Americký dolar se v ranním evropském obchodování ve čtvrtek snížil, ale zůstal blízko svého nedávného dvouměsíčního maxima, protože obchodníci očekávají zasedání Federálního rezervního systému USA, které se bude konat příští týden.
Dolarový index (DXY), který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 104,002, tedy těsně pod dvouměsíčním maximem 104,70, které bylo zaznamenáno minulý týden.
Ještě jedno zvýšení úrokové sazby Fedem?
Všeobecně se očekává, že americká centrální banka příští týden přeruší svůj roční cyklus zvyšování úrokových sazeb, a roste očekávání, že by se mohlo jednat o dočasný stav a že další zvýšení sazeb je ještě letos, možná v červenci, docela dobře možné.
Tato zvýšená očekávání, že americké úrokové sazby budou muset dále růst, se objevila v návaznosti na překvapivé zvýšení sazeb Bank of Canada a Reserve Bank of Australia v tomto týdnu, kdy obě centrální banky vyjádřily lítost nad lepkavou povahou své inflace.
Před rozhodnutím o úrokových sazbách se Fed seznámí s nejnovějšími spotřebitelskými cenami a jakýkoli posun směrem nahoru oproti květnové hodnotě 4,9 % ročně by pravděpodobně znamenal další zvýšení úrokových sazeb.

„Americká ekonomika nadále překvapuje růstem, zatímco Evropa a Čína byly slabší, než se očekávalo… tento vzorec bude muset ustoupit, než se opět objeví střednědobé mělké oslabení dolaru,“ uvedla Goldman Sachs ve své poznámce.
Představitelé ECB jsou stále jestřábí
Měnový pár EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0711, přičemž představitelé Evropské centrální banky pokračovali ve svém jestřábím postoji k budoucím úrokovým sazbám a snažili se zkrotit inflaci, která je stále na zvýšené úrovni.
Šéf nizozemské centrální banky Klaas Knot byl posledním, kdo poukázal na další zpřísnění, když ve středu řekl, že „zatím není přesvědčen, že současné zpřísnění je dostatečné“, a dodal, že „inflace by mohla zůstat příliš vysoká po dlouhou dobu a pak bude nutné další zvýšení sazeb“.
Hospodářské údaje z poslední doby však ukazují, že se region stále snaží zotavit z potíží způsobených loňským prudkým růstem cen energií.
Očekává se, že nejnovější verze HDP eurozóny ukáže, že region v prvních třech měsících letošního roku stagnoval a meziročně vzrostl pouze o 1,2 %.
Údaje o nezaměstnanosti by mohly mít vliv na libru šterlinků
GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2452 a obchodoval se v úzkém rozpětí, přičemž obchodníci očekávají zveřejnění údajů o pracovních místech a mzdách v příštím týdnu.
„Považujeme to za negativní riziko pro šterlink, kde by růst mezd mohl pokračovat ve zpomalování, což by mohlo částečně snížit očekávání zpřísnění měnové politiky Bank of England o více než 100 bazických bodů, které peněžní trhy stále zohledňují,“ uvedla ING ve své poznámce.

AUD/USD vzrostl o 0,3 % na 0,6667, přičemž australský dolar stále těží z překvapivého zvýšení RBA z tohoto týdne, a USD/JPY klesl o 0,2 % na 139,88, přičemž ho podpořila revize údajů o hrubém domácím produktu za první čtvrtletí směrem nahoru.
USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,1333, přičemž jüan se vůči dolaru dostal na nové šestiměsíční minimum v důsledku rostoucích očekávání snížení úrokových sazeb Čínskou lidovou bankou v tomto měsíci.
Pár AUD/JPY vykázal v londýnské seanci zotavení ve tvaru písmene V z kritické úrovně podpory 93,00. Rizikový barometr protáhl své zotavení ve tvaru písmene V do blízkosti 93,40, protože Wall Street doufá, že Australská centrální banka (RBA) se chystá dále zvýšit úrokové sazby.
Křížový měnový pár EUR/CAD prodlužuje svůj nedávný klesající trend, jehož jsme byli svědky zhruba v posledním týdnu, a ve čtvrtek zůstává pod určitým prodejním tlakem již třetí den v řadě – což je zároveň šestý den negativního pohybu z předchozích sedmi. Kros si udržuje nabízený tón po celou ranní evropskou seanci a v poslední hodině klesá do oblasti 1,4285-1,4280, což je jeho nejnižší úroveň od 13. února.
EUR/NOK vzrostl od začátku roku přibližně o 12 % a meziročně o 17 %. Ekonomové ING diskutují o výhledu koruny.