jak silně obchodní napětí zasahuje jednotlivé evropské společnosti. Podle údajů společnosti LSEG analytici nyní očekávají, že zisky evropských firem v prvním čtvrtletí klesnou o 3 %, což je horší než ještě před týdnem predikovaný pokles o 2,2 %. Tato revize dolů odráží zhoršující se náladu na trhu a slabší makroekonomické výhledy.

Výrazný propad zaznamenala i britská společnost Bunzl, jejíž akcie oslabily o 23 %, což byl největší jednodenní pokles v rámci celého indexu STOXX 600. Firma oznámila snížení výhledu na rok 2025 a pozastavení programu zpětného odkupu akcií, přičemž jako hlavní důvod uvedla tlak na své severoamerické operace v důsledku ekonomické nejistoty.

Trhy čekají na rozhodnutí Evropské centrální banky

Pozornost investorů se nyní upírá také k čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky (ECB). Trhy očekávají, že ECB přistoupí ke snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, což by mohlo krátkodobě podpořit sentiment, zejména v defenzivních sektorech. Ve středu se tak veřejné služby, potraviny a nápoje či telekomunikace obchodovaly v zelených číslech, jelikož investoři hledali bezpečnější alternativy k volatilní technologii.

Zdroj: Reuters

Závěr: Rostoucí nejistota přehlušuje pozitivní makrodata

Navzdory některým pozitivním signálům z evropské ekonomiky zůstává nálada na trhu pod tlakem. Obchodní válka mezi USA a Čínou se totiž neomezuje jen na zvyšování tarifů, ale přesouvá se i do oblasti technologií, vývozu a strategických komodit. Pro evropské firmy to znamená vyšší náklady, komplikovanější plánování a nejistotu v otázce dodavatelských řetězců.

Pokud se napětí mezi Washingtonem a Pekingem nepodaří zmírnit, mohou být výhledy evropských technologických společností i v dalších čtvrtletích výrazně narušeny, což bude mít dopad nejen na trhy, ale i na zaměstnanost a investice v celém regionu. Trh tak vstupuje do období, kdy bude muset balancovat mezi geopolitickým rizikem, ekonomickým zpomalením a snahou o stabilizaci skrze měnovou politiku.

Předchozí článek

Globální technologické akcie klesají

Další článek

ServiceNow roste i přes nižší cílové ceny, protože investoři věří v dlouhodobý potenciál

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies