Dolar rozšířil své ztráty po největším propadu za poslední tři roky, když Čína zvýšila cla na veškeré americké zboží, což je poslední salva v obchodní válce, která tento týden zmítá trhy.
Futures na americké akcie a evropský akciový benchmark Stoxx 600 zamířily dolů. Přístavy jako jen, švýcarský frank a zlato posílily, zatímco euro vzrostlo na nejsilnější hodnotu za poslední tři roky. Výnos desetiletých státních dluhopisů se udržel nad 4,4 % poté, co tento týden vzrostl o 50 bazických bodů.
Nejnovější krok Číny přišel poté, co prezident Donald Trump zvýšil americké poplatky vůči této asijské zemi, i když pozastavil další cla vůči některým jiným obchodním partnerům. Zelená bankovka se stala nejnovější obětí tržních otřesů, protože obchodní válka hrozí uvrhnout USA do recese, a to uprostřed širšího odlivu z amerických aktiv, který vyvolal otázky ohledně statusu treasuries jako útočiště.

„Hlavní hráč globálního obchodu právě roztrhal hrací knihu a my nevíme, jaká je jeho konečná hra,“ řekl Olivier Baduel, vedoucí oddělení evropských akcií ve společnosti OFI Invest AM v Paříži. „Jsme svědky ztráty přehlednosti a stále se nacházíme ve fázi nejistoty.“
Investoři budou později v pátek očekávat pokyny od vedení některých největších amerických bank, které mají oznámit výsledky za první čtvrtletí, včetně Wells Fargo & Co, JPMorgan Chase & Co a Morgan Stanley. Před otevřením burzy v USA bude reportovat také společnost BlackRock Inc.
Měnový trh, jehož denní hodnota dosahuje 7,5 bilionu dolarů, je od Trumpova návratu do Bílého domu a jeho prohlášení o clech stále dokola na hraně. Od svého únorového maxima ztratil dolarový ukazatel více než 6 % a v pátek klesl o přibližně 0,9 %, což je na cestě k největšímu týdennímu poklesu od listopadu 2022.
Index asijsko-pacifických akcií byl nastaven na třetí týden poklesu, když se úleva na trhu změnila v úzkost poté, co Bílý dům objasnil, že americká cla na Čínu vzrostly na 145 %. Akcie v Číně a Hongkongu však v pátek rostly díky očekávání, že vláda přijde s dalšími ekonomickými stimuly.
Zhoršující se spor o cla již ovlivňuje podniky. Automobilka Audi pozastavila dodávky do USA a větší než očekávané dovozní clo přimělo také japonskou společnost Nintendo Co. odložit předobjednávky dlouho očekávané herní konzole Switch 2. Kupující v USA mohou zaznamenat nečekané zvýšení cen od Ray-Banů až po paruky.
Maloobchodní řetězec Five Below Inc. požádal prodejce, aby odmítli výrobky čekající na expedici v Číně předtím, než se vydají na cestu do USA.
V komoditách se ropa posunula výše, ale zůstává na cestě k druhé týdenní ztrátě. Měď prodloužila odraz od nejnižšího závěru za posledních 11 měsíců. Hliník, zinek a nikl vzrostly, zatímco futures na železnou rudu se v Singapuru příliš nezměnily.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie

- Index Stoxx Europe 600 klesl o 0,6 % (9:24 londýnského času).
- Futures na index S&P 500 klesly o 0,4 %.
- Futures na Nasdaq 100 klesly o 0,4 %.
- Futures na index Dow Jones Industrial Average klesly o 0,4 %.
- Index MSCI Asia Pacific vzrostl o 0,2 %.
- Index MSCI Emerging Markets vzrostl o 1,6 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index klesl o 0,9 %.
- Euro vzrostlo o 1,5 % na 1,1371 USD
- Japonský jen vzrostl o 1,3 % na 142,63 za dolar
- Zámořský jüan klesl o 0,2 % na 7,3255 za dolar.
- Britská libra vzrostla o 0,7 % na 1,3065 USD
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 1,6 % na 81 195,35 USD
- Ether vzrostl o 1,3 % na 1 549,76 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se téměř nezměnil a činil 4,43 %.
- Výnos německých desetiletých dluhopisů se téměř nezměnil a činil 2,58 %.
- Výnosy desetiletých britských dluhopisů se zvýšily o pět bazických bodů na 4,69 %.
Komodity
- Cena ropy Brent vzrostla o 0,5 % na 63,62 USD za barel.
- Spotové zlato vzrostlo o 1,5 % na 3 223,21 USD za unci.