Zisky a ztráty jsou nevyhnutelným výsledkem investování. Každý investor mezitím samozřejmě usiluje jen a jen o co možná nejvyšší zisky. Když se však věci nevyvíjejí podle představ, existuje velká pravděpodobnost, že investiční portfolio zaznamená ztráty. Zisky bez ztrát neexistují, a je nesmyslné myslet si, že se můžete nějak dlouhodobě pohybovat na kapitálových trzích, a nezažít je. Důležité je mýt pozitivní výsledek tzv. RRR (risk-reward-ratio) – tedy výsledného poměru vašich zisků a rizika.
K zisku dochází, když aktuální cena aktiva vzroste nad cenu, kterou investor zaplatil. Ztráta naopak znamená, že cena od doby, kdy byla investice provedena, klesla. Zjednodušeně řečeno, zisk znamená zvýšení hodnoty aktiva, zatímco ztráta se vztahuje ke ztrátě hodnoty.
Zisky i ztráty lze rozdělit na realizované a nerealizované. Investoři realizují zisk nebo ztrátu, když aktivum prodají, pokud realizovaná cena přesně neodpovídá ceně, kterou zaplatili. Nerealizované zisky a ztráty odrážejí změny hodnoty investice před jejím prodejem. Tento článek se zabývá rozdíly mezi realizovanými a nerealizovanými zisky a ztrátami a jejich příslušnými daňovými důsledky.

Vypořádání se s nerealizovanými zisky
Hodnota finančního aktiva obchodovaného na finančních trzích se může změnit kdykoli, kdy jsou tyto trhy otevřeny pro obchodování, i když investor nic nedělá.
Pokud jste například koupili akcie společnosti Acme, Inc. za 30 USD za akcii a poslední kótovaná cena je 42 USD, máte nerealizovaný zisk 12 USD na akcii. Tento zisk byste mohli realizovat, kdybyste Acme prodali za 42 USD za akcii. V opačném případě by váš hospodářský výsledek nadále kolísal s cenou akcie. To je třeba si uvědomit. Tohle je prostě denní chleba každého, kdo se na trzích pohybuje. Je to prostě součástí samotné hry a jejího jádra.
Vypořádání se s nerealizovanými ztrátami
Realizovaná ztráta je opakem realizovaného zisku. K ní dochází, když je aktivum prodáno za nižší cenu, než byla jeho pořizovací cena. Pokud tedy nakoupíte akcii za 50 USD, ale nakonec ji prodáte za 35 USD, realizovali jste ztrátu ve výši 15 USD.
Podobně nerealizovaná ztráta je opakem nerealizovaného zisku. Vzniká, když cena současné investice klesne pod její nákupní cenu. Ztráta zůstává nerealizovaná, dokud investici neprodáte, a tehdy se stane realizovanou.

Posouzení daňových důsledků
S nerealizovanými zisky a ztrátami nejsou spojeny žádné bezprostřední daňové důsledky. Dokud není investice prodána, není její výkonnost hlášena finančnímu úřadu a nemá vliv na daňové povinnosti investora.
Zároveň je výpočet nerealizovaných zisků (nebo ztrát) na zdanitelném investičním účtu nezbytný pro zjištění daňových důsledků prodeje. Protože realizované kapitálové ztráty mohou kompenzovat jinak zdanitelné kapitálové zisky a v omezené míře i běžný zdanitelný příjem, mnoho investorů se snaží načasovat prodej aktiv tak, aby minimalizovali svůj daňový účet.
Příklad nerealizovaných zisků a ztrát
Řekněme, že koupíte akcie například americké společnosti TSJ Sports Conglomerate za 10 USD za akcii. Krátce poté však cena klesne na 3 USD za jednu akcii. Rozhodnete se je v tomto okamžiku nicméně ještě nic neprodat, což znamená, že máte nerealizovanou ztrátu ve výši 7 USD na jednu vaši akcii. To proto, že hodnota vašich akcií je o 7 dolarů nižší, než když jste do své pozice v tomto akciovém titulu vstupovali poprvé.
Nyní řekněme, že se osud společnosti změní a cena akcií vzroste na 18 dolarů. Protože akcie stále vlastníte, máte nyní nerealizovaný zisk ve výši 8 dolarů na akcii – o 8 dolarů vyšší, než byla hodnota, za kterou jste do společnosti poprvé vstoupili.
Jak se účtují nerealizované zisky a ztráty?
Na rozdíl od realizovaných kapitálových zisků a ztrát se nerealizované zisky a ztráty nehlásí finančnímu úřadu. Investoři a společnosti je však často zaznamenávají ve svých rozvahách, aby uvedli změny hodnot jakýchkoli aktiv (nebo dluhů), které dosud nebyly realizovány nebo vypořádány. Opatrně také se zbytečnými obchody a prodeji. Snadno si tak vytvoříte nechtěnou daňovou povinnost navíc.