account_circle
Další krok Saúdské Arábie tvrdě zasáhl ceny ropy

Další krok Saúdské Arábie tvrdě zasáhl ceny ropy

V uplynulém týdnu osm zemí OPEC+ představilo plány na urychlení plánovaného ukončení dobrovolného snižování těžby ropy tím, že v květnu zvýší těžbu o 411 000 barelů denně – což odpovídá třem měsíčním přírůstkům. Oznámení o zrychleném klipu rušení přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil cla na obchodní partnery, čímž prohloubil šok na ropných trzích. Ropa Brent s dodáním v červnu v pátek vzrostla o 0,1 % a obchodovala se za 63,32 dolaru za barel, zatímco ropa WTI zůstala beze změny na 60,12 dolaru za barel.

Tento krok potvrzuje dřívější zvěsti, že Saúdská Arábie by mohla být ochotna opustit svou tradiční roli swingového producenta OPEC, protože se snaží učinit silné prohlášení proti porušovatelům omezení produkce, jako jsou Kazachstán, Spojené arabské emiráty a Irák.

Zdroj: Getty Images

V září loňského roku deník Financial Times informoval, že Saúdská Arábie je připravena opustit svůj neoficiální cenový cíl 100 USD za barel ropy, protože se připravuje na zvýšení těžby, čímž fakticky signalizuje, že je smířena s delším obdobím nižších cen ropy. Na Saúdskou Arábii v současné době připadají 2 mb/d z 2,8 mb/d snížení těžby ze strany členů OPEC a celkem 3,15 mb/d ze strany OPEC+. Saúdský příspěvek je v podstatě dvojnásobný ve srovnání s celou skupinou, přičemž pouze království a Kuvajt v současnosti snižují produkci o dvouciferné procento. Ve skutečnosti velká část nižší produkce ostatních členů OPEC+ není dobrovolná, ale spíše odráží jejich neschopnost plnit kvóty.

Vypouštění většího množství ropy na trhy je však pro největšího producenta OPEC spojeno s velkými náklady. Podle MMF potřebuje Saúdská Arábie, největší ekonomika GCC, cenu ropy 96,20 USD za barel, aby vyrovnala své účetní knihy, a to zejména díky ambiciózní vizi MBS 2030. Situaci nepomáhá ani skutečnost, že v posledních několika letech nesla tato na ropu bohatá země lví podíl na snižování produkce OPEC+. Království v současnosti čerpá 8,9 milionu barelů denně, což je nejnižší úroveň od roku 2011. Ve skutečnosti Saúdská Arábie prodává méně ropy za nižší ceny, čímž prohlubuje výpadek příjmů.

Přesto si Saúdové mohou dovolit způsobit trhům s ropou určitou bolest. Jak poznamenala přispěvatelka serveru OilPrice.com Irina Slav, Saúdská Arábie může jednoduše zabrzdit ekonomický plán korunního prince Mohammeda bin Salmána Vize 2030, možná jej změnit na Vizi 2040 nebo dokonce Vizi 2050, pokud ropné trhy odmítnou spolupracovat. Saúdská Arábie má navíc dostatek alternativních možností financování, aby přečkala období nižších cen, včetně využití devizových rezerv nebo emise státního dluhu.

A nyní odborníci naznačili, že Saúdská Arábie by také mohla využít nízkých celních sazeb, které Trump uvalil na země GCC, a stát se regionální výrobní velmocí. Všech šest států Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC), jmenovitě Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar, Kuvajt a Omán, bude platit pouze 10% cla.

Mimochodem, výroba je součástí Vize 2030. Ropný gigant zde má velkou výhodu: na rozdíl od Evropy je Saúdská Arábie obdařena spoustou levné energie, dostatkem volného prostoru a minimálními regulacemi.

Zdroj: Getty Images

Saúdská Arábie navíc urychluje své těžební plány v hodnotě 2,5 bilionu dolarů, aby diverzifikovala svou ekonomiku a snížila závislost na ropě, a zároveň investuje do technologií, které optimalizují těžbu ropy a snižují emise uhlíku. Těžební průmysl nyní hraje ústřední roli ve strategii Rijádu na snížení závislosti na ropě a země se snaží využít své významné zásoby fosfátů, zlata, mědi a bauxitu. V loňském roce saúdskoarabský ministr hornictví Bandar Al-Khorayef odhalil, že potenciál zásob království vzrostl o téměř 90 % z 1,3 bilionu dolarů, které se předpokládaly před osmi lety, na 2,5 bilionu dolarů. Saúdská Arábie si stanovila cíl zvýšit do roku 2035 příspěvek těžebního průmyslu k HDP ze 17 miliard na 75 miliard dolarů.

V loňském roce království podepsalo devět investičních dohod v oblasti kovů a těžby v hodnotě více než 35 miliard rijálů (9,32 miliardy USD), protože se snaží vybudovat domácí dodavatelské řetězce pro kritické kovy. Iniciativa země pro odolnost globálního dodavatelského řetězce představila dohody s indickým těžebním konglomerátem Vedanta a čínskou společností Zijin Group.

Předchozí článek

První čtvrtletí Netflixu navazuje na nedávnou dynamiku, akcie rostou

Další článek

Výsledky American Express opět ukazují, že výdaje bohatých lidí rostou

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies