Zdá se, že ikonické propagační schéma maloobchodu na Wall Street “Vánoce v červenci” se letos kvůli zuřivému oživení, které začalo koncem října, stává “červencem v prosinci”. Index S&P 500 zažívá rally, která se téměř vyrovná jeho předchozímu letošnímu závěrečnému maximu na úrovni necelých 4 600 bodů z konce července. S uvolňováním finančních podmínek a kolektivním optimismem investorů a jejich rizikovým postojem, který dosahuje 18měsíčních maxim, se otázky, které byly kladeny během závěrečného náběhu na červencový vrchol, jako například “Stačí to prozatím?”, stávají opět aktuálními.
K bezprecedentnímu výkyvu došlo během pouhých pěti týdnů, což poskytlo pozitivní impuls pro index S&P 500. Během tohoto období byl zaznamenán souhrnný zisk 11,6 %, což představuje nejlepší průběh za pět týdnů od týdne uzavřeného před třemi lety. Navzdory překoupeným podmínkám, které signalizují různá technická měření, se indexu S&P 500 podařilo konsolidovat svůj třítýdenní nárůst z konce týdne poměrně neškodným způsobem – dvouciferný nárůst se udržel po dobu 10 obchodních dnů.

Reakce na chladnější než očekávanou zprávu o říjnovém indexu spotřebitelských cen ze 14. listopadu se v různých sektorech projevila různě. Technologičtí lídři s megakapacitami zažili propad, což umožnilo zaostávajícím bankám a malým kapitalizovaným společnostem vystoupat zpět na vrchol v předních defenzivních pozicích. To bylo mezi investory vnímáno jako známka zlepšení a rozšíření šířky, což signalizuje příchod silnějšího růstu, ochlazení inflace a dostatečné likvidity – to vše zajišťuje přívětivější makroprostředí.
Nyní se však nabízí srovnání s podmínkami v červenci, kdy nálada investorů spěchala s přijetím potenciálního scénáře měkkého ekonomického přistání. Klíčovým faktorem, který by mohl utlumit současné optimistické klima, by byla odchylka ve sděleních Federálního rezervního systému nebo ekonomické údaje, které by byly v rozporu se současnými narativy, včetně omezování ekonomiky za účelem kontroly inflace.
Navzdory těmto obavám je nálada investorů i nadále jasná, což dokládají nízké poměry prodejů a nákupů a prudký růst spekulativních jmen a nerentabilních technologických akcií. Ačkoli se tento optimismus setkal s určitou mírou skepse, konsolidovaný ukazatel akciového umístění Deutsche Bank tento sentiment vyvažuje konstatováním, že současná akciová expozice zůstává výrazně pod nejvyššími červencovými hodnotami.
Vzhledem k těmto prvkům současné tržní podmínky nesignalizují akutně křehký trh. Naopak, k přenastavení pásky a zvládnutí chamtivosti obchodníků by mohlo být nutné stažení o 3 až 5 %. Po červencovém vrcholu vytvořily rychlé výkyvy výnosů dluhopisů, obavy z inflačního impulsu ze strany Fedu a geopolitické napětí hlubší korekci, která výrazně stáhla sentiment. V důsledku toho se trh v uplynulém měsíci dokázal zotavit, když výnosy rychle ustoupily a finanční podmínky podle Goldman Sachs vykázaly největší uvolnění za posledních 40 let.
Pohledy na nedávnou dynamiku trhu také naznačují, že rozptyl mezi “velkolepou sedmičkou” gigantů Nasdaqu a průměrnými akciemi je dostatečně velký, pokud jde o výkonnost a ocenění, aby taková dynamika mohla pokračovat. To bylo doprovázeno zvýšenou expozicí vůči akciím velkých technologických společností navzdory silným prodejním tlakům.

Aktivní diskrečním manažerům navíc prospěl purismus indexových fondů, který poskytuje širokou expozici vůči třídě aktiv, nízký obrat a daňovou efektivitu. Uprostřed současných výkyvů nálad a pozic však bude muset trh dosahovat dobrých výsledků, aby udržel růstový trend indexu S&P 500, vzhledem k tomu, že jeho rekordní hodnota z počátku roku 2022 je zhruba 4 % vzdálená od místa, kde se v současné době nachází. Navzdory případům vrcholu výnosů, vrcholu inflace, vrcholu Fedu, vrcholu cen ropy a ekonomice, která se za dva roky zvětšila o 12 %, se občasné vyděšení trhu a kontrola vnitřností pravděpodobně objeví.
Vzhledem ke stabilitě úvěrového trhu a absenci zjevných finančních excesů se však očekává, že případné krátkodobé neúspěchy nebudou tak kritické a rozhodující. Zdá se, že trh si udrží růstovou trajektorii až do roku 2024, i když se zvýšenou opatrností a tlumenou volatilitou.